۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۵

همبستگی ملی؛ موجی که سیل با خود آورد/ این خانه از پای‌بست آباد است

همبستگی ملی؛ موجی که سیل با خود آورد/ این خانه از پای‌بست آباد است

به گزارش خبرگزاری فارس؛ کبری خوانساری| همه‌چیز از یک دعوت عمومی آغاز شد، دعوتی که با اجرای آن، می‌رود تا حماسه‌ای شگفت‌انگیز برای اولین بار در جهان در ایران رقم بخورد. قصه از مازندران و خبر سردار غیب‌پرور در بازدید از مناطق سیل‌زده مازندران شروع شد.

وقتی رئیس سازمان بسیج مستضعفین رسما اجرای طرح جهاد همبستگی ملی را اعلام کرد، غروری وصف‌ناپذیر با شنیدن جزئیات آن در کالبد ایران جوشید. طرحی که در آن هر مسجد در سراسر کشور ساخت یک منزل مسکونی و هر کاسب تأمین یک کالای اساسی را عهده‌دار می‌شد و مجموعه بانک‌های کشور، هر بانک یک مدرسه را تقبل می‌کرد.

همین خبر خوش خود آغاز جهادی دوباره در ایران شد. طرح جهاد همبستگی ملی که کلید خورد، ایران آرام ننشست و با شعار هر مسجد، یک خانه برای کمک به مناطق سیل‌زده به پاخاست تا زخمی را که سیل ویرانگر بر پیکرش به جا گذاشته بود را با سیل مهربانی بشوید و ببرد.

"جهاد همبستگی ملی" در واقع یک دعوت عمومی از تمامی مردم این سرزمین برای ساختن حماسه‌ای دیگر در ایران بزرگ بود که در استقبال از آن بیش‌ازپیش اتحاد، همبستگی، یکدلی و نوع‌دوستی ایرانیان را متبلور ساخت و تصاویر زیبایی از همدلی در کشورمان را به رخ جهانیان کشید.

طرح جهاد همبستگی ملی که کلید خورد، ایران آرام ننشست و با شعار هر مسجد، یک خانه برای کمک به مناطق سیل‌زده به پاخاست تا زخمی را که سیل ویرانگر بر پیکرش به جا گذاشته بود را با سیل مهربانی بشوید و ببرد

طرح «جهاد همبستگی ملی» با هدف کمک به هم‌وطنان سیل‌زده آغاز شد. در این طرح «هرمسجد، یک خانه»، آحاد مردم با محوریت مساجد در تأمین یک «خانه»، هر بانک در ساخت و تعمیر و تجهیز یک «مدرسه» و هر کاسب هم در تأمین یک قلم کالای اساسی برای خانواده‌های سیل‌زده کمک خواهد کرد. همه پایگاه‌های مقاومت بسیج در سراسر کشور نیز در اجرای این طرح آمادگی و همکاری خواهند داشت.

 

 

 

از بدو وقوع حادثه سیل در شمال و متعاقب آن در جنوب و غرب کشور، مردم سراسر کشور مکرراً آمادگی خود را برای کمک به سیل زدگان اعلام کردند؛ تعداد زیادی از افراد برای مددرسانی به سیل‌زدگان در نواحی مختلف به‌صورت خودجوش به مناطق مذکور مراجعه کردند. هر فردی با هر بضاعتی به نوعی تلاش داشت تا باری از دوش هموطن سیل‌زده خود بردارد.سیل با هیبت وحشتناکش، در ظاهر سبب ویرانی شد اما در باطن جلوه‌های بسیار زیبایی از نوعدوستی و همدلی مردم ایران را در ذهن دنیا ثبت کرد، تصاویری که سبب شگفتی همگان شد و قبلا هرگز نمونه مشابهی از آن در دفتر خاطرات دنیا ثبت نشده بود. 

ایران یکپارچه برای کمک به سیل‌زدگان کشور همصدا بود تا شعار "هر مسجد، یک خانه" در طرح «جهاد همبستگی ملی»  مطرح شد. 

 

 

این طرح آنچنان به مذاق همگان خوش آمد که در همان ساعات اولیه اعلام طرح، مورد استقبال بی‌نظیری قرار گرفت و به گفته عده‌ای تداعی‌کننده دوران دفاع مقدس است.

بازاریان به طرح «هرمسجد، یک خانه» کمک می‌کنند

نائب رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه بازاریان به‌عنوان پیشانی بخش خصوصی همیشه پای کار بوده‌اند، گفت: بازاریان به طرح «هرمسجد، یک خانه» کمک می‌کنند و چند موکب با هماهنگی بسیج و اتاق اصناف از برخی استان‌ها در مناطق سیل‌زده برپا شده است.

جلال‌الدین محمد شکریه درباره اهمیت طرح «جهاد همبستگی ملی» در بازسازی مناطق سیل‌زده اظهار کرد: اتاق اصناف استان‌ها در این راستا فعالیت دارند و برخی اتاق‌های اصناف خودجوش در حال کمک هستند که جای تقدیر دارد و با توجه به شرایط، حساسیت را درک کردند و وارد میدان شدند.

 

 

وی با تأکید بر اینکه طرح «هرمسجد، یک خانه» وحدت ملت ایران را به نمایش می‌گذارد، اضافه کرد: همه باید پای کار بیایند تا مشکل هم‌وطنانمان رفع شود، بازاریان هم تا امروز خوب پای کار بوده‌اند.

نائب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه بخش زیادی از این کمک‌ها به مناطق سیل‌زده فرستاده شده است، تصریح کرد: این کار در چند مرحله انجام شد و دنبال ارسال لوازم خانگی به مناطق سیل‌زده هستیم تا در اختیار هم‌وطنانمان قرار گیرد.

چراغ نخست روشن شد

مسؤول بسیج اصناف لرستان از اعلام آمادگی 50 هزار واحد صنفی استان برای مشارکت در طرح «جهاد همبستگی ملی» خبر داد و گفت: اصناف استان تاکنون یک میلیارد و 300 میلیون تومان به مناطق سیل‌زده کمک کرده‌اند.

جمال ابدالی تصریح کرد: در حال حاضر نیاز اصلی مردم تأمین سرپناه و لوازم اولیه زندگی است، چرا که تا حدودی شهرها از گل‌ولای پاک شده و خانه‌ها آماده بازسازی مجدد هستند.

مسؤول بسیج اصناف لرستان از اعلام آمادگی 50 هزار واحد صنفی استان برای مشارکت در طرح «جهاد همبستگی ملی» خبر و ادامه داد: در لرستان بیش از 56 هزار واحد صنفی فعال است که حدود 6 هزار واحد آن متعلق به شهرهای سیل‌زده  بوده و خود نیازمند کمک هستند.

 

 

ابدالی بیان داشت: اصناف لرستان چراغ نخست پویش «هر کاسب تأمین یک کالای اساسی» را روشن کرده و تاکنون یک میلیارد و 300 میلیون تومان کمک نقدی و کالایی خود را به مناطق سیل‌زده استان ارسال کردند.

وی با بیان اینکه نیازسنجی‌ها صورت گرفته و درصدد تأمین کالاهای اساسی و اولیه برای مردم سیل‌زده استان هستیم، افزود: اصناف و بازاریان سراسر کشور تاکنون 36 میلیارد تومان کالا به استان‌های لرستان، خوزستان و گلستان فرستاده‌اند.

مسؤول بسیج اصناف لرستان طرح «جهاد همبستگی ملی» را موجب همدلی بیش از پیش فعالان اقتصادی با مردم خواند و این اقدام را بسیار ارزشمند و بشردوستانه بیان کرد.

ساخت ۱۱۰ خانه در مناطق سیل‌زده توسط مسجد اکباتان تهران

خیّران و بازاریان نمازگزار مسجد اکباتان تهران در راستای طرح «هر مسجد یک خانه» ساخت ۱۱۰ خانه و ۱۴ مدرسه در مناطق سیل‌زده به ارزش ۱۰ میلیارد تومان را تقبل کردند.

ناست به برکت نام امام علی(ع) ۱۱۰ خانه و ۱۴ مدرسه در مناطق سیل‌زده توسط کمک‌های این مسجد ساخته شود که برآورد می‌شود نیازمند جمع‌آوری ۱۰ میلیارد تومان هستیم

حجت‌الاسلام مصطفی مرسلی، امام جماعت مسجد اکباتان بهارستان تهران با اشاره به طرح «جهاد همبستگی ملی» برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان افزود: در این قالب شماره‌ حسابی در صندوق قائم این مسجد برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی ایجاد شد و به‌صورت مستمر روزانه خواص صنف به محل اتحادیه دعوت می‌شوند تا تعهدات و کمک‌هایی از آنان دریافت شود.

وی ادامه داد: بناست به برکت نام امام علی(ع) ۱۱۰ خانه و ۱۴ مدرسه در مناطق سیل‌زده توسط کمک‌های این مسجد ساخته شود که برآورد می‌شود نیازمند جمع‌آوری ۱۰ میلیارد تومان هستیم که تاکنون بیش از سه و نیم میلیارد جمع‌آوری‌شده و ان‌شاءالله باقی مبلغ نیز با کمک‌های مردمی تأمین خواهد شد.

وی افزود: گروهی از مسجد در روزهای آتی به استان خوزستان و دیگر استان‌های سیل‌زده سفر خواهند کرد تا با بررسی اولویت‌ها و نیازهای منطقه، برنامه‌ریزی‌ها برای ساخت این خانه‌ها و مدارس را صورت دهند و این ساختمان‌ها نیز با نظارت و مشارکت دستگاه‌های مربوطه حاضر در منطقه احداث می‌شود.

جدیت مدارس علمیه در پیگیری طرح «هر مسجد یک خانه» 

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: من به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور از همه مدیران و مدارس علمیه کشور و روحانیون درخواست می‌کنم که با این طرح همکاری کنند و ترویج و گفتمان‌سازی طرح هر مسجد یک خانه و فراتر از آن کمک‌های دیگری که باید نهادها و دستگاه‌های مختلف انجام دهند همکاری کنند.

آیت‌الله علیرضا اعرافی با تاکید بر اینکه رسیدگی به مردم سیل‌زده با توجه به حجم و گستره خسارت‌های به بارآمده وظیفه اسلامی، ملی و انقلابی است اظهار کرد: اصل این وظیفه بعد از گذر این تب و تاب اولیه آغاز می‌شود که اقدام برای سازندگی و بازسازی است.

 

 

وی با بیان اینکه همه مردم و گروه‌ها باید در خصوص خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده احساس مسوولیت کنند خاطرنشان کرد: این احساس مسوولیت بین مردم نباید کم‌فروغ شود بلکه باید جدی‌تر تلقی شود.

ارامنه به «طرح هر مسجد یک خانه» می‌پیوندند/ پی‌گیری طرح در کلیساها

نماینده مسیحیان ارمنی شمال ایران در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌وطنان مسیحی ارمنی با علاقه به طرح «هر مسجد یک خانه» برای کمک به سیل‌زدگان می‌پیوندند و کلیساهای کشور نیز این موضوع را دنبال می‌کنند.

کارن خانلری، با اشاره به طرح هر مسجد یک منزل برای کمک به سیل‌زدگان گفت: هم‌وطنان مسیحی ارامنه نیز مشتاقانه به این طرح می‌پیوندند و این موضوع مورد علاقه آنها نیز هست و کلیساها نیز این طرح را دنبال می‌کنند. 

وی افزود: شورای خلیفه‌گری ارامنه نیز برنامه‌هایی را در راستای کمک به سیل‌زدگان داشته و دارند که در قالب‌های مختلف این کمک‌ها در حال ارسال به مناطق سیل‌زده است. 

 

تهیه ۱۵۰۰ عدد لوازم منزل در طرح «هر مسجد یک خانه» استان تهران

فرمانده سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) استان تهران با بیان اینکه طرح جهاد همبستگی ملی می‌تواند مشکلات مردم مناطق سیل‌زده را حل کند، گفت: در فاز اول اجرای این طرح برای تهیه ۱۵۰۰ عدد لوازم منزل اقدام که حدود ۶۰ درصد آن تاکنون توسط مساجد مهیا شده است.

سردار حسن حسن‌زاده فرمانده  اظهار داشت: هر چه زمین در مناطق سیل‌زده خشک می‌شود آسیب‌دیدگی خانه‌ها بیشتر مشهود است؛ در نشستی طرح جهاد همبستگی ملی پیشنهاد شد تا سرعت و کیفیت خدمات‌رسانی به مناطق سیل‌زده افزایش یابد.

 

 

 

وی با بیان اینکه سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) در این طرح پیشرو است، ادامه داد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته برخی مساجد برای تأمین ۵ قلم کالای اساسی منزل و برخی دیگر برای ساخت و ترمیم منازل مسکونی آسیب‌دیده اختصاص یافت.

در فاز اول اجرای این طرح برای تهیه ۱۵۰۰ عدد لوازم منزل اقدام  که حدود۶۰ درصد آن تاکنون توسط مساجد مهیا شده است و در نظر داریم این محموله تا نیمه شعبان به دست اهالی پل‌دختر برسد

فرمانده سپاه حضرت سیدالشهدا(ع) استان تهران استقبال مردم از این طرح را بسیار خوب اعلام کرد و افزود: در فاز اول اجرای این طرح برای تهیه ۱۵۰۰ عدد لوازم منزل اقدام  که حدود ۶۰ درصد آن تاکنون توسط مساجد مهیا شده است و در نظر داریم این محموله تا نیمه شعبان به دست اهالی پل‌دختر برسد.

 

تهیه لوازم‌خانگی یک روستای سیل زده در مازندران توسط مساجد

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دماوند از ورود مساجد این شهرستان برای کمک به سیل‌زدگان در راستای اجرای «طرح همبستگی ملی» خبر داد و گفت: جمع‌آوری 65 سری لوازم‌خانگی روستای «رکنی کلاً» استان مازندران در حال انجام است.

روح‌الله عرب فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دماوند اظهار کرد: «طرح همبستگی ملی» در راستای خدمت‌رسانی و هم‌دلی بیشتر برای کمک به مردم سیل‌زده چهار استان مازندران، گرگان، لرستان و خوزستان از سوی سازمان بسیج مستضعفین طرح موضوع شد.

وی افزود: در طرح همبستگی ملی، قرار بر این شده که بین مساجد و کسبه دغدغه‌مندی که نشان دادند انسان‌های نوع‌دوستی هستند، انسجام بیشتری شکل گیرد؛ با توجه به اینکه مساجد نمازگزاران فراوانی دارند، هر مسجد یک باب منزل مسکونی را در راستای کمک‌رسانی تقبل کرده و برای کمک به مردم آسیب‌دیده ورود پیدا می‌کند.

 

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دماوند گفت: همچنین در کنار «هر مسجد، یک‌منزل مسکونی»، هر کسبه هم هزینه تهیه یک اقلام اساسی شامل تلویزیون، فرش، یخچال و گاز را تقبل می‌کند؛ با این اقدام به‌یقین، بار بسیار بزرگی از دوش مردم سیل‌زده در راستای خدمات‌رسانی بهتر برداشته خواهد شد

تحقق وعده سپاه تهران برای تهیه 1500 تخته فرش در پل‌دختر

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دماوند تصریح کرد: سپاه حضرت سیدالشهدا (ع)، قول تهیه یک هزار و 500 تخته فرش را در پل‌دختر داده بود که به مردد مردم و خیران این وعده محقق شد؛ ضمن اینکه قول 350 سری لوازم منزل نیز در حال جمع‌آوری است.

عرب بیان کرد: از سوی دیگر، مجموعه شهرستان دماوند معین روستای رکنی کلای شهرستان سیمرغ استان مازندران شده که جمع‌آوری 65 سری لوازم‌خانگی در حال انجام و ارسال است.

سپاه حضرت سیدالشهدا (ع)، قول تهیه 1500 تخته فرش را در پل‌دختر داده بود که به مردد مردم و خیران این وعده محقق شد؛ ضمن اینکه قول 350 سری لوازم منزل نیز در حال جمع‌آوری است

وی با بیان اینکه همزمان با سالروز تأسیس سپاه پنج پروژه بسیج در برخی روستاهای دماوند با حضور فرمانده قرارگاه محرومیت‌زدایی کل سپاه افتتاح شد، خاطرنشان کرد: افتتاح ساختمان پایگاه بسیج محمدحسینی و خانه عالم روستای گرمابسرد، افتتاح پایگاه شهدای روستای سرخده و همچنین افتتاح سالن ورزشی 9 دی و فاز دوم مسجد امام رضا (ع) روستای جابان انجام شد.

 

 

 

صرفه‌جویی یک میلیارد ریالی در جشن‌های نیمه‌شعبان زنجان، برای اجرای طرح «هر مسجد یک خانه»

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از صرفه‌جویی یک میلیارد ریالی در جشن‌های نیمه‌شعبان استان، برای کمک به طرح«هر مسجد یک خانه» خبر داد و گفت: با توجه به اینکه امسال موضوع سیل در برخی از استان‌های کشور را داشتیم از همین رو قرار بر این شد که بخشی از هزینه‌های این جشن‌ها صرف امور سیل‌زدگان شود.

حجت‌الاسلام جعفر جنتی با اشاره به صرفه‌جویی یک میلیارد ریالی مساجد در جشن‌های نیمه شعبان بیان کرد: این کمک‌ها در قالب طرح «هر مسجد، یک خانه» به سیل‌زدگان انجام می‌شود.

 

 

وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز شاهد کمک مردم استان به سیل‌زدگان بودیم، اضافه کرد: با یک میلیارد ریالی که از محل صرفه‌جویی در جشن‌های نیمه شعبان انجام شده، میزان کمک‌های مردم استان زنجان به 9 میلیارد ریال رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه همچنان جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای کمک به سیل‌زدگان ادامه دارد، تصریح کرد: مردم استان زنجان با توجه به روحیه نوع دوستی که دارند، همواره در کمک به همنوعان خود پیشتاز بوده‌اند که این بار نیز شاهد این حضور چشمگیر هستیم.

اتاق بازرگانی ایران کنار سیل‌زدگان می‌ماند

حسین سلاح‌ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ملت ایران نشان داده‌اند هر کجا نیاز باشد به یاری هم‌نوعان خود می‌شتابند و بی‌شک همانطور که در روزهای پس از سیل شاهد حضور گسترده آنها در پاکسازی خیابان‌ها و منازل مردم از گل ولای بوده‌ایم، در ادامه نیز شاهد کمک آنها در بازسازی زیرساخت‌ها و بازگشت زندگی در مناطق سیل زده به شرایط عادی خواهیم بود.

فعالین اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی نیز در سه مرحله حضور داشته و دارند؛ تامین و ارسال نیازهای فوری غذایی و بهداشتی، تهیه و ارسال لوازم خانگی مورد نیاز سیل‌زدگان و بازسازی خانه‌های مسکونی و مدارس تخریب شده 

وی یادآور شد: با توجه به حضور رئیس جمهور در مناطق سیل‌زده و قولی که برای جبران خسارات ناشی از سیل از سوی دولت داده شد، امید می‌رود وعده‌های داده شده زودتر عملی شده و با کمک دولت، مردم، نهادهای کمک‌رسان و نیروهای مسلح هرچه سریعتر زندگی در مناطق سیل‌زده لرستان به شرایط عادی خود بازگردد.

به گفته سلاح‌ورزی، فعالین اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی نیز در سه مرحله حضور داشته و خواهند داشت؛ تامین و ارسال نیازهای فوری غذایی و بهداشتی، تهیه و ارسال لوازم خانگی مورد نیاز سیل‌زدگان و بازسازی خانه‌های مسکونی و مدارس تخریب شده از سیل.

سلاح‌ورزی با بیان اینکه سیل اخیر وحدت و همبستگی و برادری ملت ایران را به خوبی نشان داد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حادثه اخیر بسیاری از واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، گردشگری و کسبه و اصناف نیز در مناطق سیل‌زده دچار خسارت زیادی شده‌اند و نیازمند کمک هستند که طرح «جهاد همبستگی ملی» می‌تواند در رفع مشکلات آنها نقش بسزایی داشته باشد.

 

 مسجدی‌های خراسان شمالی پای‌ کار یک فرصت طلایی برای کمک

طرح «جهاد همبستگی ملی» که برای کمک به مناطق سیل‌زده از سوی رئیس سازمان بسیج مستضعفین اعلام‌شده، با لبیک اهالی و متولیان مساجد در خراسان شمالی مواجه شده است.

در یکی از این واکنش‌ها هادی قوامی، نائب رئیس کمسیون برنامه‌وبودجه مجلس و نماینده مردم شهرستان اسفراین به خبرنگار فارس در بجنورد گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که دولت در منابع دارد، یقیناً کمک‌های مردمی و حضور مردم برای کمک به هم‌وطنان بسیار مهم و اثرگذار است؛ این هم‌جهتی که بین مردم ایجادشده است یک فرصت طلایی برای کمک به مردم آسیب‌دیده است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس خاطرنشان کرد: ازاین‌رو طرح «هر مسجد یک خانه» را بسیار مفید می‌دانم و این امر باعث افزایش هم‌دلی، تعاون، همکاری و برادری در میان مردم می‌شود و همچنین از نظر روحی و روانی مردم را تقویت می‌کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با اشاره به نقش پررنگ مساجد در رویدادهایی همچون دفاع مقدس خاطرنشان کرد: مسجد در مدیریت دفاع مقدس نیز نقش داشت و نیروهای انسانی جنگ را تأمین کرده، بنابراین مسجد کارکردهای مختلفی خصوصاً در مسائل اجتماعی دارد.

 

حجت‌الاسلام علی خادمی از جمله مسؤولانی بود که به اجرای این طرح واکنش نشان داد و در این خصوص گفت: مبنای اسلام همواره بر اجتماع است و اصالت را به جامعه داده و فرد را زیر نظر اجتماع دانسته و در این راستا مسجد به‌عنوان خواستگاه و پایگاه انقلاب اسلامی نیز بوده است.

وی با تأکید بر اجرای «طرح جهاد همبستگی ملی» و حرکت در مسیر «یک مسجد یک خانه» در مناطق سیل‌زده افزود: طرح یک مسجد یک خانه طرح بسیار ارزنده‌ای در شرایط کنونی است زیرا بخشی از کشور دچار مشکلاتی شده‌اند و محل سکونتشان آسیب‌دیده است.

ساخت ۱۰۰ خانه برای سیل‌زدگان توسط مساجد شرق تهران

مدیر ناحیه شهید بهشتی (ره) مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران گفت: تلاش می‌کنیم با کمک اهالی ۳۰۰ مسجد این ناحیه و همکاری مناسب ائمه جماعت، ۱۰۰ خانه در مناطق سیل‌زده احداث کنیم.

حجت‌الاسلام محسن کرمانی،‌ مدیر ناحیه شهید بهشتی (ره) مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران با اشاره به

به‌صورت میانگین کمک‌های مساجد نقدی و غیرنقدی مساجد  مناطق ۴ ، ۷ ، ۸ و ۱۳ تهران میلیاردها تومان بود و در سیل اخیر نیز براساس آمار به‌صورت میانگین هر مسجد حدود ۱۵ میلیون تومان کمک کرده است.

اجرای طرح «جهاد همبستگی ملی» در مساجد ناحیه شهید بهشتی(ره) تهران تصریح کرد: این ناحیه شامل مساجد مناطق ۴ ، ۷ ، ۸ و ۱۳ تهران است که این مساجد در کمک‌رسانی زلزله سال ۹۶ کرمانشاه و هم در کمک‌رسانی سیل اخیر استان‌های کشور فعالیت چشمگیری داشتند و به‌صورت میانگین کمک‌های مساجد نقدی و غیرنقدی مساجد این ناحیه میلیاردها تومان بود و در سیل اخیر نیز براساس آمار به‌صورت میانگین هر مسجد حدود ۱۵ میلیون تومان کمک کرده است.

مدیر ناحیه شهید بهشتی (ره) مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران افزود: زمینه و بستر اجرای طرح «هر مسجد، یک‌خانه» در مساجد این ناحیه وجود دارد و نیازمند یک فضاسازی و تبلیغات جهت اجرای هرچه بهتر آن هستیم و برای این زمینه هماهنگی‌های لازم با ائمه جماعت صورت گرفته است تا ان شاء الله از پتانسیل بالقوه نمازگزاران مساجد استفاده کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ مسجد در ناحیه شهید بهشتی (ره) تهران وجود دارد، تصریح کرد: حدود ۷۰ درصد مساجد این ناحیه توان و ظرفیت مشارکت در این طرح را دارند و اگر به‌تنهایی نتوانند در زمینه ساخت خانه وارد می‌شوند می‌توانند با شمارکت با یکدیگر این مهم را عملیاتی کنند که تجربه این امر را نیز در زلزله کرمانشاه داریم که مساجد با مشارکت یکدیگر، کانتینر تهیه و به مناطق ارسال می‌کردند.

کرمانی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنم از مجموعه ۳۰۰ مسجد این ناحیه با کمک تبلیغات رسانه‌ای و همکاری مناسب ائمه جماعت، ۱۰۰ خانه در مناطق سیل‌زده احداث شود.

کمک‌های اصناف سمنان به مناطق سیل‌زده ارسال شد

رئیس اتحادیه لوازم خانگی سمنان با اشاره به اینکه اتحادیه لوازم خانگی هم کمک نقدی و هم تعدادی اقلام موردنیاز مردم را جمع‌آوری و ارسال کرده است، اضافه کرد: با حضور مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان سمنان در این زمینه جلسه‌ای داشتیم و همه رؤسای اتحادیه‌ها در آن حضور داشتند.

اصل طرح جهاد همبستگی ملی بسیار عالی است و مبتکر این طرح باید مورد تحسین قرار گیرد

علی‌اکبر صیادجو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان درباره اهمیت طرح «جهاد همبستگی ملی» در بازسازی مناطق سیل‌زده اظهار کرد: اصل طرح جهاد همبستگی ملی بسیار عالی است و مبتکر این طرح باید مورد تحسین قرار گیرد؛ بسیج و سپاه خدمات خوبی به سیل‌زدگان ارائه داده‌اند.

وی  با بیان اینکه کمک‌های اتحادیه‌ها از مجرای هلال‌احمر استان سمنان ارسال می‌شود و به دست سیل‌زدگان می‌رسد، گفت: حدود 23 اتحادیه صنفی سمنان برای کمک به سیل‌زدگان در میدان هستند.

آمادگی 1200 کانون مساجد مازندران برای اجرای طرح «هرمسجد یک‌خانه»

حجت‌الاسلام محمود علیخانی مسؤول کانون مساجد مازندران در ارتباط با پیگیری برای اجرای طرح «هر مسجد یک خانه» در استان در سطح هزار و 200 کانون مساجد مازندران، اظهار کرد: کمک به سیل‌زدگان کشور از همان لحظات آغازین بحران در برنامه کاری کانون‌های مساجد استان قرار گرفته است.

وی با اعلام اینکه طرح یک مسجد یک خانه زمینه جمع‌آوری متمرکز کمک‌های مردمی را فراهم می‌کند، تصریح کرد: بچه‌های کانون مساجد پس از اتمام فعالیت‌های میدانی در مناطق سیل‌زده برای اجرای این طرح هم به صورت جدی مشغول فعالیت هستند.

مسؤول کانون مساجد استان مازندران با اشاره به کمک‌های این مجموعه به سیل‌زدگان در قالب منابع نقدی و غیرنقدی، خاطر نشان کرد: کمک نقدی شامل 50 میلیون تومان و غیرنقدی به صورت تامین پتو و نیازمندی‌های اولیه به مبلغ 20 میلیون تومان از اقدامات انجام شده این کانون در بحران سیل کشور بوده و همچنان ادامه دارد.

 

اعلام آمادگی احزاب و تشکل‌های فارس برای مشارکت با طرح «جهاد همبستگی ملی»

دبیر جبهه پیروان خط امام و رهبری استان فارس گفت: جهت اجرای طرح جهاد همبستگی ملی و امدادرسانی به هموطنان سیل‌زده، احزاب و تشکل‌ها با همه توان مشارکت می‌کنند. 

ابراهیم شعرا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: در طرحی که از سوی سردار غیب‌پرور مطرح شده، مردم از طیف‌ها و اقشار مختلف می‌توانند همیاری و مشارکت داشته باشند و این طرح علاوه بر امدادرسانی و حمایت از هم‌وطنان سیل‌زده، به ارتقا سطح مشارکت مردمی کمک می‌کند.

وی بیان کرد: مساجد، مدارس، پایگاه‌های مقاومت بسیج، بانک‌ها، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد  با استفاده از موجودی و امکانات در دسترس در اجرای طرح همبستگی ملی حضور موثر داشته باشند.

مجلس آماده حمایت از طرح «جهاد همبستگی ملی» است

رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس از طرح «جهاد همبستگی ملی» گفت: این طرح بشردوستانه در مراحل اولیه خود قرار دارد، اما چنانچه نیاز به قانون‌گذاری برای تشکیلاتی شدن و هدفمندشدن داشته باشد، مجلس آن را کمک و تقویت خواهد کرد

رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس از طرح «جهاد همبستگی ملی» گفت: چنانچه این طرح نیاز به قانون‌گذاری داشته باشد، مجلس آن را تقویت خواهد کرد.

ملکشایی طرح «جهاد همبستگی ملی» و «هر مسجد یک خانه» را در جهت بسیج مردم مؤثر خواند و افزود: مسجد محلی برای رجوع مردم است و بنابراین مساجد می‌توانند پرچمدار و متولی ساخت خانه در مناطق سیل‌زده باشند.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس از طرح «جهاد همبستگی ملی» گفت: این طرح بشردوستانه در مراحل اولیه خود قرار دارد، اما چنانچه نیاز به قانون‌گذاری برای تشکیلاتی شدن و هدفمندشدن داشته باشد، مجلس آن را کمک و تقویت خواهد کرد.

آمادگی هیئات مذهبی سیستان و بلوچستان برای اجرای «جهاد همبستگی ملی»

مدیرکل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: هیئات مذهبی این استان برای کمک به مردم سیل‌زده شمال کشور اعلام آمادگی کرده و کمک‌ها و نذورات مردمی را در این راستا جمع‌آوری می‌کنند.

حجت‌الاسلام عیسی بزمانی ادامه داد: در جلسه با هیئات مذهبی نیز اعلام آمادگی شده تا نذورات و کمک های مردم را جمع آوری و در اختیار آسیب دیدگان سیل قرار دهند، قطعا هر فردی در توان خود برای برطرف شدن این مشکلات کمک خواهد کرد.

 

مشارکت 5500 مسجد استان اصفهان در بازسازی مناطق سیل‌زده

رحمت‌اله اروجی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه این استان قریب به 5 هزار و 500 مسجد فعال دارد، بیان داشت: استان اصفهان با تمام ظرفیت و با همکاری ائمه جمعه و جماعات، پایگاه‌های بسیج و بازاریان و خیران به‌ صورت فعال در طرح «جهاد همبستگی ملی» شرکت خواهند کرد و در گردهمایی قرارگاه فرهنگی جهاد کبیر ضمن تبیین این طرح نسبت به این طرح تأکید خواهد شد.

وی اضافه کرد: این گردهمایی 12 اردیبهشت ماه با حضور ائمه جمعه و جماعات، مبلغان و فعالان فرهنگی برگزار خواهد شد.

آمادگی ۱۸۰۰ مسجد همدان برای اجرای پویش «هر مسجد، یک خانه»

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان از کمک ۵ میلیارد تومانی مساجد همدان به سیل‌‌زدگان خبر داد و گفت: یک‌هزار و ۸۰۰ مسجد استان همدان آمادگی کمک‌رسانی به سیل‌زدگان و شرکت در پویش «هر مسجد، یک خانه» را دارند.

دشتکی با اشاره به وجود 2 هزار و 400 هیات مذهبی در همدان یادآور شد: بر این اساس هر 10 هیات

آنچه که سیل با خود برای ما آورد همبستگی و همدلی بود که این روزها با غرور وصف‌ناپذیری آن را به نظاره نشسته‌ایم و در دل به ایرانی بودن خود می‌بالیم

می‌توانند ساخت یک خانه را بر عهده داشته باشند.

وی با بیان اینکه 300 خانه قرآنی در همدان فعال است افزود: خانه‌های قرآنی نیز می‌توانند به صورت هر «10 خانه قرآنی، یک خانه» را در مناطق سیل‌زده بسازند که در این صورت اجتماعی‌سازی جهادی و انقلابی به ثمر بنشیند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه هفته آینده در همایش مبلغان مساجد سراسر استان این طرح را مطرح خواهم کرد افزود: تاکنون 5 میلیارد تومان از مساجد به مناطق سیل‌زده کمک‌رسانی شده است به طوری که یک مسجد به تنهایی 87 میلیون تومان و یک مسجد دیگر 82 میلیون تومان کمک کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در ماه رمضان کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان بیشتر خواهد شد افزود: قطعاً مبلغ کمک‌ها بیشتر شده و به 50 میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

دشتکی با تأکید بر اینکه با برنامه‌ریزی، مساجد پیشتازتر از دولت و مسؤولان خواهند بود افزود: با کمک‌های مردمی موجی از کمک‌ها و دریای حیات‌بخش برای سیل‌زدگان رخ خواهد داد.

 

 

کمک‌های بی‌دریغ و وسیع مردم از سراسر ایران همچنان به سوی هموطنان سیل‌زده جاری است. آنچه که سیل با خود برای ما آورد همبستگی و همدلی بود که این روزها با غرور وصف‌ناپذیری آن را به نظاره نشسته‌ایم و در دل به ایرانی بودن خود می‌بالیم.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking