۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۸

آبشار سفیده ندوشن پدیده ای جذاب در استان یزد

به گزارش ایرنا، این جاذبه طبیعی در طول سال به خصوص فصل بهار شاهد حضور گردشگران زیادی است ، جلوه و منحصر به فرد بودن آن، سیمای زیبایی را به طبیعت منطقه می دهد.
وجود سنگ آب ها، چشمه سارها، چشمه های جوشان و تراورتن ساز و دیگر مناظر طبیعی در اطراف آبشار، لذت طبیعت گردی را به روی بیندگان می گشاید.
به دلیل شوری و نمکی بودن آب آبشار، در اطراف آن قندیل های نمکی زیبایی تشکیل شده است که نظر هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند.
حجم آب خروجی آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است و در فصل بهار به حداکثر می‌رسد و یخ زدگی آب در فصل زمستان جلوه خاصی به آن و طبیعیت پیرامون آن می بخشد.
در مجاورت و امتداد این جاذبه طبیعی و گردشگری، آبشارهای کوچک‌تری قرار دارد که مسیر جریان آب از ارتفاعات به سمت دشت های مجاور است.
در اطراف آبشار سفیده ندوشن، تپه ها و کوه های اطراف، گونه‌های جانوری مانند پلنگ، قوچ و میش، کل و بز، پرندگانی نظیر کبک، تیهو و عقاب، دلیجه، چِک چِک و سنگ چشم و خزندگان آگاما، جیکو و تیرمار زیست می کنند و در بخش هایی از آن نیز گونه های گیاهی درمنه، گز و قلم وجود دارد و از نظر تنوع گونه‌ای و زیستگاهی، دارای ارزش زیادی است.
محدوده اثر طبیعی آبشار سفیده به سبب داشتن ویژگی‌های فراوان به‌ ویژه در عرصه گردشگری دارای ارزش است و به اعتقاد صاحب نظران این محدوده به عنوان اثر ملی می توان به فضای خوب گردشگری تبدیل شود.
وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری در لیست IUCN، وجود جریان آب تقریباً دائمی در دل بیابان‌، نقش آبشارها در تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، داشتن چشم‌اندازها و منظره‌های زیبا و متنوع، برخورداری از وسعت و فضای مناسب جهت حفاظت اکوسیستم حساس و شکننده، خاصیت طبی و درمانی آب آبشار و پدیده‌های جذاب کارستی و ژئوتوریستی اهمیت این اثر طبیعی را دو چندان می کند.
به دلیل قرار گرفتن آبشار در دل کوه مسطح و کم ارتفاع سفیده، املاح آهکی موجود در آب و از آنجایی که در هنگام صبح و طلوع خورشید منطقه به رنگ سفید در می آید، « سفیده « نام گرفته است و رنگ سفیدی موجود در آب به‌ ویژه در ایام سال که دبی آبشار افزایش می یابد به خوبی قابل مشاهده است.
کارشناسان می گویند: باتوجه به مطالعات انجام‌شده و بررسی نقشه‌های زمین‌شناسی مربوط به رسوب کواترنر و ایجاد گسل‌ های موجود، شروع پیدایش دره‌های یو(U) شکل محدوده آبشار حاصل از فرسایش شدید آبی، 10 تا 15 هزار سال پیش تخمین زده می‌شود، اما شکل‌گیری کل منطقه مربوط به دوران چهارم زمین شناسی است.
متاسفانه آبشار سفیده ندوشن به لحاظ زیست محیطی چندی است مورد تعرض معدنکاران و فعالیت های معدنی قرار گرفته و آن را در معرض نابودی قرار داده است و به رغم هشدارها و تاکید ها برای جلوگیری از این فعالیت ها، تاکنون اقدام عملی برای نجات این اثر طبیعی انجام نشده است.
بهره برداران معادن سنگ های ساختمانی و تزئینی، شن و ماسه و خاک بدون توجه به شرایط طبیعی و اکو سیستم منطقه به فعالیت گسترده خود و بهره برداری بیش از حد و بی رویه از معادن ادامه می دهند و همین عامل موجب تخریب گسترده عرصه های طبیعی و طبیعت بکر ندوشن شده است.
افزایش سطح تخریب گسترده منابع طبیعی ندوشن توسط بهره برداران معادن، از بین رفتن اکوسیستم طبیعی منطقه، تخریب مراتع و مزارع و تهدید جدی چشمه سارها و آب های زیرزمینی، از بین رفتن شرایط زیست محیطی برای ساکنان منطقه، به خطر افتادن زندگی جانوری و گیاهی به ویژه گیاهان دارویی و خسارات وارده بر بخش های کشاورزی و دامپروری از پیامد های سوء فعالیت بی رویه این معادن است.
این درحالیست که دوستداران محیط زیست با حائز اهمیت خواندن آبشار سفیده ندوشن به دلیل منحصر به فرد بودن آن در استان، از بهم خوردن چشم انداز بکر منطقه به دلیل تعدد فعالیت های معدنی و تخریب‎‎های آنها ابراز نگرانی می کنند.
آبشار ندوشن با وسعت سه هزار و 839 هکتار و منطقه «گرده سل « یا سفیده شامل مناطق بُنستان، جمبازکوه، کوهنگران و گدار آب چک با مجموع وسعت 21 هزار هکتار تحت عنوان منطقه حفاظت شده‎‎ سرخه چیلون است که در پنج کیلومتری شهر ندوشن میبد قرار دارد.
این اثر به‌ عنوان یکی از جاذبه‌های طبیعی و شاخص استان یزد با شماره 267 در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.
6198/ 2047/
انتهای پیام
کلیدواژه ها :جاذبه
منبع : جماران

پربازدیدترین امروز

website tracking