۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۰

روش های ترغیب و پرورش خلاقیت یک معلم جوان در کرج/ وقتی تدریس با چاشنی محبت و عشق همراه می شود + تصاویر

روش های ترغیب و پرورش خلاقیت یک معلم جوان در کرج/ وقتی تدریس با چاشنی محبت و عشق همراه می شود + تصاویر
«آمنه محمودی زاده» معلم کلاس اول در یکی از مدارس کمالشهر کرج با وجود 2 سال سابقه کار و تجربه کم در امر تدریس، روش هایی را برای تعلیم و تربیت دانش آموزان به کار می برد که متفاوت از روش های معمول بوده و با وجود دغدغه هایی که این روزها برای همه افراد جامعه وجود دارد انجام آنها در حد و حوصله هر معلمی نمی گنجد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، محمودی زاده در کنار مهربانی ذاتی که دارد، با باورهایی که در مورد زندگی و کودکان دارد با مطالعه و اجرای روش های متنوع برای آموزش و یادگیری بهتر آنها تلاش می کند.

این معلم جوان که فرزند شهید هم است در رشته روانشناسی عمومی تحصیل کرده، یک رمان با نام «قاصدک کوچک من» نوشته و اعتقاد دارد پایه گذاری اخلاق و ارزش های معنوی در دانش آموزان بیش از آموزه های علمی ضرورت دارد و ماندگار است.

چه چیزی نگاه شما را نسبت به تعلیم و تربیت متفاوت کرده است؟

در دوران تحصیل خودم رفتارهای متفاوتی از معلمان دیدم و با برخوردهای نامناسب و همراه با خشونت و سردی که باعث ناراحتی و آزار دانش آموزان بود موافق نبودم. به دلیل علاقه زیادی که به بچه ها دارم شادی آنها برایم بیش از هرچیز اهمیت دارد و اعتقاد دارم مباحث درسی را دیر یا زود بالاخره یاد می گیرند و شاید بعضی مباحث هیچ وقت هم به دردشان نخورد اما چیزی که در این دوران از دست می دهند لذت، شوق و اشتیاق دوران کودکی است و خاطرات خوبی که می توانستند با معلم و دوستانشان داشته باشند اما با سختی و خاطرات بد گذشت. برای همین دوست دارم دوران درس و مدرسه و آموزش را برای بچه ها با شادی و روش های نو وخلاق که ایجاد انگیزه کند بگذرانم.

چه چیزهایی در بحث تعلیم و تربیت برایتان اولویت دارد؟

نحوه سلام کردن و نوع برخورد اولیه یکی از مهمترین اصول رفتاری در کودکان است که کودکان خیلی بلد نیستند من برای تقویت این امر با استفاده از یک کلیپ ژاپنی که دیده بودم الگو برداری کرده و با کشیدن یک نقاشی کوچک و نصب آن روی در کلاس به بچه ها چهار نوع سلام کردن در هنگام ورود به کلاس را آموزش دادم. بچه ها استقبال خیلی خوبی کردند. آنها هنگام ورود با نشان دادن یکی از 4 تصویر روی در با انگشت، نوع سلام و احترام را تعیین می کنند. با توجه به اینکه 37 دانش آموز در کلاس هستند هر روز این روش سلام کردن مقدور نیست و هفته ای 3 روز با این روش سلام و حضور و غیاب می شوند و 2 روز دیگر را برای حضور و غیاب با خواندن شعری که برای هر دانش آموز مشخص است آنها هم با شعر حضور خود در کلاس را اعلام می کنند.

روش ها و برنامه های خود را از چه منبع هایی الگو می گیرید؟

ابتدای کارم با فکر اینکه حدود 40 دانش آموز کلاس اولی، که دوره خیلی مهم و بنیانی برای آموزش و تربیت است استرس زیادی داشتم. علاوه بر شرکت در کلاس های آموزش وپرورش، مطالعه فراوان و مشورت با همکاران از سایت های مختلف آموزشی و تربیتی کمک می گرفتم و کم کم با مشکلاتی که دانش آموزان با آن مواجه هستند آشنا شدم و سعی کردم با روش های مختلف و متنوع برای یادگیری آنها ایجاد انگیزه و فعالیت کنم. طوری که دانش آموزان من هر روز منتظر یک اتفاق و روشی تازه در کلاس هستندکه آن روز با چه روشی درس خواهند داشت و این امر اشتیاق آنها برای یادگیری را بیشتر می کند. در ضمن برای شادابی روحیه بچه ها مقنعه های رنگی و شاد سر می کنم که بازتاب آن را در نظرهای بچه ها می بینم.
 

/////معلمی با چاشنی عشق و خلاقیت

 

 

در زمان اشتباه و خطا با دانش آموزان چطور برخورد می کنید؟

در کلاس یک صندلی فکر داریم که اگر دانش آموزی خطا و یا با دیگری دعوا کند یا کار ناشایستی انجام دهد 5 دقیقه روی این صندلی می نشیند و به رفتار خود فکر می کند. اگر نیاز به معذرت خواهی از معلم یا دوست خود باشد این کار را انجام می دهد. با این کار عذرخواهی، بخشش و گذشت را یاد می گیرد. چون این ویژگی ها لازمه زندگی به ویژه در بزرگسالی است. همه چیز در کلاس با صحبت، به طور منطقی و بدون داد و فریاد باید حل شود و دانش آموزانم با این روش آشنا و انس گرفته اند.

شما در یکی از مناطق محروم تدریس می کنید آیا کار شما را برای اجرای روشهایتان سخت نمی کند؟

درست است من همه جور دانش آموز دارم، دانش آموزی که پدر و مادر معتاد دارد، فرزند طلاق که هر روز خانه یکی از اقوامش است و حدود یک ماه است مدرسه نیامده و دانش آموزی که اختلال یادگیری دارد و با وجود دادن نامه برای مراجعه به مرکز مشاوره هنوز خانواده اش یک بار هم به مدرسه مراجعه نکرده اند. من شرایط آنها در خانه را می دانم و سعی می کنم چند ساعتی را که در مدرسه هستند شرایط و محیط شادی را برایشان فراهم کنم که حداقل در این چند ساعت که در مدرسه هستند به اتفاقات خانه فکر نکنند و برای حل مشکلات درسی آنها نیز زنگ های تفریح برایشان وقت می گذارم تا عقب افتادگی های درسی را جبران کنم. 

/////معلمی با چاشنی عشق و خلاقیت   /////معلمی با چاشنی عشق و خلاقیت  

این دانش آموزان در تامین مایحتاج درسی و ملزومات هم مشکل دارند؟

بعضی از دانش آموزان به دلیل شرایط مالی خوراکی نمی آورند و برخی از آنها صبحانه نمی خورند و صبح حالت تهوع دارند، من همیشه چند لقمه نان و پنیر در کیفم دارم و به بچه هایی که این شرایط را دارند می دهم. حتی اگر گاهی لقمه من به تعداد بچه های مورد نظر نرسد بقیه دانش آموزان برای دادن بخشی از خوراکی خود پیش قدم و پافشاری می کنند. آنها با این کارها بخشیدن را یاد گرفته اند. در مورد لوازم التحریر هم همیشه تعدادی دفتر و مداد و... در کمدم دارم و وقتی لوازم التحریر دانش آموزانی که شرایط مالی خوبی ندارند در قالب جایزه و تشویق به بهانه های مختلف به آنها می دهم. چون می دانم در غیراینصورت تا هفته ها هم اگر بدون دفتر بمانند نمی توانند تهیه کنند و از مشق و تکلیف عقب می مانند. در این کار همسرم همیشه مرا حمایت می کند و اگر نیاز به کمک مالی باشد دریغ نمی کند.

چه آرزو واهدافی دارید؟

دوست دارم همیشه معلم کلاس اول بمانم و در این پایه که بنیان و تاثیر گذاری بالایی در علاقمندی آنها به درس و تحصیل و همچنین یادگیری، مهربانی، عشق، گذشت و... است آنها را تعلیم دهم.

چه توصیه ای برای همکاران خود دارید؟

درست است حقوق و مزایای ما ناچیز و همه با مشکلات مواجه هستیم اما همه چیز در مادیات خلاصه نمی شود و بچه ها در مدرسه و از ما همه چیز را یاد می گیرند. پس با چشم پوشی از مشکلات سعی کنیم همیشه با لبخند و مهربانی با بچه ها مواجه شویم و برای آنها از دوران کودکی خاطرات خوب به یادگار بگذاریم، شخصیت آنها در این سالها شکل می گیرد.

خدیجه ستارزاده

 

منبع : دانا

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking