۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۵

هوشمندسازی چاه‌ها وگرانی کنتور‌ها

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: گرانی کنتور‌های حجمی و دستگاه‌های اندازه گیری برداشت آب‌های زیرزمینی، بویژه در یکسال اخیر چالش اصلی هوشمندسازی چاه‌ها به شمار می‌رود.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: نصب دستگاه‌های هوشمند برای اندازه گیری مصرف چاه‌های مجاز و نصب کنتور‌های حجمی یکی راهبرد‌های مدیریت مصرف آب و رفع چالش کم آبی کشور و به ویژه در این استان مورد تاکید کارشناسان و مسئولان امور آب قرار دارد.
وی با بیان اینکه این تجهیزات توانایی سنجش میزان برداشت از چاه‌ها و سفره آب‌های زیرزمینی را به صورت هوشمند دارد، اضافه کرد: با توجه به گرانی‌های یکسال اخیر، هر کنتور حجمی بیش از ۱۲۰ میلیون ریال قیمت دارد و برای بسیاری از کشاورزان بویژه در اصفهان که با کاهش شدید کشت و درآمدزایی روبه رو بودند، چندان راحت نیست.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان رسیدن به انضباط در برداشت‌ها را اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: بر همین اساس جلساتی با مسوولان ذیربط برگزار شده تا تمهیداتی اندیشیده شود و روند هوشمندسازی چاه‌ها متوقف و یا کند نشود.
ساسانی با اشاره به اهمیت جلوگیری از چاه‌های جدید و پلمب چاه‌های غیرمجاز قبلی، اظهارداشت: این موضوع به مشارکت و همکاری جدی نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط بویژه دستگاه قضایی نیاز دارد.
وی به بارش‌های چشمگیر سال آبی جاری اشاره و اضافه کرد: بیش از یک دهه خشکسالی بر مرکز ایران و بخصوص استان اصفهان حکمفرما بوده و یک سال ترسالی نمی‌تواند کمبود سابق را جبران کند.
معاون آب منطقه‌ای با تاکید بر ضرورت صرفه جویی به عنوان اولویت امور، تصریح کرد: مصرف بهینه آب موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشید و این امر در تمامی بخش‌های شهری، روستایی، کشاورزی و صنعتی اهمیت دارد.  
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking