۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۳

حمله پلیس به ساختمان حزب دموکراتیک خلق‌ها در دیاربکر

حمله پلیس به ساختمان حزب دموکراتیک خلق‌ها در دیاربکر
5 نفر از فعالان سیاسی عضو حزب دموکراتیک خلق‌ها دستگیر شدند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی٬ دیشب نیروهای پلیس ترکیه به دستور دادستان دادگاه جمهوری با حمله به ساختمان مرکزی حزب دموکراتیک خلق‌ها در شهر کردنشین دیاربکر٬ 5 نفر از مسئولین این حزب را دستگیر کردند.

این افراد در داخل ساختمان مزبور به منظور حمایت از لیلا گووَن اعتصاب غذا کرده بودند. لیلا گوون نماینده حکاری٬ در اعتراض به تداوم حبس عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک در زندان اعتصاب غذا کرده بود و پس از آن که حال او رو به وخامت نهاد٬ از زندان آزاد شد، اما اعتصاب غذای خود را در منزل ادامه داده و 117 روز از اعتصاب او سپری شده است.

دادگاه جمهوری ترکیه٬ دست زدن به اعتصاب غذا به منظور حمایت از اوجالان را مصداق حمایت از گروه تروریستی قلمداد کرده و به همین دلیل دستور حمله به ساختمان حزب دموکراتیک خلق‌ها در دیاربکر را صادر کرد.

تلاش حزب دموکراتیک خلق‌ها برای شکست ائتلاف جمهوراظهارات اردوغان در مورد حزب دموکراتیک خلق‌ها

حزب دموکراتیک خلق‌ها به عنوان یکی از نهادهای اقماری پ.ک.ک و بر اساس نظریات عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ.ک.ک فعالیت می‌کند.

این حزب در مجلس ملی ترکیه 60 کرسی دارد و علاوه بر صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر پیشین این حزب٬ تعداد قابل توجهی از دیگر سران و کادرهای آن در زندان به سر می‌برند.

حزب مزبور در انتخابات شهرداری‌های ترکیه در سال 2014 توانسته بود اداره 106 شهرداری مناطق کردنشین را به دست بیاورد، اما دادگاه جمهوری ترکیه با طرح اتهام قراردادن بودجه٬ امکانات و ماشین آلات این شهرداری‌ها در اختیار پ.ک.ک٬ کلیه شهرداران را اخراج و افرادی را به عنوان قیم به جای آنها معرفی کرد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات پیش رو در چند شهر بزرگ از جمله آنکارا٬ استانبول٬ آدانا و مرسین نامزد معرفی نکرده و از کردهای ساکن این شهرها خواسته به نامزد ائتلاف مخالف اردوغان رای دهند.

کلیدواژه ها :غذا
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking