۲۶ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

«قدس، ما را آزاد خواهد كرد» در حوزه هنری

«قدس، ما را آزاد خواهد كرد» در حوزه هنری
شنبه 26 تیرماه، در بیست و پنجمین نشست «كبوتران مسجد دوردست» با حضور شاعران، از مجموعه‌شعر «قدس، ما را آزاد خواهد كرد» رونمایی می‌شود.
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، موضوع مهم قدس و دفاع از مظلومان فلسطین، نه تنها در ابعاد سیاسی آن اهمیت دارد، بلكه در دل‌های تمام افرادی كه آزاداندیش و دوستدار عدالتند جایگاه ویژه ای دارد. این موضوع برای اهل ادبیات هم سال هاست دغدغه مهمی است و قلم‌هایشان را برای تحقق عدالت‌خواهی و آرمان‌های ارزشمند اسلامی و انسانی، به حركت آورده است. یكی از این آثار كه تبلور ذهن ها و قلم های نویسندگان دوستدار فلسطین است، مجموعه شعری است به نام «قدس ما را آزاد خواهد كرد».
 
این مجموعه شعر، شامل سروده های شاعران با مضامین فلسطین و عدالت و آزادی است كه امیر سیاهپوش آنها را گردآوری كرده است. در مقدمه كتاب «قدس، ما را آزاد خواهد كرد» آمده است: «تنها كسانی می توانند سرزمینی مقدس چون قدس را آزاد كنند كه پیش‌تر خویش را از بند تعلقات دنیایی آزاد كرده باشند. ای كاش دست های همه مسلمانان در دست یكدیگر بود و همدلی و شور جای نفاق و جدایی را می گرفت. ای كاش همه آنان كه بر مسند بزرگ راهبری جهان اسلام تكیه كرده اند انسان هایی بزرگ چون حضرت روح الله بودند كه همه لحظاتشان متبرك به عطر عبودیت و بندگی بود ... . ای كاش جهان از این خواب فراموشی بیرون می شد و ای كاش مسلمانان بر مدار وحدت و همدلی طواف بندگی را به جای می‌آوردند. سرانجام وعده خدا محقق خواهد شد و مسلمانان روزی به بیداری و عشق خواهند رسید و خلاصه روزی قدس ما را آزاد خواهد كرد.»
 
این كتاب شامل اشعاری از این شاعران است: نغمه مستشارنظامی، پونه نیكوی، نیره كاشی، علی اصغر اقتداری، وحید كیانی، وحیده افضلی، علی شهودی، حسین سنگری، رسول گلپایگانی، مطهره عباسیان، سید محمد امین جعفری حسینی، علیرضا رجبعلی زاده كاشانی، سید رامین حسینی، حمیده حسینی (میرزاد)، محمدجواد شاهمرادی، محمدحسین انصاری نژاد، علی سلیمانی، سیداكبر سلیمانی، علی فردوسی، لیلا عبدی، مجید موسوی، رضا نیكوكار، فاطمه معین زاده، فاطمه بیرانوند، عالیه مهرابی، احسان محمدی، علیرضا قنبری و محمدحسین ابراهیمی.
 
در شعری از این كتاب به قلم علی فردوسی آمده است:
 
مبال، هان، به سلاحی كه هست در بر تو
 
به سنگ می خورد اینجا كه آمدی سر تو
 
برای ما كه شهادت سعادت است اما
 
نمرده هم به عزایت نشسته مادر تو
 
قیافه نحست حق به جانب از این است
 
كه سازمان ملل در خفاست یاور تو
 
اگرچه چاق‌تر از بشكه های نفت شدی
 
ولی مجاور قحطی ست روح لاغر تو
 
گفتنی است این كتاب شعر قرار است در بیست و پنجمین نشست «كبوتران مسجد دوردست» با ویژه‌برنامه همایش ادبی «قدس ما را آزاد خواهد كرد» ساعت 17 شنبه 26 تیرماه با حضور جمعی از شاعران ایران و كشورهای منطقه در سالن مهر حوزه هنری برگزار شود.
 
در این همایش در كنار شعرخوانی شاعرانی از ایران و كشورهای منطقه و رونمایی از كتاب‌هایی با موضوع قدس، از تلاش‌های بی وقفۀ مجید صفاتاج، محقق و نویسندۀ حوزۀ مقاومت، تجلیل می شود.
 
ورود برای عموم علاقه‌مندان به این همایش آزاد است و  مخاطبان می‌توانند برای حضور در این برنامه، در زمان یاد شده به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ مراجعه كنند.

کلیدواژه ها :حوزه شعر شعر مسلمان
منبع : میزان

پربازدیدترین امروز

website tracking