۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲

تمرکز شورای حفظ حقوق بیت المال استان بر روی منابع آبی است

تمرکز شورای حفظ حقوق بیت المال استان بر روی منابع آبی است
رییس کل دادگستری استان کرمان گفت:: شورای حفظ حقوق بیت المال با تاکید بر اجرای درست وظایف دستگاه‌های متولی گام‌های موثری در استان به ویژه در حوزه منابع آبی و حفظ و صیانت از آن برداشته است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،یداله موحد رییس کل دادگستری استان کرمان در حاشیه شورای معاونین دادگستری کل استان کرمان گفت: صیانت از منابع آبی استان به ویژه آب‌های زیرزمینی یکی ازبخش‌هایی است که دستگاه قضایی استان روی آن حساس و با متخلفین به شدت برخورد خواهد کرد.

وی با بیان این مطلب که شورای حفظ حقوق بیت المال از سال ۱۳۸۷ با حضور دستگاه‌های متولی در استان کرمان برگزار می‌شود، افزود: در چند سال گذشته شورای حفظ حقوق بیت المال همه‌ی دستگاه‌های متولی را به انجام درست وظایف خود حساس کرد و به دستگاه‌های اجرایی تاکید کرده است که دوایر حقوقی را برای طرح دعوا و یا شکایت کیفری تقویت کنند و تا مراحل نهایی قضایی، پرونده‌ها را پیگیری کنند.

این مقام ارشد قضایی در استان کرمان با اشاره به اینکه اگر اراده‌ای قوی و جمعی باشد و بر روی موضوعی تمرکز کنند می‌توانند به موفقیت مورد نظر برسند، گفت: در عملکرد شورای حفظ حقوق بیت المال به خوبی شاهد بودیم که اراده جمعی نهاد‌های متولی با پشتیبانی دستگاه قضایی توانستند اقدامات مهم و گام‌های بزرگی در استان بردارند.

وی افزود: استان کرمان با توجه به وضعیت اقلیمی و میزان کم نزولات آسمانی در دهه‌های اخیر دچار خشکسالی‌های پی در پی شده است و بسیاری از منابع آبی عمقی و سطحی دچار نقصان جدی شده اند و در بعضی موارد خشک شده است که علت آن سوء مدیریت در امر بهره برداری خصوصا از آب‌های زیرزمینی و هدر رفت منابع و ذخایر آبی است.

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان بیان داشت:این استان از نظر منابع آبی در بخش‌های کشاورزی، شرب و صنعتی در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارد و درچند سال اخیر طرح‌ها و اقدامات مشترک دستگاه قضایی استان با نهاد‌های متولی و اجرایی تاثیر بسزایی در بهره‌برداری مناسب و بهینه سازی مصرف داشته است.

موحد در ادامه گفت:در سال ۹۶ در قالب طرح همیاران آب ۱۸۰۰ حلقه چاه آب‌های سطحی و عمقی که غیر مجاز بودند پر و مسلوب المنفعه شدند و در کمیسیون مربوطه با جدیت همکاران قضایی اجازه صدور پروانه بهره برداری به چاه‌های غیر مجازی که به آب‌های زیرزمینی ضرر می‌رساندند داده نشده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان به طرح همیاران آب در استان اشاره کرد و افزود:در راستای حفظ حقوق بیت المال طرح همیاران آب در سال ۹۶ در استان اجرا شد که یکی از بخش‌های فعال این طرح حوزه قضایی استان بود که با قاطعیت و بدون ملاحظات در توسعه فرهنگ مصرف بهینه از منابع آبی به وزارت نیرو کمک شایانی کرد.

نماینده عالی دستگاه قضائی در استان کرمان بیان داشت: از اقدامات برجسته شورای حفظ حقوق بیت المال ایجاد هماهنگی و انسجام بخشی به صیانت از بستر و حریم رودخانه‌های استان بود که بالغ بر ۶۰۰ کیلومتر کار‌های مطالعاتی و اقدامات قانونی جهت تثبیت مالکیت دولت و جلوگیری از تعرض به بستر رودخانه انجام شده است و مابقی در دست پیگیری و اقدام است.

موحد در ادامه گفت: کشاورزی مکانیزه، نصب کنتور‌های هوشمند بر روی موتور پمپ‌های فعال و دارای مجوز و مشارکت کشاورزان و مردم در استفاده بهینه از منابع آبی از اقدامات موثری است که در این حوزه توسط این شورا انجام شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking