۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۴

حفظ كشور از آفات وظيفه ذاتی وزارت جهاد كشاورزی است

حفظ كشور از آفات وظيفه ذاتی وزارت جهاد كشاورزی است

به گزارش خبرگزاری فارس، در پی درج برخی خبرها با عنوان "بی‌توجهی وزیرکشور و سازمان مدیریت بحران به درخواست‌ حجتی، وزیر جهاد کشارزی برای مبارزه با ملخ‌های مهاجم" نکات ذیل جهت آگاهی رسانه‌ها و تنویر افکار عمومی قابل توجه است.

بر اساس قانون، سازمان مدیریت بحران کشور در امر آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی در حوادث طبیعی سیاست گذار و پشتیبان دستگاه‌های اجرایی است و بنابر ضرورت از اعتبارات ماده ١٠ و ١٢ بودجه سالیانه درخواست اعتبار می‌کند.

با توجه به درخواست وزیر جهاد کشاورزی از وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی استان‌های جنوبی کشور درخواست تامین اعتبار به مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال از سوی وزیرکشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد.

وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات مسئول پیگیری و تخصیص اعتبار یاد شده تا حصول نتیجه مطلوب بودند که ظاهرا این مهم مغفول مانده است.

همچنین در سنوات اخیر مبلغ 10 میلیارد ریال به منظور راه اندازی طرح پایش مبارزه با آفات و بیماری‌هایی گیاهی و مبلغ 300 میلیارد ریال نیز از محل مواد 10 و 12 قانون بودجه نیز به منظور امحاء سموم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات قرار گرفت.

نکته قابل تامل این است که مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال در برابر بودجه عمرانی حدود ٢٤ هزار میلیاردی وزارت جهاد کشاورزی در سال ٩٧ مبلغ ناچیزی است که البته اهمال و عدم پیگیری تخصیص آن مستمسکی برای شانه خالی کردن از مسئولیت و انداختن مشکلات احتمالی به گردن سایر دستگاه‌ها شده است.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking