۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۳۷

در آستانه روز مادر

عروسک‌هایی که منجی «مادر» شدند/ آزادی با دستان کوچک دانش‌آموزان زنجانی

عروسک‌هایی که منجی «مادر» شدند/ آزادی با دستان کوچک دانش‌آموزان زنجانی

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، اینجا را سرزمین کریمان و بهشت خیران می‌خوانند و تا دلت بخواهد مردم برای هزینه در راه خیر دست و دل باز هستند، زنجان سرزمینی که در کنار همه ویژگی‌های منحصر خود با مهرانه و مهرانه‌هایش شناخته می‌شود.

اما خیرین گزارش ما افرادی متفاوت هستند، آنها نه صاحبان صنایع، نه ریش‌سفید و نه معتمد این شهر، خیرینی که امروز به آنها خواهیم پرداخت نه درآمدی دارند و نه کسب و کاری، اما با هم قول و قرار گذاشتند تا با حاصل دست‌ساخته‌های خود کار خیری هر چند کوچک انجام دهند.

دانش‌آموزان دبیرستان فرزانگان یک زنجان که در درس کار و فنآوری هنرآموزی کرده و تولیدات مختلفی را تهیه کرده بودند با هم قرار گذاشتند تا با تشکیل بازارچه کسب و کار محصولات خود را به نفع امور خیریه بفروشند اما داستان از یک جا به بعد تغییر کرد.

در میان تولیدات دانش‌آموزان عروسک‌هایی به چشم می‌خورد که توسط دو نفر از دانش‌آموزان این مدرسه ساخته شده و برای فروش عرضه شده است، یکی از دانش‌آموزان مدرسه فرزانگان که ساخت عروسک‌ها را آغاز کرده بود و این اقدام را همراه با دوست خود «ثنا فغفوری» توسعه داده بود، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: کلید ساخت عروسک در مدرسه ما از اواخر آذر‌ماه روشن شد.

فاطمه نقدی با اشاره به اینکه قرار بود عروسک‌ها فروخته شده و در راه خیر هزینه شود، بیان کرد: یکی از اولیا پیشنهاد داد در این زمینه با یکی از شرکت‌ها همکاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایده ساخت عروسک‌ها از کلاس درس «کار و فنآوری» آغاز شد، ادامه داد: این عروسک‌ها با وسایل دور ریز و کم هزینه ساخته شده است.

این دانش‌آموز مدرسه فرزانگان یک زنجان با بیان اینکه آموزش‌های درس «کار و فنآوری» در بزرگسالی نیز به درد اشتغال افراد می‌خورد، اظهار کرد: در کنار تحصیل می‌خواهم به انجام کارهای عملی بپردازم.

 

*عروسک‌هایی که زنده شدند و زندگی بخشیدند

در میان دست‌سازه‌های دانش‌آموزان عروسک‌هایی به چشم می‌خورد که با یک لنگه جوراب و لوازم دور ریز ساخته می‌شود، عروسکی‌هایی که شاید بتوان گفت آنها را قهرمانان اصلی این گزارش هستند چرا که بنا به پیشنهاد یکی از اولیای دانش‌آموزان قرار شد تعداد زیادی از این عروسک‌ها تهیه شود و با جذب حامی و فروش آنها این پول صرف امور خیر شود.

در حالی که دانش‌آموزان مدرسه فرزانگان زنجان روزهای پر کاری را سپری می‌کردند و یکی پس از دیگری عروسک‌ها ساخته می‌شد، یکی از شرکت‌های استان زنجان با نام شرکت سیم و کابل نور به عنوان حامی این اقدام حاضر به خرید تعدادی از عروسک‌های دست‌ساخته دانش‌آموزان شد و در مقابل تعدادی از این عروسک‌ها چک 10 میلیون تومانی در اختیار این مدرسه قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت سیم و کابل نور زنجان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه شرکت سیم و کابل نور زنجان در راستای مسؤولیت اجتماعی خود بودجه تقویم و سالنامه خود را صرف امور خیریه کرده است، اظهار کرد: این شرکت تصمیم گرفت به جای صرف هزینه برای چاپ سالنامه اقدام به خرید عروسک‌های ساخته دست دانش‌آموزان کند.

صمد یوسفی با اشاره به اینکه این شرکت سعی دارد در این کار خیر نقش کوچکی ایفا کند، بیان کرد: عواید فروش این عروسک‌ها برای کمک به دانش‌آموز بی‌بضاعت و آزادسازی یک زندانی مالی و بازگشت وی به آغوش خانواده در شب عید هزینه می‌شود.

علی خلجی نماینده ستاد دیه نیز که برای دریافت چک این مدرسه در آموزشگاه فرزانگان یک زنجان حضور یافته بود با اشاره به اینکه فرآیند اداری برای آزادسازی در دست اقدام است، گفت: براساس رقم چک دریافتی از مدرسه این پول صرف آزادسازی زندانیان مالی غیر عمد خواهد شد.
 

 

*عروسک‌هایی که می‌خندند

چک مدرسه فرزانگان یک زنجان به نماینده ستاد دیه استان تحویل داده شد تا نور امید بار دیگر در زندگی یک مادر و فرزندان چشم انتظار او بتابد، از مجموع 10 میلون تومان چک شرکت سیم و کابل نور زنجان 9 میلیون تومان آن صرف آزادسازی این مادر شده و یک میلیون تومان آن نیز هزینه کمک به یک دانش‌آموز بی‌بضاعت شد.

حالا عروسک‌های قصه ما هر جای این شهر که هستند، لبخند می‌زنند چرا که نقطه پرگار کار خیری شدند که با دستان کوچک دانش‌آموزان و همت بالای اولیا و مربیان آنان محقق شده است.

گزارش: سمیه محرمی

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking