۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۵

‌طرح استانی شدن انتخابات مجلس دوباره به صحن علنی می‌آید

‌طرح استانی شدن انتخابات مجلس دوباره به صحن علنی می‌آید
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در نخستین روز کاری مجلس پس از تعطیلات به صحن علنی مجلس می‌رود.
- اخبار استانها -

احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز با اشاره به اینکه طرح استانی شدن انتخابات از دوره هشتم و نهم مجلس در دستور کار قوه مقننه بود، اظهار داشت: طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در این دوره از مجلس با نگاه مضاعف نمایندگان روبرو شد و تلاش می‌کنند تا این طرح به نتیجه برسد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود: طراحان طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌گویند با تصویب این طرح و اجرای آن در قالب قانون می‌تواند مجلس را از کارهای کوچک رهایی بخشد و معتقدند نمایندگان به‌جای این‌که به مشکلات مردم از قبیل آسفالت جاده‌ها و ... رسیدگی کند می‌تواند به مسائل کلان کشوری بپردازد.

وی ادامه داد: طرح استانی شدن انتخابات مجلس در کلیات طرح خوبی است اما این‌که با اجرای آن اهداف تحقق می‌یابد یا خیر بر تردیدها و ابهامات می‌افزاید و در واقع با استانی انتخابات افرادی که پشتوانه مالی و سیاسی دارند در میدان رقابت انتخابات عملاً پیروز خواهند بود.

بیشتر بخوانید؛

نماینده مردم هشترود در مجلس: استانی شدن انتخابات به نفع نمایندگان فعلی مجلس استگزارش: تکلیف استانی شدن انتخابات مجلس چه می‌شود؟قاضی‌پور: با استانی شدن انتخابات مشکلات امنیتی افزایش می‌یابد

بیگی بابیان اینکه در زمان غیبت مسئولان دولتی، نمایندگان تنها کسانی هستند که به دردها، مشکلات و خواسته‌های مردم رسیدگی می‌کنند، گفت: به‌واسطه تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس، نمایندگان نیز همانند مدیران دولتی از دسترس مردم خارج می‌شوند و این طرح موجب می‌شود تا نمایندگان عمدتاً از مرکزیت سیاسی باشند و آن کشاورزی که در نقاط دور استان سکونت دارد که بایستی احساس کند در مجلس کسی از حق او دفاع می‌کند وجود دارد با این طرح همان احساس از آن فرد گرفته می‌شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: طراحان طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی معتقدند که ما پایه رأی انتخاب شوندگان بر مبنای تقسیم‌بندی جغرافیایی قرار داده‌اند و برای رفع ایرادات خود می‌گویند کاندیداها بایستی 10 درصد آرای مأخوذه حوزه انتخابیه شهرستان را کسب کند تا بتواند در سطح استان عرض‌اندام نماید.

وی با ذکر اینکه برگزاری انتخابات مجلس در مقیاس استانی بر هزینه‌ها افزوده و کسانی که پشتوانه مالی نداشته باشند نمی‌توانند در میدان رقابت خودی نشان دهند، تصریح کرد: احتمال بروز فعل و انفعالات امنیتی در برخی مناطق با استانی شدن انتخابات وجود خواهد داشت.

بیگی اضافه کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند: مردم ساکن در دورترین نقاط کشور باید احساس کنند فردی از طرف آنها در مجلس حضور دارد، اما استانی شدن انتخابات مجلس با توصیه‌های رهبری مغایرت دارد چراکه دسترسی مردم با استانی شدن انتخابات به نمایندگان سخت‌تر می‌شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از برگزاری جلسه کمیسیون شوراها در رابطه با رفع ایرادات طرح استانی شدن انتخابات مجلس در هفته جاری خبر داد و گفت: کلیات این طرح به تصویب رسیده و برای رفع برخی ایرادات به کمیسیون شوراها ارجاع شده است که مقرر شده تا در روز چهارشنبه کمیسیون شوراها نسبت به رفع ایرادات اقدام خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه طرح استانی شدن انتخابات مجلس در اولین روز کاری مجلس پس از تعطیلات به صحن علنی مجلس می‌رود، گفت: با بررسی و رفع ایرادات در کمیسیون شوراها طی هفته آتی، طرح استانی شدن انتخابات مجدداً به صحن علنی مجلس می‌آید.

بیگی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از مخالفان طرح استانی شدن انتخابات می‌گوید اجرای این طرح بیشتر به نفع نمایندگان فعلی بوده و می‌تواند حضورشان را در مجلس تضمین کند آیا شما نیز نظر مشابه این را دارید؟ خاطرنشان کرد: رقبای نمایندگان فعلی که در سطح استان شناخته‌نشده‌اند طبیعتاً با استانی شدن انتخابات مجلس نمایندگان فعلی دست پیش نسبت به رقبای انتخاباتشان دارند و به‌نوعی می‌توان گفت به نفع نمایندگان است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking