۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۳

اعتیاد مهمترین عامل سرقت در سیستان و بلوچستان/افزایش سرقت خرد و کاهش سرقت‌های مسلحانه در استان

اعتیاد مهمترین عامل سرقت در سیستان و بلوچستان/افزایش سرقت خرد و کاهش سرقت‌های مسلحانه در استان
رئیس پلیس پیشگیری استان سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر آمار سرقت خرد افزایش یافته اما سرقت‌های به عنف و مسلحانه و خشن به شدت کاهش پیدا کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، بنا بر اعلام برخی مسئولین و منابع رسمی سرقت را باید پرتکرار ترین جرم در سیستان و بلوچستان دانست، به عقیده بسیاری از کارشناسان مشکلات اقتصادی و افزایش اعتیاد دو عامل اصلی رشد سرقت در این استان است.

از سوی دیگر یکی از نکاتی که موجب شده تا سرقت برخی اقلام بیش از دیگر کالاها برای سارقان محبوبیت داشته باشد سادگی در دزدی و فروش آسان آنها و یا عدم حفاظت از مناطق و کالاهای خاص می باشد همچنین سادگی ارتکاب این جرم از سوی سارق، که معمولاً بدون داشتن تبحر وابتکار خاص و در زمان اندکی صورت می گیرد ، می تواند علاوه برضرر وزیان مادی و معنوی که مستقیماً به قربانی وارد می کند، موجب به وجود آمدن تبعات زیان بار اقتصادی ، روانی و امنیتی نیز شود و در پاره ای از مواقع نیز منجر به قتل نیز می شود.

به طور کلی بیشترین آمار این جرم در سیستان و بلوچستان مربوط به سرقت های کوچک است اما بازهم گستردگی آن موجب شده تا دیگر حتی کابل های برق و مخابراتی نیز از دستان معتادین و سارقان در امان نبوده و هر هفته گزارش هایی از خاموشی های وسیع شبکه برق و قطع شدن ارتباط مخابراتی مشترکین در خبرگزاری های مختلف منتشر می شود.

کاهش چشمگیر سرقت مسلحانه در سیستان و بلوچستان
در همین رابطه سرهنگ حسین میری خندان با اشاره به آمارهای موجود از وضعیت سرقت ها کوچک و بزرگ در سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: نیروی انتظامی استان با همکاری نهادهای متولی این امر به ویژه پشتیبانی مقتدرانه دستگاه قضایی از ضابطین، اقدامات موثری در حوزه کاهش وقوع جرایم به ثمر رسانده است.

میری خندان افزود: استان سیستان و بلوچستان در سال 1396 با کاهش 11 درصدی وقوع سرقت رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده و همچنین در شش ماهه اول سال 1397 وضعیت سرقت ها نسبت به مشابه سال قبل مهارشده به گونه ای که سرقت های مسلحانه و به عنف به ترتیب با کاهش 42 و 27 درصدی روبرو بوده است.

رئیس پلیس پیشگیری استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بیشترین سرقت های استان مربوط لوازم نقلیه موتوری است، بیان کرد:سرقت خودرو، موتور سیکلت، قطعات و پلاک خودرو، یک سوم سرقت های استان را تشکیل می دهند و با توجه به کلان شهر بودن زاهدان و حاشیه نشینی گسترده در این شهر، 63 درصد از جرایم سرقت در مرکز استان بوقوع می پیوندد.

رشد چشمگیر دستگیری سارقان در سیستان و بلوچستان
سرهنگ علیرضا غفاری مقدم نیز با اشاره به کشفیات سرقت در استان و دستگیری مجرمان این حوزه، اذعان کرد: در هفت ماهه نخست سال جاری با عنایت به آمارهای موجود تاکنون چیزی در حدود 2هزار مورد دستگیری سارق و 2 هزار و33 مورد کشفیات در حوزه سرقت در این فرماندهی به ثبت رسیده است.

جانشین فرماندهی انتظامی منطقه زاهدان با اشاره به افزایش کشفیات اموال مسروقه، خاطرنشان کرد: کشفیات در این حوزه با رشد 7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو بوده که خود نشان دهنده موفقیت مادر این زمینه است.

سرقت پرتکرار ترین جرم در سیستان و بلوچستان
  فرامرز لکزایی هم در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه سرقت پرتکرار ترین جرم در سیستان و بلوچستان است، اظهار کرد: مطابق آمارها در حال حاضر سرقت بالاترین موجودی پرونده ها در محاکم را بخود اختصاص داده است.

 معاون قضایی دادگستری شهرستان زاهدان علت عمده وقوع سرقت را وضعیت نا به سامان اقتصادی دانست و گفت: هر چه بر وضعیت اقتصادی و مشکلات معیشتی افزون گردد خروجی آن به صورت جرائمی از قبیل سرقت در محاکم و دادگستری ها خواهد بود.

وی کمک به اشتغال مردم منطقه و از میان برداشتن زمینه جرم را بهترین راه برای کاهش سرقت در زاهدان دانست و خاطرنشان کرد: وقتی زمینه جرم از میان برداشته شود دیگر شاهد وقوع بزه نخواهیم بود پس اولین کار برای پیشگیری از هر جرمی از میان برداشتن زمینه آن است.

 

کلیدواژه ها :جرم استان ها
منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking