۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۵۱

3 روستای خراسان شمالی جابجا می‌شوند؛ خلاء بیمه منازل در حوادث اخیر مشهود بود

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی از آغاز طرح مطالعات برای جابجایی 3 روستای خراسان شمالی که با رانش زمین مواجه شدند٬ خبر داد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد رضا رجب زاده امروز در نشست خبری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان با اصحاب رسانه اظهار داشت: یکی از اولویت‌های سال 98 استان، انتقال محل دفن بهداشتی زباله ها از کوه باباموسی به مکانی دیگر است.

خراسان شمالی| شهرداران مکلف به تهیه بانک اطلاعاتی منازل در خطر سیل شدند1700 واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی در سیل آسیب دیدخراسان شمالی| حکایت افتتاحی بی‌حاصل؛ یک خانه بهداشت به گِـل نشسته+تصاویر

وی با بیان اینکه رتبه خراسان شمالی در زمینه درصد تفکیک پسماند قابل قبول نیست افزود: در تمام دنیا تفکیک زباله از مبدا شروع می شود در صورتی که قسمت عمده این مشکل در ایران بخش نرم‌افزاری است که باید توسط اصحاب رسانه و جراید موضوع تفکیک زباله از مبدا فرهنگ‌سازی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به اینکه تفکیک و پسماند زباله به عهده شهرداری‌ها است تصریح کرد: در سال جدید برنامه داریم که با پیگیری‌های گذشته و استمرار در آینده٬ دفن‌گاه زباله به مکان جدید منتقل شود.

رجب زاده در ادامه از اجرای طرح مطالعاتی در روستاهای نرگس‌لو و گلی که دچار رانش زمین شده بودند خبر داد و خاطرنشان کرد: مخاطرات رانش زمین در روستاهای سرانی، گلی و نرگس‌لو به صورت حاد و و همچنین در روستاهای کتلی و قاپاق محدود بوده است که خوشبختانه تبعات جانی در بر نداشته است.

وی علت رانش زمین را بارندگی و ترکیدگی لوله آب ناشی از احداث چاه‌های جذبی برای دفع فاضلاب عنوان کرد و افزود: طرح مطالعاتی روستاهای دچار رانش استان توسط مشاور در حال اتمام است و پس از آن در راستای جبران خسارات ناشی از رانش زمین و انتقال بخش خسارت دیده روستا به مکان دیگر در دستور کار است.

معاون عمرانی استاندار خراسان شمالی در ادامه با اشاره به کلنگ‌زنی 2 واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل در خراسان شمالی خبر داد و بیان داشت: خوشبختانه کلنگ زنی 2 واحد مسکونی با حضور مسئولان استانی و کشوری صورت گرفت و امیدواریم نخستین واحد بازسازی شده ناشی از سیل در خراسان شمالی به بهره‌برداری برسد.

وی یکی دیگر از موضوعات مهم و اولویت های سال 98 برای خراسان‌شمالی را بازسازی مناطق سیل‌زده عنوان کرد و افزود: با توجه به خسارت وارد شده به راه‌های روستایی و منازل مسکونی در خراسان‌شمالی یکی از اولویت های اجرایی این استان در سال جدید، بازسازی این مناطق است.

رجب‌زاده تصریح کرد: بازسازی منازل مسکونی، زیرساخت‌ها، ابنیه راه‌ها و پل‌ها و همچنین راه‌های روستایی از جمله مواردی است که باید در طرح مجدد بازسازی مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

معاون استاندار خراسان‌شمالی با اشاره به جمعیت 45 درصدی روستایی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه 45 درصد جمعیت استان در مناطق روستایی ساکن هستند رسیدگی و حل مشکلات روستاییان مورد تاکید استاندار و مدیران اجرایی است٬ ایجاد زیرساخت‌ها، اجرای طرح هادی، توسعه اشتغال روستایی و مقاوم سازی منازل مسکونی در دستور کار است.

رجب زاده در پایان با ضروری خواندن بیمه منازل و دام روستاییان در مواجهه با حوادث غیر مترقبه اضافه کرد: متاسفانه خلا صنعت بیمه در حوادث اخیر برای جبران خسارت‌ها در استان به‌چشم میخورد که امید است پایبندی شرکت‌های بیمه به تعهدات خود در راستای ایجاد اعتماد مردمی بیش از پیش صورت بگیرد.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking