۲۵ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۴

سفیر ترکیه: "تحریم" فرصت جدیدی جهت گسترش تعاملات برای ایران و ترکیه ایجاد کرده است

سفیر ترکیه در ایران با بیان اینکه "تحریم" فرصت جدیدی جهت گسترش تعاملات برای ایران و ترکیه ایجاد کرده است، گفت: ما در زمینه توسعه روابط بین دو کشور و رفع موانع موجود تمام تلاش خود را می‌کنیم.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، پروفسور دریا اورس ظهر امروز در دیدار با رئیس و اعضای هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تبریز که به زبان فارسی روان صحبت می‌کرد، با اشاره به اینکه حسن نیت و اراده بالایی بین روسای جمهور دو کشور برای ارتباط ایران و ترکیه وجود دارد، اظهار داشت: تجارت طرفین در حمل و نقل، تعرفه‌ها و لجستیک مشکلاتی دارد که باید با تعاملات دو طرف حل کنیم.

وی با بیان اینکه هر کاری از دست ما بر بیاید آماده هستیم برای ارتباط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی انجام دهیم، افزود: اتاق‌های بازرگانی در این مسائل بسیار تعیین‌کننده هستند و باید اتاق بازرگانی تبریز و ترکیه ارتباط قوی‌تری داشته باشند.

سفیر ترکیه در ایران: فشارهای منطقه‌ای مشترک سرآغاز خوبی برای روابط حسنه ایران و ترکیه استارومیه| سفیر ترکیه: خواهان ارتقای روز افزون مراودات اقتصادی با ایران هستیماعلام آمادگی سفیر ترکیه برای کمک رسانی کشورش به سیل زدگان در ایرانسفیر ترکیه در ایران مشکلات اقتصادی ایران و ترکیه را یادآور شد و با تاکید بر اینکه از این شرایط سخت عبور می‌کنیم گفت: وقتی ایران تحریم است، کشورهای همجوار مانند ترکیه هم به صورت غیر‌مستقیم تحریم هستند. این موضوع باعث شده تا در مراوده و معامله مشکلات بسیاری به وجود آید. مطمئن هستم می‌توانیم راه‌های جدیدی را برای حل مشکلات طرفین بیابیم.

اورس، با بیان اینکه اراده‌ای برای حل و فصل مشکلات وجود دارد، ابراز داشت: اقتصاد جهانی الان روابط ایران و ترکیه و همه کشورها را تحت تأثیر قرار داده و لطمه‌های زیادی وارد کرده است. اقتصاد ما شکننده باشد، تأثیر می‌گیریم ولی اگر مقاوم باشد، ایستادگی می‌کنیم. امیدوارم اقتصاد ایران که قوی است، بتواند راهکاری برای عبور از این روزهای سخت بیابد. به عنوان برادر و همسایه که مشترکات فراوانی دارد، می‌توانیم بر روی این مشترکات روابط دو کشور را تقویت کنیم.

وی برخی قوانین دست و پاگیر تجارت در دو طرف را مورد اشاره قرار داد و گفت: تاجر باید اطمینان و امنیت مالی و ارزی داشته باشد و باید این فضا را برای تجار فراهم کنیم. تاجران ترکیه بیش از 400 میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرده و برای 5 هزار شهروند ایرانی اشتغال ایجاد کرده‌اند و این نشان از روابط خوب اقتصادی دو طرف است.

سفیر ترکیه در ایران، با تاکید بر اینکه در کنار هر تهدیدی فرصتی هست که این به نفع هر دو کشور است تا از این فرصت‌ها استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: "تحریم" فرصت جدیدی جهت گسترش تعاملات برای ایران و ترکیه ایجاد کرده است. برخی کشورهای منطقه ارتباطی با هم ندارند ولی ایرانیان و ترک‌ها در بدترین شرایط اقتصادی تاریخ خود ارتباط دارند و به دنبال حل مشکلات خود هستند و در بهترین سطح روابط قرار دارند.

وی افزایش نرخ ارز در ترکیه و ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: دو کشور باید اقتصاد خود را باید قوی‌تر کرده و همدیگر را درک کنیم. مدیران دو طرف باید صدای تجار را بهتر بشنویم چراکه نقش اتاق‌های بازرگانی بسیار مؤثر و مهم است و تاجران ایرانی و ترک به همدیگر برای حل مشکلات همدیگر کمک کنند.

اورس، دیپلماسی فرهنگی را بالاتر از سیاسی و اقتصادی دانست و با تاکید براینکه تعاملات فرهنگی تعاملات با انسان است، تبادلات گردشگر بین طرفین را مورد اشاره قرار داد و افزود: سالانه 2 میلیون ایرانی به ترکیه می‌روند ولی 400 هزار ترک به ایران می‌روند و این به دلیل هزینه‌کرد میلیاردها دلاری و نه میلیون دلاری ترکیه برای تبلیغ داشته‌های خود است. گردشگری ترکیه به جای نفت ایران است که یک کارخانه بدون دودکش است. اگر در ایران هم تبلیغ مناسب، هتل‌داری و قیمت‌های مناسب باشد، شاید بیش از 5 میلیون نفر از ترکیه به ایران بیایند. نیاز داریم که در معرفی گردشگری ایران و حتی کالاهای تجاری ایران بیش از گذشته تلاش شود.  

وی ادامه داد: ما در زمینه توسعه روابط بین دو کشور و رفع موانع موجود تمام تلاش خود را می‌کنیم؛ باید دو ملت را برای عبور از روزهای سخت کمک کنیم. باید در برابر دشمنان ایستاده و راه حلی برای مقاومت در برابر فشارهای خارجی بیابیم.

سفیر ترکیه در مورد تسلط خود به زبان فارسی هم گفت: به خاطر مولوی در شهری که به دنیا آمده‌ام، تمایل به یادگیری زبان فارسی کسب کرده‌ام. در آنکارا فارسی یاد گرفتم و امروز یکی از مترجمین مثنوی هستم که به ترکی ترجمه کردم. به برکت مولانا فارسی را یاد گرفته‌ام و دو کتاب هم از شریعتی ترجمه کرده‌ام که ارادت ویژه‌ای هم به حافظ و سعدی دارم.

کلیدواژه ها :کمک ترکیه فارسی
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking