۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۹

تشریح برنامه‌های "هفته سلامت" استان کرمانشاه

مسئول اجرایی برنامه‌های "هفته سلامت" استان کرمانشاه به تشریح برنامه‌های این هفته در استان پرداخت.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،سارا شاه آبادی مسئول اجرایی برنامه‌های "هفته سلامت" استان کرمانشاه با اشاره به شروع برنامه‌های هفته سلامت از ابتدای اردیبهشت، گفت : شعار امسال سازمان جهانی بهداشت برای هفته سلامت "مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت" انتخاب شده است.

وی با اشاره به نامگذاری روز‌های این هفته گفت : روز‌های هفته سلامت امسال به ترتیب با عناوین "دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، آموزش رکن سلامت، مشارکت اجتماعی و سلامت، مراقبت‌های اولیه بهداشتی و سلامت روان، سلامت در حوادث و بحران ها، سبک زندگی سلامت محور و سلامت، جمعیت و خانواده نامگذاری شده است.

شاه آبادی از تدارک برنامه‌های متعدد در این هفته خبر داد و افزود: در راستای شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، تمرکز خود را بر معرفی خدمات سلامتی که از طریق مراکز جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت ارائه می‌شود، متمرکز کرده ایم.

مدیرگروه آموزش و ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان از برگزاری جشنواره‌های متنوع بهداشتی در این هفته خبر داد و افزود: در هفته سلامت جشنواره روستای سالم، سفیران سلامت دانش آموز و جشنواره سفیران سلامت خانواده در سطح استان برگزار می‌شود.

وی افزود: همچنین تیم سیار بهداشتی مهیا شده که در طول هفته سلامت در مناطق حاشیه شهر خدمات رسانی می‌کند و در کنار خدمات مشاوره‌ای و آموزشی کار سنجش قندخون، فشار خون، چربی خون و نیز تشخیص بیماری‌هایی مانند ایدز را برای مراجعه کنندگان انجام می‌دهد.

شاه آبادی از ارائه و نشر مطالب آموزشی و بهداشتی در طول هفته سلامت در رسانه‌های استان خبر داد و افزود: همچنین برنامه‌های نمادین سلامت جهت آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان با مباحث بهداشتی در سطح مدارس برگزار می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه معرفی خدمات بهداشتی محور اصلی برنامه‌های امسال هفته سلامت در استان است، گفت: شکل گیری شبکه بهداشت در کشور از سال ۱۳۶۴ شروع شد و از همان سال با راه اندازی خانه‌های بهداشت در سطح روستا‌ها و تربیت بهورزان گام مهمی برای پوشش همگانی سلامت در روستا‌ها برداشته شد.

وی افزود: در طرح تحول سلامت نیز تلاش شد اقدام مشابهی در شهر‌ها نیز صورت گیرد و در همین راستا "مراقبان سلامت" تربیت شدند و مسئول رسیدگی به وضعیت سلامت و بهداشت شهرنشینان شدند.

شاه آبادی تصریح کرد: تا پیش از این طرح افراد باید به پایگاه‌ها یا مراکز جامع سلامت در شهر مراجعه می‌کردند، اما در این طرح تلاش بر این است که مراقب سلامت حتی اگر افراد مراجعه نکردند مراقب بهداشت و سلامت آن‌ها باشد.

وی افزود: در همین راستا پرونده سلامت الکترونیک راه اندازی شد و با تشکیل این پرونده مراقبان سلامت دورادور مراقب سلامت و بهداشت افراد هستند و اگر فردی نیاز به مراجعه به مراکز بهداشتی داشته باشد و مراجعه نکند به درب منزل او مراجعه می‌کنند.

وی گفت: هر مراقب سلامت، مسئول مراقبت از سلامت و بهداشت ۱۵۰۰ تا دو هزار نفر در شهر است.

به گفته مدیرگروه آموزش و ارتقا سلامت مرکز بهداشت استان هم اکنون بیش از دو هزار بهورز و مراقب بهداشت در سطح استان فعال هستند .

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking