۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۵

289 هزار هکتار از عرصه های خراسان شمالی فاقد مطالعات آبخیزداری است

289 هزار هکتار از عرصه های خراسان شمالی فاقد مطالعات آبخیزداری است
به گزارش ایرنا حسن وحید روز دوشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان اظهار داشت: تاکنون طرح های مطالعاتی آبخیزداری در سطح 750 هزار هکتار از عرصه های استان انجام شده و اکنون نیز در سطح 500 هکتار در حال انجام است.
وی گفت: اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست حوضه های آبخیز، علاوه بر جلوگیری از وقوع سیلاب و کاهش فرسایش خاک، موجب بهبود شاخص‌های پایداری آب و خاک و پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.
وحید افزود: اکنون باید بیش از هر زمان دیگر با انجام عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری، در حوضه های آبخیز مشرف به شهرها و روستاها و بالادستی، از وقوع سیلاب جلوگیری شود تا علاوه بر کنترل و مدیریت روان آب‌ها، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش آبی و کنترل رسوب، شاهد سیراب شدن آبخوان‌ها باشیم.
فرماندار شیروان نیز گفت: کل مطالعات انجام گرفته آبخیزداری در این شهرستان 160 هزار هکتار، معادل 40 درصد از عرصه های این منطقه است.
امین رضا مرآتی اظهار داشت: از این میزان عملیات اجرایی 18 هزار و 221 هکتار معادل 5 درصد مربوط به حوضه های قلعه حسن، دوآب و امیرانلو به اتمام رسیده است.
در پایان این مراسم با تقدیر از خدمات هادی جواهری، مصطفی سیامکی به عنوان رییس جدید اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان معرفی شد.
گستره شهرستان شیروان 400 هزار هکتار است که 290 هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و 110 هزار هکتار جزو اراضی مستثنیات قانونی شخصی شامل زمین های زراعی، باغ ها، جاده ها و محوطه های روستا و شهرها است.
7186/5132
انتهای پیام
کلیدواژه ها :خراسان شمالی
منبع : جماران

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking