۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸

پورابراهیمی در گفتگو با «دانشجو» خبر داد

طرح ساماندهی مصرف سوخت در کشور/ اخذ عوارض از پرمصرف ها

طرح ساماندهی مصرف سوخت در کشور/ اخذ عوارض از پرمصرف ها
محمدرضا پورابراهیم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو با اشاره به چالش‌های بر سر راه سوخت در کشور اظهار داشت: یارانه‌ای که اکنون به سوخت تعلق می‌گیرد ضمن اینکه حجم عظیمی از منابع را از بین می‌برد،

طرح ساماندهی مصرف سوخت در کشور/ اخذ عوارض از پرمصرف ها

محمدرضا پورابراهیم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو با اشاره به چالش‌های بر سر راه سوخت در کشور اظهار داشت: یارانه‌ای که اکنون به سوخت تعلق می‌گیرد ضمن اینکه حجم عظیمی از منابع را از بین می‌برد،  به هدف گذاری هم نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه بنزین بین ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر است، افزود: برآورد ما این است که از این میزان نزدیک ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر بنزین یا قاچاق می‌شود یا بی رویه مصرف می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: در این موضوع دو نگرانی وجود دارد؛ یک نگرانی درباره آثار تورمی بنزین و نگرانی دوم قاچاق شدن و از دست رفتن بنزین است. در حال حاضر اختلاف قیمت بنزین کشور ما با کشور‌های همسایه به یک دهم رسیده و براساس گزارش‌ها سود قاچاق بنزین از سود قاچاق مواد مخدر هم بیشتر شده است.

وی تاکید کرد: اگر یارانه دادن به بنزین ادامه پیدا کند منابع ملی تلف خواهد شد.

رییس کمیسیون اقتصادی با اشاره به طرح مجلس در خصوص ساماندهی مصرف و قیمت بنزین گفت: در حال حاضر در کمیسیون  طرحی در دست بررسی است  که در این طرح نرخ بنزین را برای سال آینده افزایش ندهیم و قیمت بنزین در سال آینده همان ۱۰۰۰ تومان بمانداما روش محاسبه قیمت واقعی بنزین مطابق روش محاسبه قیمت برق صورت گیرد.

پورابراهیمی در تشریح جزییات این طرح بیان داشت: به طور مثال اگر فردی ماهانه ۶۰ لیتر حق استفاده مصرف بنزین را داشته باشد، اما بیشتر از این میزان بنزین مصرف کند، عوارض مصرف به صورت پلکانی برای او منظور خواهد شد. به طور مثال در محاسبه قبض برق آخر هر ماه  میزان مصرف خانوار‌ها اعلام می‌شود  و چنانچه فردی که ۱۰۰ وات حق مصرف برق داشته ۲۰۰ وات برق مصرف کرده باشد، ۱۰۰ وات براساس یارانه محاسبه می‌شود و از آن پس عدد‌ها به صورت تصاعدی و پلکانی تعریف می‌شوند.

رییس کمیسیون اقتصادی ادامه داد: بنابراین هر فردی قیمت مصرف بنزین را تعیین می‌کند اگر به صورت معمولی بنزین را مصرف کند قیمت عادی و هر اندازه که این میزان بیشتر شود قیمت بنزین به عنوان فرد پرمصرف  برای وی محاسبه می‌شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه در تلاشیم تا این مدل را در بودجه مطرح و به تصویب برسانیم گفت: در حال بررسی این طرح تحت عنوان طرح ساماندهی مصرف سوخت در کشور با محوریت عوارض مصرف هستیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ کس در کشور مصرف بدون کارت نخواهد داشت خاطرنشان کرد: قیمت‌ها در سال ۹۸ مانند سال ۹۷ خواهد بود و به صورت پلکانی و براساس مصرف خودرو عوارض مصرف گرفته می‌شود که بعد پایان ۳ یا ۶ ماه تسویه می‌شود.

رییس کمیسیون اقتصادی در پایان یادآور شد: چنانچه فردی بنزین مصرف نکند می‌تواند از مابه التفاوت محل عوارض مصرف کنندگان بالا به عنوان پاداش پول دریافت کند، بدین ترتیب یک اعتبار در کارت کم مصرف‌ها ایجاد می‌شود.
منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking