۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۰

فقط وزارت علوم مسئول چالش اشتغال دانش آموختگان نیست

فقط وزارت علوم مسئول چالش اشتغال دانش آموختگان نیست
رئیس دانشگاه فنی‌و حرفه‌ای با تاکید بر اینکه تنها وزارت علوم مسئول چالش اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی نیست، گفت: توسعه آموزش‌های مهارتی می‌تواند مهم‌ترین مشکل امروز دانشگاه‌ها که همان اشتغال است را رفع کند.

به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم صالحی عمران امروز در پنلی با عنوان «عوامل و الگوهای بهبود مشارکت دانشگاه‌ها در رفع مشکلات ملی» که امروز در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: باید بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد شود و کمیت‌گرایی که در دهه گذشته صورت گرفت سیاست‌گذاری منفعل است.

وی در ادامه تصریح کرد : گسترش آموزش عالی هدفمند نیست و باعث شده بسیاری از دانشجویان خارج از تخصص خود وارد بازار کار شوند که موجب کاهش بهره وری شده است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: باید به ارتباط آموزش عالی و آموزش‌های مهارتی توجه داشت که راه برون رفت از این چالش است.

وی افزود: در کشوری که رشد اقتصادی ارتباطات بین المللی پایین است، ورود دانشجویان به بازار کار نیز دچار چالش است و فقط وزارت علوم مسبب این مسئله نیست.

صالحی عمران تاکید کرد: مطلوب است در زمینه اشتغال‌زایی به تمامی حوزه‌های سیاسی، بین المللی، اقتصادی و اجتماعی توجه و در ساختار بازنگری صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: تصور غلط عموم این است که با اخذ مدرک فرد باید وارد کارهای دولتی شود، در صورتی که باید در نظر داشت که دانش آموختگان می‌توانند با مهارت‌افزایی وارد کارهای دولتی و اداری شوند که رفع این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: باید با افزایش رشته‌های مهارتی به اشتغال‌زایی کمک کرد و اینکه چه نوع مهارت‌هایی می‌تواند افراد را به بازار کار وارد کند مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه روح آموزش عالی کمیت‌گرایی است که موجب آسیب شده، تصریح کرد: استخدام دولتی پاسخگوی تقاضا نیست و باید به حوزه مهارت های سخت و نرم توجه شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking