۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۷

معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در گفت‌وگو با فارس خبر داد

آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس ایران/ هزینه‌های ثبت‌نام محصلان اتباع مانند دانش‌آموزان ایرانی است

آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی در مدارس ایران/ هزینه‌های ثبت‌نام محصلان اتباع مانند دانش‌آموزان ایرانی است
معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور از ابلاغ شیوه‌نامه ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها خبر داد و گفت: ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

شاهین نوش‌آبادی معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس از ابلاغ شیوه‌نامه ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها خبر داد و اظهار داشت: ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی از ۲۳ تیر ماه آغاز شده است و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه شیوه‌نامه ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی دارای دو بند «الف» ویژه دانش‌آموزان دارای مدارک اقامتی و هویتی و «ب» ویژه دانش‌آموزان فاقد مدارک اقامتی و هوبتی است، افزود: دانش‌آموزان بند «الف» با مدارکی که دارند به مدارس نزدیک محل سکونت برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند.

نوش‌آبادی ادامه داد: دانش‌آموزان بند «ب» باید سه کار را برای ثبت‌نام انجام دهد که اقدام اول اخذ معرفی‌نامه‌های پزشکی و تحصیلی است؛ این دسته از دانش‌آموزان به دفاتر کفالت مراجعه کرده و فرم‌ها را دریافت می‌کنند و سپس به مراکز پزشکی و درمانگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت مراجعه کرده و تحت ایمن‌سازی، غربالگری و واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: همزمان دانش‌آموزان می‌توانند تعیین پایه تحصیلی را انجام دهند که محصلان مقطع ابتدایی به دبستان‌ها مراجعه کرده و محصلان دوره متوسطه اول و دوم به ادارات آموزش و پرورش مراجعه می‌کنند.

معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش در خصوص دانش‌آموزان فاقد مدارک هویتی و اقامتی که سال گذشته این مراحل را طی کردند و در مدارس ثبت‌نام شدند، گفت: معرفی‌نامه‌ها یکساله است و دانش‌آموزان باید به دفاتر کفالت مراجعه کرده و معرفی‌نامه جدید دریافت کنند.

وی در خصوص هزینه ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی اظهار داشت: دانش‌آموزان اتباع خارجی در سال 96-95 همچون دانش‌آموزان ایرانی در مدارس ثبت‌نام می‌شوند و هزینه‌هایی مانند کتاب و بیمه و هزینه رایج دیگر را پرداخت می‌کنند ضمن اینکه مانند دانش‌آموزان ایرانی آماده خواهند بود تا بر اساس مصوبه انجمن اولیا و مربیان هر مدرسه، کمک‌های خود را به مدرسه پرداخت کنند.

نوش‌آبادی با بیان اینکه هزینه سرانه یک دانش‌آموز در طول یک سال تحصیلی در مدارس دولتی به صورت میانگین حدود 2 میلیون تا 2 میلیون و 200 هزار تومان است، گفت:‌ پیش‌بینی می‌کنیم تعداد دانش‌آموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی جدید به بیش از 400 هزار نفر برسد که بر این اساس سالیانه قریب به 850 میلیارد تومان هزینه تحصیل این دانش‌آموزان است.

وی به کمک‌های کمیساریای عالی پناهندگان اشاره کرد و افزود: کمیساریای عالی پناهندگان امسال حدود ۴ میلیارد تومان کمک داشته است و قول بیش از این مقدار را داشته است اما بدیهی است که در مقابل هزینه انجام شده در آموزش و پرورش ایران، نیاز به بازنگری در کمک‌های کمیساریاست.

نوش‌آبادی اضافه کرد:‌ با توجه به تراکم دانش‌آموزان در برخی مناطق آموزشی و کمبود فضای تحصیلی، عموماً کمک‌های کمیساریای عالی با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز و سازمان نوسازی مدارس کشور برای ساخت فضای آموزشی در مناطق پر تراکم و فاقد فضای آموزشی هزینه می‌شود که امسال قرارداد ساخت ۵ مدرسه بسته شده و هماهنگی برای احداث ۵ مدرسه دیگر نیز در حال انجام است.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking