۲۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۹

از گرمای طاقت فرسا تا باران سیل آسا

مانسون در کمین جنوب کرمان/ هشدار در خصوص بروز سیلاب در جنوب شرق

مانسون در کمین جنوب کرمان/ هشدار در خصوص بروز سیلاب در جنوب شرق
کرمان – استان کرمان در حالی روزهای داغی را سپری می‌کند که طبق پیش‌بینی‌ها طی ساعت های آینده پدیده مانسون این استان را در برمی‌گیرد و هشدارهایی در خصوص بروز سیلاب در جنوب کرمان داده شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها دریای عمان مواج‌تر از همیشه است و این امر نشان از بروز پدیده مانسون در اقیانوس هند دارد پدیده‌ای که تقریباً هرسال در این زمان از سال بر استان کرمان نیز تأثیر می‌گذارد و موجب بروز بادهای شدید و بارش‌های سیل‌آسا در استان کرمان به‌خصوص در مناطق جنوبی می‌شود.

براثر بررسی‌های آخرین نقشه‌های هواشناسی استان کرمان طی ساعت‌های آینده تحت تأثیر پدیده مانسون قرار خواهد گرفت.

خوشحالی همراه با نگرانی برای کشاورزان

در واقع در تابستان علیرغم گرمی بیش‌ازحد هوا، استان‌های جنوبی به‌خصوص در شرق کشور شاهد بارش‌های ناگهانی و تغییر وضعیت هوا می‌شوند و دقیقاً در اوج گرمای تابستان که این روزها به بیش از ۵۰ درجه نیز می‌رسد و منجر به خسارات شدید در بخش کشاورزی و دامداری نیز شده است ناگهان وزش بادهای شدید موسمی از طرف اقیانوس هند شروع می‌شود.

همین پدیده هم‌اکنون منجر به بروز طوفان شدید در بندرها دریای عمان شده و اثر این پدیده شهرستان‌های جنوبی و رفته‌رفته شمالی و شرق استان کرمان را نیز فرامی‌گیرد.

هرچند جای خوشحالی دارد که باوجوداین پدیده و بارش‌های ناشی از آن کمی از شدت خشک‌سالی و درجه بالای دما در استان کاسته می‌شود اما نباید فراموش کرد این پدیده دقیقاً در تابستان‌ سال‌های قبل منجر به بروز سیلاب‌های متعدد شده است

هرچند جای خوشحالی دارد که باوجوداین پدیده و بارش‌های ناشی از آن کمی از شدت خشک‌سالی و درجه بالای دما در استان کاسته می‌شود اما نباید فراموش کرد این پدیده دقیقاً در تابستان‌ سال‌های قبل منجر به بروز سیلاب‌های متعدد شده است.

نکته قابل‌توجه اینکه این سیلاب‌ها دقیقاً درزمانی روی می‌دهند که کشاورزان آمادگی لازم برای مقابله با آن‌ها را ندارند و به همین دلیل از خسارت‌های بالایی نیز برخوردارند.

کشت در عرصه رودخانه‌ها، خشک شدن رودهای سیلابی و حضور گسترده کشاورزان، دامداران و گاه گردشگران در مجاورت این رودخانه‌ها مخاطراتی است که مانسون به همراه می‌آورد.

کارشناس هواشناسی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهار داشت: طی ساعات ابتدایی روز جاری نشانه‌های پدیده مانسون در استان کرمان بروز کرده است و مردم باید خود را برای باد شدید، بارش‌های ناگهانی در جنوب ، گردوغبار و طوفان شن در شرق و شمال استان آماده کنند.

مریم سلاجقه ادامه داد: افزایش ابر احتمال وقوع رگبار پراکنده و رعدوبرق به‌خصوص در ارتفاعات و احتمال بروز سیلاب پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس هواشناسی استان کرمان افزود: در شمال و شرق استان کرمان طی این مدت شاهد وزش باد شدید خواهیم بود که در شرق استان با طوفان شن و در شمال استان همراه با افزایش ریز گردها همراه خواهد بود.

وی افزایش آلایندگی هوا و کاهش شدید دید افقی را از پدیده‌های روزهای آینده در کرمان عنوان کرد.

مردم از مسیل ها فاصله بگیرند

وی ادامه داد: طی سه روز آینده این پدیده در استان کرمان فعال خواهد شد و شاهد افزایش ابر و احتمال سیل آبی شدن رودخانه‌ها خواهیم بود به همین دلیل از مردم می‌خواهیم از مسیل‌ها فاصله بگیرند.

سلاجقه: از روز شنبه شدت باد در مناطق جنوبی کمتر خواهد شد، هرچند در این روزها بارش‌های رگباری در این مناطق دور از انتظار نیست.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان کرمان، با اشاره به این‌که پدیده مونسون در اواخر بهار و اوایل تابستان درراه است، گفت: این پدیده اصولاً با سیلاب و بادهای شدید در جنوب استان کرمان همراه است به همین دلیل مردم باید از مسیل‌ها فاصله بگیرند.

با توجه به پدیده مانسون افزایش ابر و احتمال وقوع رگبار باران گاهی همراه با رعد برق در ارتفاعات جنوب استان و در شرق و شمال استان وزش باد نسبتاً شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شودمحسن صالحی ادامه داد: با توجه به پدیده مانسون افزایش ابر و احتمال وقوع رگبار باران گاهی همراه با رعد برق در ارتفاعات جنوب استان و در شرق و شمال استان وزش باد نسبتاً شدید و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود ضمناً در جنوب شرق استان کاهش دید افقی و افزایش غلظت غبار دور از انتظار نیست.

صالحی افزود: در سال جاری به‌خصوص در جنوب کرمان شاهد کاهش میزان بارندگی هستیم و پیش‌بینی می‌کنم پدیده مانسون منجر به بارش‌هایی در جنوب استان کرمان شود.

وی گفت: در سال زراعی جدید در مقایسه با سال قبل شاهد کاهش ۱۰ درصدی بارندگی در استان هستیم و باید این رقم با مدیریت مصرف آب در استان کرمان جبران شود.

وی افزود: مانسون در سایر قسمت‌های استان به‌جز جنوب منجر به افزایش ابر می‌شود اما بارندگی قابل‌توجهی در شمال، شرق و غرب استان شاهد نخواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد: با استحصال آب‌های سطحی و ذخیره سفره‌های آب زیرزمینی کاهش بارندگی جبران شود.

هم‌اکنون مردم استان کرمان درحالی‌که در آخرین روزهای سال زراعی جاری هستیم و خشک‌سالی و گرمای بیش‌ازحد هوا از منابع آبی کرمان به‌شدت کاسته است، امیدوارند در جریان پدیده مانسون در سال جاری با بروز بارش‌های قابل‌توجه کمی از محدودیت‌های منابع آبی کاسته شود.

بااین‌حال، عدم وجود سد و سیل بندهای مناسب در مناطق باران‌خیز همه‌ساله منجر به جاری شدن این آب‌های سطحی در دشت‌ها و بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر در بخش کشاورزی و زیرساخت‌ها و گاه خسارت‌های جانی می‌شود.

سیل بندها تاب مهار سیل را ندارند

خشک‌سالی‌های هجده‌ساله در استان کرمان منجر به بلااستفاده شدن چندین ساله بسیاری از سیل بندها و غیر مقاوم شدن این سیل بندها شده است و به همین جهت نگرانی‌ها در خصوص بروز سیلاب‌های مخرب افزایش می‌یابد.

همچنین خشک‌سالی و عدم جاری شدن رودخانه طی سال‌های گذشته بسیاری از کشاورزان را نیز به سمت تصرف بستر و حریم رودخانه‌ها سوق داده است که در برخی مناطق منجر به ساخت‌وسازهای غیراصولی و غیرقانونی نیز شده است و میزان مخاطرات ناشی از سیل را نیز افزایش داده است.

مانسون چیست

گفته می‌شود؛ در خردادماه و درحالی‌که نیم‌کره شمالی به‌سوی تابستانی سوزنده پیش می‌تازد در شبه‌قاره هند گوئی زمستان آغاز می‌شود. گرمای دهشتناک و مرگ‌آور توسط بارانی سیل‌آسا به نام مانسون یا طوفان‌های موسمی قطع‌شده وزندگی در این سرزمین را امکان‌پذیر می‌سازد این پدیده حالا در روزهای گرم سال در ایران و به‌خصوص سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان نیز روی‌داده است.

جریان هوای برخاسته بر روی شبه‌قاره هند، محیطی با فشار کم را ایجاد می‌کند. این هوا نخست منبسط‌شده سپس سرد می‌شود، آنگاه رطوبتی را که با خود حمل می‌کرده به ابر و سرانجام باران تبدیل می‌کند.

باران‌های موسمی تابستانی آسیا، برای حدود یک‌صد روز، تقریباً هم‌زمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان، از روزهای پایانی خردادماه آغازشده و در روزهای آغازین مهرماه به پایان می‌رسد.

منبع : مهر

پربازدیدترین امروز

website tracking