۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲

معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

بیش از یک هزار مادر باردار یا شیرده کرمانشاهی زیر پوشش برنامه حمایتی تغذیه قرار دارند

بیش از یک هزار مادر باردار یا شیرده کرمانشاهی زیر پوشش برنامه حمایتی تغذیه قرار دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، شیوع تولد نوزاد کم‌­وزن یکی از شاخص‌های مهم بهداشتی است، نوزادانی که با وزن کمتر از 2 کیلو و 500 گرم متولد می­‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به سوء‌تغذیه و بیماری‌های مختلف از جمله اسهال بوده و خطر مرگ و میر در آنان بیشتر از نوزادانی است که با وزن طبیعی متولد شده‌­اند.

دو‌سوم کل مرگ‌های نوزادی مربوط به نوزادان کم­‌وزن است، در کشورهای در حال توسعه، سوءتغذیه مادر در بدو حاملگی، وزن‌گیری نامطلوب او به‌علت دریافت ناکافی غذا و کوتاهی قد مادر مهم‌ترین علل تولد نوزاد کم‌­وزناست، بنابراین سوءتغذیه مادر مهم‌ترین شاخص برای تولد نوزاد کم­‌وزن در کشورهای در حال توسعه است، لذا اجرای برنامه‌های حمایتی و تخصیص سبدهای غذایی به این گروه از­جمله اقداماتی است که می‌­تواند آمار شیوع تولد نوزادان کم‌­وزن را کاهش دهد.

پیرو تفاهم نامه بعمل آمده با مسئولین موسسه بنیاد علوی و دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و با هماهنگی گروه کارشناسان بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت استان، برنامه حمایت تغذیه ای زنان باردار و شیرده مبتلا به سوء تغذیه خانوار‌های نیازمند در  شهرستان‌های تابعه استان کرمانشاه اجرا می‌شود.

این طرح مهم که از آبان‌ماه سال 87 در پنج استان به‌صورت پایلوت آغاز شد به مرور از 2 هزار سبد به 78 هزار و 873  سبد ماهیانه در سال 96 رسید، این اقدام ارزشمند توسط 51 دانشگاه در 27 استان و 334 شهرستان به اجرا در آمده است.

متخصصان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم تغذیه تهران و شهید بهشتی یک سبد غذایی با میزان 2 هزار کیلوکالری را برای اجرا به بنیاد علوی پیشنهاد داده و این بنیاد نیز اقدام به تهیه و توزیع این سبد غذایی در میان مادران باردار و شیرده داری سوء تغذیه کرده است.

طرح حمایتی مادران باردار و شیرده دچار سوء تغذیه سال 90 در مناطق روستایی و چهار شهرستان استان کرمانشاه به اجرا درآمد و هم‌اکنون تمامی شهرستان‌های استان را زیرپوشش دارد.

آنگونه که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می‌گوید، در حال حاضر در استان کرمانشاه  حدودیک‌هزار و 659 مادر باردار یا شیرده روستایی زیر پوشش برنامه حمایتی تغذیه قرار دارد.

ابراهیم شکیبا در گفت‌وگو با فارس ادامه داد: سبدهای حمایتی حاوی 12 قلم مواد غذایی شامل برنج، لوبیا ، عدس، گوشت مرغ، نخود، بلغور جو، لپه، ماکارونی، سویا، خرما، پنیر و روغن مایع با‌ارزش تغذیه‌ای بالا است که انرژی مورد نیاز روزانه  مادران باردار و شیرده دچار سوء تغذیه را تأمین می‌کند.

وی جامعه هدف در این طرح  را مادران باردار واجد شرایط دانست که توسط مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت شناسایی و برای دریافت سبد کالا به مرکز بهداشت شهرستان‌های تابعه استان معرفی می‌شوند.

شکیبا با اشاره به توزیع چهارمین سبد غذایی حمایتی از ماران باردار و شیرده استان طی بهمن‌ماه جاری، گفت: سومین مرحله از این اقلام غذایی در آبان‌ماه سال‌جاری بین جامعه هدف استان توزیع شده است.

کلیدواژه ها :تغذیه
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking