۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۶

توصیه‌های سازمان هواشناسی به کشاورزان

توصیه‌های سازمان هواشناسی به کشاورزان
سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به ورود یک سامانه بارشی به کشور به کشاورزان توصیه کرد مزارع خود را به‌موقع آبیاری و از کندوهای عسل محافظت کنند.

به گزارش ایسنا در اطلاعیه سازمان هواشناسی آمده است: «براساس الگوهای جوی و خروجی مدل‌های عددی، یک سامانه جوی بتدریج از دوشنبه هفته آینده (۲ اردیبهشت ماه) از غرب وارد کشور می‌شود و بتدریج روز چهارشنبه (۴ اردیبهشت ماه) از شرق کشور خارج خواهد شد بنابراین انتظار می‌رود طی دوشنبه و سه شنبه در غالب استان‌های کشور در دامنه‌های زاگرس از جنوب غرب تا شمال غرب، مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های البرز تا شمال شرق کشور موجب بارش باران شود. براساس خروجی مدل‌های عددی بیشینه بارش‌ها طی روز سه شنبه (۳ اردیبهشت ماه) در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز و سواحل دریای خزر رخ می دهد.

درپی گذر این سامانه افت نسبی دما در صبح سه شنبه در نیمه غربی کشور و صبح چهارشنبه در دامنه‌های البرز و شمال شرق کشور پیش‌بینی می‌شود. انتظار می رود  صبح سه شنبه در غالب استان‌های شمال غرب شامل اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، زنجان و قزوین کمینه دما به محدوده کمتر از ۵ درجه سلسیوس برسد و در  روستاها و شهرهای کوهپایه‌ای با احتمال متوسط تا زیاد افت دما به صفر درجه سلسیوس  و یا کمتر وجود دارد.

در صبح چهارشنبه استان مرکزی، شمال استان‌های البرز و تهران، شمال سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دمای هوا در محدوده ۲ تا ۵ درجه سلسیوس پیش‌بینی می‌شود که در مناطق کوهپایه‌ای و مرتفع احتمال افت دما به صفر درجه سلسیوس و کمتر وجود دارد. انتظار داریم هوای نسبی سرد در صبح پنجشنبه نیز با تغییرات اندک تداوم یابد. 
براین اساس احتمال سرما زدگی برای برخی محصولات زراعی و باغی در مناطق کوهپایه‌ای وجود دارد و به کشاورزان انجام پیشنهادهای زیر توصیه می‌شود:
•    تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌ها در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها.
•    در باغات، مزارع و مناطق کوهپایه‌ای محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین 
•    آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش
•    ایجاد پوشش پلاستیکی روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر
•    خودداری از انجام هرس درختان 
•    برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی‌جات و صیفی‌جات و انتقال به مکان‌های امن و انبارهای استاندارد.
•    استفاده از ریز مغذی های توصیه شده توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی
•    خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی باغات
•    آبیاری به‌موقع مزارع و باغات قبل از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط
•    محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما»

انتهای پیام

کلیدواژه ها :دما دامنه
منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking