۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۶

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده گلستان؛ زندگی به ترکمن‌صحرا برگشت

حدود یکماه از وقوع سیل در برخی از مناطق استان گلستان می‌گذرد و شهرها و زندگی مردم کم کم در حال بازگشت به شرایط عادی است.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، طوفان و بارش‌ شدید باران و جاری شدن سیلاب در برخی از شهرها و روستاهای گلستان، نوروز امسال را به کام مردم تلخ کرد.

مردم گنبدکاووس، آق‌قلا و گمیشان سیلی بی‌سابقه را تجربه کردند و بسیاری از آنان خانه و کاشانه خود را از دست دادند. زمین‌های کشاورزی زیر آب رفت و دام‌های زیادی هم تلف شد. شرایط مردمان ترکمن‌صحرا سخت و بغرنج بود اما با حضور همدلانه نیروهای مسلح، دستگاه‌های دولتی و جهادِ گروه‌های مردمی، سیلاب کم کم فروکش کرده و زندگی به جریان افتاده است. هرچند هنوز هم بخش‌هایی از شهر آق‌قلا و گمیشان دچار آب‌گرفتگی است و مردم به کمک نیاز دارند.

سطح آبگرفتگی در آق‌قلا و گمیشان به میزان قابل توجهی کاهش یافته استگلستان| زیرساخت‌های ورزشی در آق‌قلا و گمیشان از بین رفته استفیلم/ «تازه‌آباد» آق‌قلا در انتظار آبادیِ تازه

امانگلدی ضمیر، فرماندار آق‌قلا درباره آخرین وضعیت این شهرستان سیل‌زده اظهارداشت: وضعیت شهر آق‌قلا روز به روز بهتر می‌شود؛ زندگی و کسب و کار مردم نیز در حال برگشت به وضعیت عادی است.

وی با اشاره به آب‌گرفتگی در برخی از نقاط شهر آق‌قلا از جمله عیدگاه، کل‌آباد و غیره گفت: امدادرسانی و عملیات تخلیه آب و لجن کشی منزل به منزل و نقطه به نقطه در حال انجام است و از لحاظ بهداشتی و درمانی نیز مشکل خاصی وجود ندارد.

فرماندار آق‌قلا بیان داشت: جریان ورود سیلاب از بالادست با توجه به حفر کانال به طول 4.5 کیلومتر و ایجاد سیل‌بند 1.5 کیلومتری به شهر آق‌قلا قطع و از بیرون شهر به سمت دشت‌ها هدایت شده است.

وی گفت: مشکل اصلی شهرستان پس از وقوع سیل، جبران خسارات و نوسازی منازل تخریبی، عملیات پاکسازی و مرمت زیرساخت های شهری و روستایی است که با کمک گروه‌های جهادی و همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها در حال انجام است.

گمیشان یکی دیگر از شهرهای سیل‌زده استان گلستان است، شهرستانی در مجاورت دریای خزر که همه سیلاب‌های بالادست به سمت این منطقه حرکت کرده تا از طریق رودخانه‌های گرگانرود و قره‌سو راهی دریا شود. آنطور که فرمانده سپاه این شهرستان گفته است مردم گمیشان برای اینکه سیل وارد شهر نشود، در اقدامی جهادی و ایثارگرانه حاضر شدند 45 هزار هکتار از اراضی آنان زیر آب برود اما خسارتی به زندگی شهروندان وارد نشود.

امیرشیر توماج، فرماندار گمیشان نیز درباره آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده این شهرستان گفت: لایروبی گرگانرود و کانال‌ها و ایجاد شکاف در جاده‌های دسترسی از اقدامات انجام شده برای تسریع در هدایت آب به سمت تالاب و دریا است.

وی افزود: در طول این مدت مردم شبانه‌روز در کنار دستگاه‌ها و نیرو‌های مسلح فعالیت چشمگیری داشتند و شهر را از یک فاجعه بزرگ نجات دادند.

به گفته فرماندار این شهرستان با لایروبی رودخانه و کانال‌های منتهی به تالاب و دریا، سیلاب فروکش کرده است و اکنون فقط سه درصد شهر گمیش‌تپه دچار آب‌گرفتگی است.

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ‌ بیماری واگیرداری در گمیشان گزارش نشده است، گفت: تیم‌های بهداشتی در این شهرستان به صورت مرتب عملیات بازرسی و پایش‌های مورد نظر را انجام می‌دهند.

توماج افزود: کسانی که در محل‌های ایمن اسکان اضطراری داده شده بودند به منازل خود برگشتند و تنها 120 نفر در این کمپ‌ها حضور دارند که با فروکش کردن آب، شرایط برای بازگشت آنان به منازل مسکونی‌شان فراهم می‌شود.

منبع : تسنیم
website tracking