۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۳

بی اعتمادی روزافزون آلمانی‌ها به آمریکا/ اکثر شهروندان خواستار پایبندی به برجام هستند

بی اعتمادی روزافزون آلمانی‌ها به آمریکا/ اکثر شهروندان خواستار پایبندی به برجام هستند
نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی اعتماد خود به آمریکا را از دست داده و خواستار فاصله گرفتن برلین از این کشور و حفظ برجام با وجود مخالفت ترامپ هستند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که اعتماد آلمانی ها به آمریکا به شدت کاهش پیدا کرده است.

به این ترتیب حدود دو سال بعد از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا آلمانی ها به شدت اعتماد خود به این متحد خود را از دست داده اند.

این نظرسنجی که مشترکا توسط انجمن طرفدار آمریکای پل های آتلانتیک و موسسه "سیوی" انجام شده است نشان می دهد که حدود نیمی از شهروندان آلمانی بر این عقیده اند که چین نسبت به آمریکا شریک مطمئن تری است.

در این نظرسنجی که حدود 5 هزار نفر شرکت داشتند 85 درصد شهروندان مناسبات بین آلمان و آمریکا را منفی و یا بسیار منفی ارزیابی کردند. این ویژگی تقریبا به طور مشابه در بین همه طرفداران احزاب در پارلمان آلمان وجود داشت. تنها طرفداران حزب افراطی جایگزینی برای آلمان مناسبات بین دو کشور را از نظر سنتی بهتر ارزیابی کردند.

بر این اساس بیش از نیمی از شهروندان آلمانی خواستار فاصله گرفتن بیشتر از ایالات متحده  بودند. تنها 13 درصد شهروندان آلمانی خواستار نزدیکی بیشتر به آمریکا بودند که در بین طرفداران حزب سوسیال دموکرات تعداد این افراد حدود 2.9 درصد بود.

بر این اساس حدود 42.3 درصد شهرندان آلمانی بر این عقیده بودند که چین شریک بهتری برای آلمان است. "نوربرت روتگن"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان که از اعضای هیات مدیره موسسه پل های آتلانتیک هم هست چنین نتیجه ای را البته غافلگیر کننده ندانسته و در عین حال آن را ناخوشایند ارزیابی کرد.

سفر منطقه‌ای مشاوران ترامپ با محوریت «معامله قرن»کلینتون: تصمیم ترامپ برای تعلیق پیمان هسته‌ای یک هدیه برای پوتین است

همچنین نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که تنها حدود یک چهارم شهروندان آلمانی می خواهند که آلمان نظر ناتو در افزایش بودجه دفاعی کشور به 2 درصد تولید ناخالص ملی را باید برآورده کند. حدود نیمی از شهروندان بر این باورند که این کافی است که آلمان 1.5 درصد از تولید ناخالص ملی خود را در زمینه دفاعی هزینه کند.

بسیای از شرکت کنندگان در این نظر سنجی در این باره که برای آلمان چالش ها و تهدیدهایی وجود دارد هیچ تردیدی نداشتند. حدود 31.3 درصد شرکت کنندگان در این نظر سنجی راست گرایی افراطی و انزواطلبی را نگرانی اصلی خود قلمداد کردند. از هر 5 شهروند آلمانی هم 1 نفر مهاجرت روزافزون را یک قهرمان بحران خطرناک در کشورش ارزیابی کرد و از  هر 10 نفر هم یک نفر تروریسم راست افراطی را تهدید قلمداد کرد.

همچنین نتایج این نظرسنجی نشان داد که بیش از نیمی از شهروندان آلمانی خواستار حفظ و یا تشدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه بودند.

نتایج نظرسنجی "پولیت بارومتر" کانال دوم تلویزیون دولتی آلمان زد دی اف هم نگرانی آلمانی‌ها را در این زمینه نشان داده است. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از سیاست دونالد ترامپ بیشتر از سیاست‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

56 درصد پاسخ‌دهندگان نسبت به سیاست‌های پوتین ابراز نگرانی کرده‌اند اما بیش از 82 درصد نگران سیاست‌های ترامپ بوده‌اند.

بیش از 86 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در رابطه با موضوع امنیت اروپا گفته‌اند که آمریکای تحت رهبری ترامپ را دیگر شریکی قابل اعتماد نمی‌‌دانند.

در "پولیت بارومتر" کانال دوم تلویزیون دولتی آلمان که بیشتر پیرامون فضای سیاسی کشور، احزاب آلمانی و همچنین انتخابات در آلمان نظرسنجی می‌کند 1350 نفر افراد واجد شرایط رای‌دهی شرکت کرده‌اند. این نظرسنجی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ششم و هفتم فوریه (17 و 18 بهمن)، انجام گرفته است.

در نظرسنجی موسسه "سیوی" درباره ماموریت ارتش آلمان در خارج از کشور هم سؤال شده است. حدود 80 درصد از پاسخ‌دهندگان ماموریت نظامی ارتش آلمان در خارج از کشور را رد کرده‌اند و فقط حدود 14 و نیم درصد موافق مشارکت فعال‌تر ارتش آلمان در ماموریت‌های خارج از کشور بوده‌اند.

در نظر‌سنجی مزبور درباره توافق هسته‌ای با ایران و خروج آمریکا از این توافقنامه هم پرسیده شده است. بیش از 77 درصد پاسخ دهندگان گفته‌اند که دولت آلمان با وجود مخالفت آمریکا باید به این توافقنامه پایبند باشد.

طبق نظرسنجی "پولیت بارومتر" پاسخ ‌دهندگان درباره لغو پیمان موشک‌های هسته‌ای میان‌برد INF از طرف آمریکا و روسیه نظرات متفاوتی ابراز کرده‌اند.

46 درصد پاسخ دهندگان از آغاز یک مسابقه جدید تسلیحاتی ابراز نگرانی کرده‌اند، در حالیکه حدود 46 درصد دیگر آن را خطرناک ندانسته‌اند.

منبع : تسنیم
website tracking