۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۴

مرمت ۲۶ بنا و خانه تاریخی در آذربایجان‌شرقی

مرمت ۲۶ بنا و خانه تاریخی در آذربایجان‌شرقی
گروه اجتماعی ــ مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از مرمت و بازسازی ۲۶ بنا و خانه تاریخی در استان خبر داد و میزان اعتبار تعریف شده برای عملیاتی کردن این تعداد بنا را بیش از ۴۵ میلیارد ریال اعلام کرد.

مرمت 26 بنا و خانه تاریخی در آذربایجان‌شرقی

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی استان، مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، روز گذشته از مرمت و بازسازی 26 بنا و خانه تاریخی در استان خبر داد و گفت: میزان اعتبار تعریف شده برای عملیاتی کردن این تعداد را در سال 98 بیش از 45 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی با اشاره به طرح‌های مشارکتی خانه‌های تاریخی استان گفت: با توجه به اینکه برخی از بناها و خانه‌های تاریخی متعلق به بخش خصوصی و یا سایر نهادهای استانی است، لذا مرمت و بازسازی برخی از بناهای مذکور با مشارکت اداره‌کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است که در همین راستا ۱۳ بنا و خانه تاریخی اعم از «خانه‌های ساوجبلاغی، عهدی، گنجعلی زاده، نقشینه، جداره‌های هتل ژاله، گراند هتل و هتل جهان نما و حمام نظافت تبریز»، «خانه جهادی دیزج خلیل و عمارت تیل شبستر»، «خانه جوادی اسکو»، «خانه سلیمانی آذرشهر» و «خانه اربابی پیرآباد ایلخچی» به‌صورت مشارکتی در حال مرمت و بازسازی قرار دارند.
آبدار با بیان اینکه در راستای مرمت خانه‌های تاریخی،‌ بخشی از آن‌ها با شرایط خاص برای تغییر کاربری‌های مناسب در اختیار بخش خصوصی نیز قرار داده شده است، افزود: «خانه سرخه‌ای تبریز» و «خانه امیر ارشد ورزقان» طرح‌هایی است که امسال بخش خصوصی آن‌ها را مرمت می‌کند.
وی ادامه داد‌: ۱۱ طرح مرمتی خانه، کارگاه و جداره تاریخی هم به‌صورت مستقیم و فعال در استان توسط اداره‌کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است که شامل مرمت و بازسازی «‌خانه‌های سلطان قرائی، ناصح زاده، سرکاراتی، کلانتر، معبودی و امیرفاطمی، کارگاه سفال استاد قابچی و جداره‌ای خانه فتح اله یف و ساختمان اکرامی تبریز»، «خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب» و «عمارت اربابی لیقوان» است.
مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از اتمام مرمت ۴ خانه تاریخی در استان تا پایان امسال خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال ۹۸، شاهد اتمام مرمت خانه‌های سلطان قرائی، معبودی و ناصح زاده تبریز و همچنین خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب بستان‌آباد خواهیم بود.
وی با بیان اینکه تاکنون ۱۰۰ خانه تاریخی در استان آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، افزود: از این میان حدود ۵۰ خانه و بنای تاریخی به‌طور کامل مرمت شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
آبدار با اشاره به کثرت خانه‌های تاریخی در تبریز، این ظرفیت را یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی تبریز عنوان و بیان کرد: با توجه به اینکه در دوران قاجار تبریز شهری ولیعهد‌نشین بود، به همین سبب بناها و خانه‌هایی زیبا با معماری شاخص دوران قاجار در بافت تاریخی و مرکزی شهر به وفور دیده می‌شود؛ لذا اداره‌کل میراث فرهنگی استان در سال‌های اخیر احیا، مرمت و بازسازی برخی از خانه‌های تاریخی را در دستور کار قرار داده است.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :میراث فرهنگی
منبع : خبرگزاری قرآن

بازتاب این خبر در رسانه ها

website tracking