۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۳۶

همدان| جلوه‌های شور حسینی در شهری عاشورایی در پشتیبانی از ‌سیل‌زدگان لرستانی و خوزستانی

همدان| جلوه‌های شور حسینی در شهری عاشورایی در پشتیبانی از ‌سیل‌زدگان لرستانی و خوزستانی
مردم ولایتمدار شهر عاشورایی مریانج که همواره در دفاع از انقلاب و عرصه‌های جهادی پیشتاز بوده‌اند؛ این بار در لبیک به فرمان امام خامنه‌ای، عزم خود را جزم کرده و با پخت نان در 3 نوبت کاری به یاری حادثه دیدگان شتافته‌اند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، وقوع سیل در روزهای اخیر و بی‌خانمان شدن مردم استان‌هایی چون لرستان، خوزستان و گلستان موجب شد تا مردم نوع‌دوست ایران بار دیگر به یاری هم‌وطنان خود شتافته و صحنه‌هایی زیبا از ایثار و فداکاری را به نمایش بگذارند.

مردم هرچه داشتند آوردند از لباس گرم تا پتو و مواد غذایی، بیل و چکمه و حتی اسباب‌بازی برای تسکین رنج‌های کودکان؛ برخی هم به کمک دورادور اکتفا نکرده و مستقیم راهی مناطق سیل‌زده شدند تا با تخلیه خانه‌ها از گل و لای اقدامی کرده باشند.

کاری که دست‌کمی از جهاد در سنگرهای دفاع مقدس و دفاع از حرم ندارد و بر هر فرد که بتواند راهی این مناطق شود؛ واجب است.

در کنار این شور و شوق مردم برای کمک به هم‌وطنان خود، موکب‌های اربعین حسینی هم پای کار آمدند و با جمع‌آوری کمک‌های مردمی و راه‌اندازی آشپزخانه در مناطق حادثه‌دیده و پخت غذای گرم به یاری مردم شتافتند.

موکب امام رضا(ع) شهر مریانج از فعال‌ترین و نخستین موکب‌های اربعینی استان همدان هم که در چند سال برای خدمت به زائران حضرت سیدالشهدا(ع) خوش درخشیده؛ این بار عزم خود را جزم کرده تا باری از دوش حادثه دیدگان بردارد.

خادمان این موکب در کنار جمع‌آوری کمک‌های مردمی با پخت بیش از 120 هزار قرص نان با اهالی مناطق سیل‌زده همدردی کرده‌اند؛ نان‌هایی که آردش با کمک خیران و بدون کمک‌های دولتی تهیه‌شده و رایگان پخته می‌شود.

خادمان موکب امام هشتم(ع) صبح تا شب دست به کارند و شاطرها روزی 3 نوبت عوض می‌شوند؛ زن‌ها هم در مسجد نزدیک موکب نان‌ها را خنک و بسته‌بندی می‌کنند.

این اقدام زیبا و جهادی مردم مریانج، ذهن را متوجه سال‌های نه‌چندان دور می‌کند؛ روزهای حماسه و مقاومت در اوج فشار و تحریم. آن روزها که هنوز امکانات و تجهیزات پخت نان به شکل امروزی نبود؛ تنور بسیاری از خانه‌های این شهر داغ بود و زنان خانه هر روز "قوت" سربازان جبهه و جنگ را تهیه می‌کردند.

درواقع نه‌تنها مردان شجاع و غیرتمند مریانج این شهر در جبهه‌های نبرد حضور داشته که زنان متدین و صبورش با پخت نان جهاد می‌کردند و "لواش" مریانج در جبهه‌ها معروف بود.

هزینه خرید آرد را هم همین مردم می‌دادند؛ مردمی که شغل بسیاری‌هایشان کشاورزی و کارگری بود و درآمد پایداری نداشتند، اما در 8 سال جنگ تحمیلی از دو لشکر در غرب و جنوب پشتیبانی می‌کردند.

پخت هزاران وعده غذای نذری در یک روز و پشتیبانی از دو لشکر در جبهه‌های نبرد غرب و جنوب

از پخت هزاران وعده غذای نذری در روز عاشورا، راه‌اندازی نخستین زائرسرای اربعین در استان و پذیرایی از زائران اربعین در مسیر رفت و برگشت که بگذریم؛ حالا این بار مردم سخاوتمند این شهر کمر همت بسته‌اند تا جلوه‌های شور عاشورایی را با کمک به سیل‌زدگان به تماشا بگذارند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات شهر مریانج و مسئول موکب امام رضا(ع) در این مورد به "تسنیم" گفت: این موکب از مجهزترین موکب‌های اربعین استان و دارای تجهیزات پخت غذا و نانوایی سیار است که در 10 روز گذشته بخش نانوایی فعال شده و در سه نوبت کاری از 8 صبح تا یک بامداد نسبت به پخت نان برای مناطق حادثه‌دیده اقدام کرده است.

نادر پورسبزی افزود: همه شاطرها و کارکنان نانوایی به‌طور صلواتی خدمت‌رسانی کرده و هزینه خرید آرد هم از طرف خیران و کمک‌های مردمی تأمین شده؛ ضمن اینکه تعدادی از نانوایی‌های شهر هم  به کمک موکب آمده و در فرصت‌های خالی نسبت به پخت نان اقدام می‌کنند.

حال و هوای کربلا در عزاداری روز عاشورای شهر مریانج؛ شباهت عجیب عزاداری مریانجی‌ها به مردمان کربلا همدردی دیار آیت‌الله بهاری با حادثه‌دیدگان؛ 310 میلیون تومان کمک برای ‌سیل‌زدگان جمع‌آوری شد موکب شهر مریانج روزانه از 4500 زائر در کربلا پذیرایی می‌کند

وی بیان کرد: برای تأمین نان موردنیاز استان‌های لرستان، گلستان و خوزستان از شاطرهای بازنشسته دعوت‌شده تا با موکب همکاری کنند و 20 تا 30 نفر از بانوان هم کار بسته‌بندی نان‌ها را در مسجد پنج‌تن آل عبا(ع) مریانج انجام می‌دهند.

پورسبزی اعلام کرد: تاکنون بیش از 120 هزار قرص نان به هلال‌ احمر، سپاه و ستاد بازسازی عتبات عالیات استان تحویل داده شده تا برای مناطق حادثه‌دیده ارسال کنند.

وی مطرح کرد: در کنار پخت نان، سایر کمک‌های مردمی هم برای این مناطق جمع‌آوری و در اختیار نهادهای مسئول گذاشته می‌شود تا ارسال کنند.

به گزارش تسنیم، مریانج از شهرهای قدیمی استان همدان است که در مسیر عبوری به امامزاده محسن(ع) معروف به امامزاده کوه از نوادگان امام مجتبی(ع) و دره زیبا و تاریخی "ماوشان" واقع‌شده و از قطب‌های مذهبی غرب کشور به شمار می‌رود.

این شهر از نظر دیانت و ولایتمداری شهرت ویژه‌ای دارد به‌طوری‌که مسجد جامع این شهر کانون فعالیت‌های انقلابی بوده و نخستین گروه انقلابی استان همدان به رهبری آیت‌الله شهید مدنی و به همت شیخ اکبر یارمحمدی از اهالی مریانج تشکیل شد.

مردم مریانج در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم بیش از 150 شهید به‌ویژه 8 سردار شهید به نام‌های حبیب‌الله مظاهری، علیرضا حاجی‌بابایی، هادی فضلی، اکبر یارمحمدی، اسماعیل شکری‌موحد، عباس فرجی، علیرضا دهقانی و حمیدرضا یکن‌آبادی را تقدیم انقلاب کرده‌اند.

منبع : تسنیم
website tracking