۳۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۳

بر اثر توفان شن در سیستان و بلوچستان

دفن برخی روستاها در شن و مراجعه سه هزار نفر به مراکز درمانی

دفن برخی روستاها در شن و مراجعه سه هزار نفر به مراکز درمانی
رسانه‌های محلی سیستان و بلوچستان از دفن ۴۰۰ روستا در سیستان به دلیل توفان شن خبر داده‌اند. این در حالی است که سه هزار و ۵۰۰ نفر هم راهی بیمارستان شده‌اند. هفته گذشته بسیاری از ادارات این استان تعطیل بوده‌اند.
تحریریه پارسینه- توفان شن و ماسه از عصر روز شنبه در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است و بسیاری از روستاهای این استان را دفن کرده است. راه های ارتباطی هم به دلیل این طوفان مختل شده است.

معاون توسعه و پیش‌بینی سازمان هواشناسی ایران گفته که وضعیت گرد و خاک این منطقه تا پایان فصل گرم سال ادامه دار است.بادهای ۱۲۰ روزه سیستان که هر سال با آغاز فصل گرم در این منطقه می‌وزد، امسال زودتر از موعد آغاز شده است و در روزهای گذشته وضع هوای این استان را بحرانی کرده است. توفان شن روزهای گذشته در سیستان، ۲۰ برابر حد عادی گزارش شده است. شدت گردوخاک درمنطقه هفت برابر حد مجاز و دو ونیم برابرحد بحرانی است.

ناصر چرخ ساز، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، به دلیل وقوع توفان به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده و گفته است که که ۴۰۰ روستا تحت تاثیر این شرایط آب و هوایی قرار دارند، گفته او، این تعداد روستا مورد هجوم ریزگردها قرار گرفته و در زیر خاک دفن شدند. شرایط مردم توفان‌زده به‌هیچ‌عنوان مناسب نیست و باید همه دستگاه‌های امدادی و خدماتی برای کمک به مردم وارد صحنه شوند.

چرخ ساز با بیان اینکه در بازدید از روستاها تعدادی از راه‌ها مسدود شده بود، اعلام کرده که هلال احمر با توزیع ماسک و سبد غذایی و انتقال مصدومان به بیمارستان‌ها درصدد امداد‌رسانی سریع به مردم است.غلامرضا اربابی مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان هم گفته که در روزهای گذشته به‌دلیل مشکلات تنفسی سه هزار و ۵۰۰ نفر از مردم سیستان به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.
برای حل این مشکل جلسه ستاد مدیریت بحران منطقه‌ای برگزار شده تا نقاط آسیب پذیر شناسایی شود.

مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان می‌گوید که تمام نیروهای امداد‌رسان به ویژه هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی آب و فاضلاب و راه و ترابری در آماده‌باش کامل هستند و به مردم منطقه خدمت‌رسانی کنند.

بادهای ۱۲۰ روزه از ویژگی‌های جغرافیایی مناطق غربی ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌آیند.

این بادها در اواخر بهار شروع می‌شوند، در فصل تابستان ادامه دارند و در اوایل پاییز به پایان می‌رسند. وزش باد در این منطقه گرد و خاک را وارد سیستان و بلوچستان، زابل و تا حدی کرمان می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهرستان زابل عنوان کرده که در پی وقوع طوفان شن در سیستان، تعداد یک هزار و ۸۷۹ نفر راهی اورژانس شده اند. علی اکبر نصیری گفته است از ابتدای شروع توفان حدود یک هزار و ۸۷۹ نفر به دلیل عوارض ناشی از پدیده گرد و غبار از قبیل مشکلات تنفسی، قلبی، چشمی و حوادث ترافیکی به اورژانس های بیمارستانی و پیش بیمارستانی دانشگاه مراجعه کرده اند.

به گفته او، تعداد ۵۸ نفر در مراکز درمانی به صورت سرپایی مداوا و تعداد یک هزار و ۸۲۱ نفر نیز جهت ادامه درمان در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل بستری شدند.
با توجه به تداوم طوفان ها در مناطق هیرمند، هامون، زهک، نیمروز و زابل تیم های اورژانس ۱۱۵، اورژانس بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی در آماده باش کامل به خدمات رسانی به بیماران مراجعه کننده ناشی از طوفان شن هستند.در سال‌های کم بارش و به دلیل خشک بودن دریاچه هامون، این شرایط حادتر شده و این بادها گرد و خاک بیشتری تولید می‌کنند.

اما یکی از عوامل کاهش توفان شن در استان سیستان و بلوچستان دریاچه هامون است. این دریاچه و تالاب بین‌المللی، سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌اند. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده‌است که در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند و دریاچه هامون را تشکیل می‌دهند. رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه‌های خاش‌رود، فراه، هاروت‌رود، شوررود، حسین‌آباد و نهبندان به هامون می‌ریزند.

گفته می‌شود که اگر دریاچه هامون آبگیری خوبی داشته باشد شرایط توفان شن  تا حدی بهتر می‌شود. به همین دلیل ۲۶ تیرماه، در پی افزایش هجوم گرد و غبار به شرق ایران، به ویژه در استان سیستان و بلوچستان، سازمان حفاظت محیط زیست از رهاسازی ۲۰ میلیون مترمکعب آب به تالاب هامون خبر داد.

آلودگی شدید هوا، شیوع بیماری‌، فقر و بیکاری در دو شهر زابل ایران و نیمروز افغانستان از پیامدهای خشکی تالاب هامون شمرده می‌شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، سالانه ۵۰۰ نفر از اهالی زابل به‌دلیل بروز گرد و غبار برخاسته از این تالاب به بیماری سل مبتلا می‌شوند. همچنین خشک‌شدن این تالاب در سال‌های گذشته به از بین رفتن بیش از ۷۰ هزار فرصت شغلی در این منطقه منجر شده است.

تالاب هامون در فروردین‌ماه ۹۵ در فهرست ذخیره‌گاه‌های بین المللی یونسکو هم ثبت شده است.

منبع : پارسینه
website tracking