۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰

مسیحیت را بیشتر بشناسیم

مسیحیت را بیشتر بشناسیم
به مناسبت میلاد حضرت مسیح(ع) کتاب «شناخت مسیحیت» را برای شناخت بیشتر معرفی میکنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، کریسمس جشنی است که در آیین مسیحیت برای گرامیداشت زاد روز عیسی مسیح، در روز ۲۵ دسامبر برگزار می‌شود.

به مناسبت میلاد حضرت مسیح (ع) به معرفی کتاب «شناخت مسیحیت» نوشته حجت­ الاسلام و المسلمین جواد باغبانی و حجت­ الاسلام و المسلمین عباس رسول زاده می‌پردازیم.

درباره کتاب:

برای  آشنایی با مسیحیت کتاب‏‌های فراوانی نوشته شده است. در میان این آثار جای مجموعه ه‏ایی به زبان فارسی که اطلاعاتی جامع و کافی پیرامون جوانب مختلف تاریخ و تعالیم این آیین ارائه کند، خالی بود که کتاب «شناخت مسیحیت» این جای خالی را پر کرده است.

مسیحیت را بشناسیم

کتاب «شناخت مسیحیت» گلچینی از مهم‏‌ترین مباحث مربوط به مسیحیت را در چهارده فصل ذکر کرده و نویسندگان آن کوشیده‏ اند که این اثر از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

۱. خوانندگان را از طریق منابع دست اول با مسیحیت آشنا کند.

۲. درباره برجسته‏‌ترین مباحث و مؤثرترین شخصیت ‏ها در طول تاریخ مسیحیت سخن بگوید.

۳. کتاب به شکل کمک‏ درسی باشد.

«شناخت مسیحیت» در یک نگاه؛

فصل اول درباره بنیان‏ گذار مسیحیت بحث می‏ کند و از جهان پیرامون حضرت عیسی مسیح (ع)، تولد، رسالت و معجزات آن حضرت و مبحث «عیسای تاریخی» سخن می‏ گوید.

فصل دوم پیرامون مسیحیت در عصر باستان است و موضوعاتی مانند کلیسا، رسولان و پدران کلیسا را ارائه می‏ کند.

فصل سوم به بررسی مسیحیت در قرون وسطی می‌پردازد و در ضمن آن، مباحثی مانند فساد کلیسا، جنگ ‏های صلیبی و تفتیش عقاید آمده است.

فصل چهارم پیرامون مسیحیت در عصر اصلاحات است و از پیشگامان اصلاحات، اصلاحات در آلمان، سوئیس، فرانسه، انگلستان، پی‏امد‌های اصلاحات، جنبش روشنگری و تبشیر سخن می‌گوید.

فصل پنجم با عنوان فرقه ‏های مسیحیت درباره سه کلیسای بزرگ کاتولیک، ارتدکس و پروتستان بحث می‏ کند. این فصل شامل توضیحاتی پیرامون کلیسا‌های دیگر از جمله کلیسا‌های ایران نیز می‌شود.

فصل ششم به بررسی شورا در مسیحیت می‏ پردازد. در این فصل از بیست و یک شورای جهانی سخن گفته شده است.

فصل هفتم درباره رهبانیت در مسیحیت است. این فصل شامل موضوعاتی مانند پیشینه و علل گرایش به رهبانیت، رهبانیت در شرق و غرب، اصلاحات و رهبانیت، رهبانیت زنان، نذر‌ها و پیمان‏‌های رهبانی، راهبان نام‏ آور، نظام‏‌های رهبانی و رهبانیت در ایران است.

فصل هشتم از وحی در مسیحیت سخن می‏ گوید و آن را از نظر لغوی و اصطلاحی بررسی می‏ کند و به دیدگاه‏‌های دانشمندان مسیحی درباره وحی، کلمه (لوگوس) و کتاب مقدس می‏ پردازد.

فصل نهم پیرامون تثلیث است و درباره پیشینه آن، اقانیم سه‏ گانه، تثلیث در کتاب مقدس، کلیسا و تثلیث، موضع قرآن مجید و مسلمانان در باب تثلیث بحث می‏ کند.

فصل دهم با عنوان شریعت و قوانین کلیسا پیرامون آیین ‏های هفت گانه در کلیسا‌های مختلف و اموری مانند دعا، روزه، زیارت، اعیاد و صدقات در مسیحیت سخن می‏ گوید.

فصل یازدهم درباره گناه است. این فصل شامل موضوعاتی مانند گناه و قربانی، دیدگاه‏‌های مسیحیان درباره گناه، گناه اصلی، بدعت و ارتداد و مقابله با آن‌ها و هم چنین موضوع جنگ است.

فصل دوازدهم با عنوان نجات به موضوعاتی همچون راه‏‌های دست یابی به نجات و دیدگاه‏‌های گوناگون درباره آن و نقش ایمان و عمل در نجات و فدا می‏ پردازد.

فصل سیزدهم پیرامون آخرالزمان است و از پیشینه این بحث در یهودیت و ادیان دیگر، فتنه‏‌های آخرالزمان، بازگشت مسیح، آخرالزمان در الهیات مسیحی، هزاره‏ گرایی، رستاخیز مردگان، فردوس و پاداش، جهنم و مجازات و جاودانگی سخن می ‏گوید.

فصل چهاردهم درباره مسیحیت و مسائل عصر جدید است. این فصل دیدگاه‏‌های مسیحیت را درباره امور زیر بررسی می‏ کند: نقد تاریخی کتاب مقدس، راست‏ کیشی جدید، لیبرالیسم، مارکسیسم، الهیات آزادی‏ بخش، وحدت‏ گرایی، فمینیسم، کشیشی زنان، جنبش کاریزماتیک، کثرت‏ گرایی دینی، مدرنیته، محیط ‏زیست، جهانی ‏شدن، خانواده، همجنس‏ گرایی، حقوق بشر و سیاست.

کتاب «شناخت مسیحیت» در گروه ادیان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و به کوشش حجت­ الاسلام و المسلمین  عباس رسول‏ زاده و جناب حجت‌الاسلام و المسلمین جواد باغبانی، در سال ۱۳۸۹  و در ۸۲۴ صفحه  چاپ شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking