۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۱

رئیس بانک مرکزی تشریح کرد:

ایجاد دامنه نرخ سود و کنترل آن با عملیات بازار باز

ایجاد دامنه نرخ سود و کنترل آن با عملیات بازار باز
همتی گفت: عملیات بازار باز اوراق بهادار دولتی را مشخصا به دارایی هایی بدون ریسک تبدیل می کند ولی همزمان نرخ تنزیل در بازار در قالب دامنه نرخ سود تعریف خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، همتی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: در مورد عملیات بازار باز یک نکته را باید تاکید کنم این بازار علاوه براینکه امکان معاملات اوراق بهادار دولت را بین بانکها،  و بین بانک مرکزی و بانکها فراهم می آورد، نکته بسیار مهم این است که در واقع اوراق بهادار دولتی را مشخصا به دارایی هایی بدون ریسک تبدیل می کند ولی همزمان نرخ تنزیل در بازار در قالب دامنه نرخ سود تعریف خواهد شد.

به بیان دیگر آنچه تلاش برای اجرای آن است، شکل پیش رفته عملیات سیاست پولی است که همزمان نه تنها معاملات اوراق و نحوه تعامل بانک مرکزی با بانکها را سامان خواهد داد بلکه با توجه به مسیر تورمی که بانک مرکزی ترسیم خواهد کرد، دامنه تعیین شده نرخ سود، سامان ساختاریافته ای به نرخ سود خواهد داد تا نرخ ها از حول و حوش یک بازه زیاد و کم نشوند.

بیشتر بخوانید: اولین جلسه هیأت مدیره بازار متشکل ارزی تشکیل شد

بدون این دامنه،  آشفتگی زیادی در نرخ های بین بانکی ممکن است بوجود آید که با ترتیباتی که گفتم این مشکل بوجود نخواهد آمد و بانک مرکزی خواهد توانست با قدرت سیاست های خود را اجرا کند.

کلیدواژه ها :دامنه
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking