۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰

تغییرات جدید در وضعیت افغانستان؛ محور گفت‌وگوهای پکن-اسلام‌آباد

تغییرات جدید در وضعیت افغانستان؛ محور گفت‌وگوهای پکن-اسلام‌آباد
وزیران خارجه چین و پاکستان در دیدار با یکدیگر درباره وضعیت افغانستان و تغییرات جدید بوجود آمده در این کشور بحث و تبادل نظر کردند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، وزارت خارجه چین اعلام کرد که در دیدار وزیر خارجه این کشور با «شاه محمود قریشی» همتای پاکستانی‌اش دو طرف درباره «تغییرات جدید» در وضعیت افغانستان گفت‌وگو کردند.

مقامات آمریکایی به «رویترز» گفتند که رئیس جمهور آمریکا بطور لفظی فرمانی را برای کاهش 7 هزار نظامی این کشور از افغانستان صادر کرده است؛ با این حال کاخ سفید و یا پنتاگون تاکنون بطور عمومی در این باره اظهارنظر نکردند.

چین از متحدان نزدیک پاکستان در حال تقویت روابط سیاسی و اقتصادی خود با چین است و تلاش می‌کند از نفوذ خود برای بهبود روابط کابل-اسلام‌آباد استفاده کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه چین،  «وانگ یی» وزیر خارجه این کشور و همتای پاکستانی‌اش در دیدار با یکدیگر «گفت‌وگوهای عمیقی درباره تغییرات جدید درباره وضعیت افغانستان داشتند و به اجماع کلی نیز در این باره رسیدند».

در این بیانیه اما اشاره مستقیمی به گزارش‌ها درباره خروج احتمالی 7 هزار نظامی آمریکایی از افغانستان نشد.

ریاست جمهوری افغانستان افشاگری رسانه‌ها درباره پاکستان را رد کرددومین سفر وزیر خارجه پاکستان به افغانستان در یک هفته اخیرافزایش حجم معاملات پاکستان و افغانستان تکذیب شدپاکستان: خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان به روند صلح کمک می‌کند

«هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در جلسه خبری‌اش درباره اینکه این دیدار با خبر خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان در ارتباط است چیزی نگفت.

اخیرا رئیس جمهور افغانستان دو مهره کلیدی را در مقامات امنیتی افغانستان تغییر داده و مقامات جدیدی را برای هدایت وزارت‌های دفاع و کشور تعیین کرده که از منتقدان سرسخت پاکستان هستند.

از سوی دیگر نیز پروژه بندر چابهار در ایران که پس از عملیاتی شدنش به رقیب بنادر پاکستانی تبدیل شده و سبب کاهش شدید حجم معاملات کابل-اسلام‌آباد شده نیز ممکن است از دیگر تغییراتی باشد که در این دیدار درباره آن بحث صورت گرفته است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking