۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۲

در سال گذشته؛

صادرات آذربایجان شرقی به خارج از کشور ۵۲ درصد رشد داشت

صادرات آذربایجان شرقی به خارج از کشور ۵۲ درصد رشد داشت
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی از افزایش ۵۲ درصدی ارزش صادرات کالا از مبادی گمرکی استان در سال گذشته خبر داد.

باشگاه خبرنگاران جوان لیلی اورنگی، ناظر گمرکات آذربایجان شرقی با اشاره به میزان صادرات استان به خارج از کشور گفت: ۲ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۸۸ تن کالا به ارزش بیش از یک میلیارد و ۸۷۳ میلیون دلار پارسال از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده که از لحاظ ارزش ۵۲ درصد و از حیث وزن ۴۳ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش یافته است.

وی با اشاره به عمده کالا‌های صادر شده از گمرکات استان افزود: عمده گروه کالا‌های صادره از گمرکات استان شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد به ارزش ۳۵۶ میلیون دلار، چدن آهن و فولاد به ارزش ۳۰۳ میلیون دلار، سوخت‌های معدنی روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها به ارزش ۱۹۹ میلیون دلار، میوه‌های خوراکی پوست و مرکبات به ارزش ۱۸۹ میلیون دلار بود.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی فرآورده‌های غلات به ارزش ۸۸ میلیون دلار، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزا و قطعات آن‌ها به ارزش ۸۶ میلیون دلار، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای به ارزش ۷۸ میلیون دلار، مس و مصنوعات از مس به ارزش بیش از ۷۶ میلیون دلار، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد به ارزش ۶۸ میلیون دلار وشکلات و شیرینی به ارزش ۶۰ میلیون دلار را از دیگر اقلام صادر شده از گمرکات استان در سال گذشته برشمرد.

وی ترکیه را بیشترین مقصد صادرات آذربایجان شرقی دانست و خاطرنشان کرد: بیشترین صادرات از گمرکات استان در سال گذشته به ترتیب به کشور‌های ترکیه با ۵۵۸ میلیون دلار، عراق با ۵۰۶ میلیون دلار، ارمنستان با ۱۱۱ میلیون دلار، آذربایجان با ۱۱۰ میلیون دلار و گرجستان با ۱۰۹ میلیون دلار اختصاص داشته است.

ناظرگمرکات آذربایجان شرقی در ادامه میزان واردات کالا از گمرکات استان را در سال گذشته ۳۱۵ هزار و ۱۵۹ تن به ارزش بیش از ۹۷۴ میلیون دلار اعلام کرد که از لحاظ وزن ۳۶ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی افزود: عمده کالا‌های وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی، توتون و تنباکو، وسایل نقلیه، گوشت، چوب و اشیا چوبی، کاغذ و مقوا و محصولات شیمیایی بوده است.

اورنگی در پایان از افزایش مسافران ورودی و خروجی از گمرکات استان خبر داد و عنوان کرد: در همین مدت، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر از گمرکات استان تردد کرده‌اند که نسبت به مدت زمان مشابه مسافرین خروجی ۱۸ درصد و مسافران ورودی ۲۶ درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام / ا

افزایش صادرات کالا در گمرکات آذربایجان غربی
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking