۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۷

وزارت دفاع افغانستان: نیروهای امنیتی افغان از ترکمنستان بازگشته‌اند

وزارت دفاع افغانستان: نیروهای امنیتی افغان از ترکمنستان بازگشته‌اند
وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، نیروهای امنیتی افغان که بر اثر حملات طالبان به خاک ترکمنستان پناه برده بودند دوباره به کشورشان بازگشته‌اند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در پی حملات اخیر طالبان به شهرستان «بالامرغاب» ولایت بادغیس نیروهای امنیتی افغان مجبور به عقب نشینی به سمت مناطق مرزی ترکمنستان شدند.

شماری از این نیروها به اسارت طالبان در آمده و تعدادی نیز پس از هماهنگی وزارت خارجه افغانستان به داخل خاک ترکمنستان عقب نشینی کرده بودند.

«قیس منگل» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که 58 نظامی افغان از طریق بندر «تورغندی» دوباره به کشورشان بازگشته‌اند.

وی افزود: حدود 58 نظامی افغان نیز قبل از رسیدن به مناطق مرزی ترکمنستان از سوی طالبان به اسارات گرفته شدند که عملیاتی برای آزادی آنها راه اندازی شده است.

برخی از منابع خبری تصریح کردند،  شماری از این نیروها پس از رسیدن به مرزهای ترکمنستان از سوی ارتش این کشور دوباره به طالبان تسلیم داده شده است اما این خبر را مقامات افغان تکذیب کردند.

پس از درگیری‌های شدید در ولایت بادغیس در غرب افغانستان، منابع خبری در شمال افغانستان نیز از آغاز حملات گسترده طالبان به نیروهای امنیتی در ولایت فاریاب خبر می‌دهند.  

پس از پایان دور اخیر مذاکرات آمریکا با طالبان در قطر که در پشت درهای بسته صورت گرفت حملات طالبان به نیروهای امنیتی افغان به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

اما با وجود تشدید حملات طالبان، نیروهای امنیتی افغان هیچ حمایت هوایی و یا زمینی از نیروهای آمریکایی و ناتو دریافت نکرده‌اند موضوعی که تردیدها درباره توافق احتمالی آمریکا و طالبان را افزایش داده است.

اصرار روزنامه آمریکایی و انکار دولت افغانستان؛ چند نظامی توسط طالبان اسیر شدند؟ گریختن 140 نظامی افغان به خاک ترکمنستان در حمله طالبان

والی بادغیس نیز با اشاره به این موضوع گفته بود که با وجود هشدارهای مکرر، دولت مرکزی و نیروهای آمریکایی و ناتو حاضر نشدند برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان در شهرستان بالامرغاب اقدامی انجام دهند.

در پی بالا گرفتن اعتراضات دولت افغانستان به مذاکرات پنهانی آمریکا با طالبان گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که تشدید حملات طالبان و عدم حمایت میدانی نیروهای آمریکا و ناتو از نظامیان افغان برای این صورت می‌گیرد تا دولت افغانستان برای پذیرش هرگونه توافق احتمالی آمریکا با طالبان تحت فشار قرار بگیرد.

کلیدواژه ها :نیروهای نظامی افغان
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking