۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۱

توصیه‌های سازمان هواشناسی به کشاورزان

گروه جامعه: سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به ورود یک سامانه بارشی به کشور به کشاورزان توصیه کرد مزارع خود را به‌موقع آبیاری و از کندوهای عسل محافظت کنند.
در اطلاعیه سازمان هواشناسی آمده است: «براساس الگوهای جوی و خروجی مدل‌های عددی، یک سامانه جوی بتدریج از دوشنبه هفته آینده (۲ اردیبهشت ماه) از غرب وارد کشور می‌شود و بتدریج روز چهارشنبه (۴ اردیبهشت ماه) از شرق کشور خارج خواهد شد بنابراین انتظار می‌رود طی دوشنبه و سه شنبه در غالب استان‌های کشور در دامنه‌های زاگرس از جنوب غرب تا شمال غرب، مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های البرز تا شمال شرق کشور موجب بارش باران شود. براساس خروجی مدل‌های عددی بیشینه بارش‌ها طی روز سه شنبه (۳ اردیبهشت ماه) در دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز و سواحل دریای خزر رخ می دهد.درپی گذر این سامانه افت نسبی دما در صبح سه شنبه در نیمه غربی کشور و صبح چهارشنبه در دامنه‌های البرز و شمال شرق کشور پیش‌بینی می‌شود. انتظار می رود  صبح سه شنبه در غالب استان‌های شمال غرب شامل اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، زنجان و قزوین کمینه دما به محدوده کمتر از ۵ درجه سلسیوس برسد و در  روستاها و شهرهای کوهپایه‌ای با احتمال متوسط تا زیاد افت دما به صفر درجه سلسیوس  و یا کمتر وجود دارد.

در صبح چهارشنبه استان مرکزی، شمال استان‌های البرز و تهران، شمال سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دمای هوا در محدوده ۲ تا ۵ درجه سلسیوس پیش‌بینی می‌شود که در مناطق کوهپایه‌ای و مرتفع احتمال افت دما به صفر درجه سلسیوس و کمتر وجود دارد. انتظار داریم هوای نسبی سرد در صبح پنجشنبه نیز با تغییرات اندک تداوم یابد. براین اساس احتمال سرما زدگی برای برخی محصولات زراعی و باغی در مناطق کوهپایه‌ای وجود دارد و به کشاورزان انجام پیشنهادهای زیر توصیه می‌شود:
•    تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و بستن دریچه‌ها در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها.
•    در باغات، مزارع و مناطق کوهپایه‌ای محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین 
•    آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش
•    ایجاد پوشش پلاستیکی روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر
•    خودداری از انجام هرس درختان 
•    برداشت محصولات آماده برداشت نظیر سبزی‌جات و صیفی‌جات و انتقال به مکان‌های امن و انبارهای استاندارد.
•    استفاده از ریز مغذی های توصیه شده توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی
•    خودداری از انجام عملیات شخم و پاکنی باغات
•    آبیاری به‌موقع مزارع و باغات قبل از ورود موج سرما به منظور تعدیل دمای محیط
•    محافظت از کندوهای زنبور عسل در مقابل کاهش دما»
کلیدواژه ها :دامنه
منبع : بهارنیوز

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking