۲۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۱

عربستان تاسیس اتحادیه کشورهای دریای سرخ را اعلام کرد

عربستان تاسیس اتحادیه کشورهای دریای سرخ را اعلام کرد
دولت عربستان تاسیس اتحادیه کشورهای دریای سرخ متشکل از هفت کشور مصر، سودان، جیبوتی، یمن، سومالی، اردن و عربستان را اعلام کرد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های سعودی، دولت عربستان اعلام کرد: ایده "رژیم جدید" به ابتکار سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی با هدف برقراری ثبات در منطقه و تقویت امنیت و سرمایه گذاری و توسعه کشورهای عضو مطرح شد.

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی پس از نشست وزرای هفت کشور یاد شده در ریاض گفت: "کار برای اجرای ایده تاسیس رژیمی که کشورهای عربی و آفریقایی مشرف بر دریای سرخ و خلیج عدن را گردهم می آورد، انجام شد تا منافع این کشورها حفظ شود و به مسائل این منطقه حساس رسیدگی شود، زیرا دریای سرخ یکی از مهمترین گذرگاههای آبی جهان است و میزان زیادی از تجارت جهانی از طریق آن صورت می گیرد".

الجبیر به وجود "چالش هایی در زمینه امنیتی نظیر دزدان دریایی، قاچاق و تجارت انسان و چالش های زیست محیطی اشاره کرد" و گفت: در مقابل، فرصت هایی برای سرمایه گذاری و تجارت بین کشورهای این منطقه وجود دارد.

نتانیاهو: عربستان بی‌ثبات شود تمام جهان بی‌ثبات خواهد شدآمریکا: عربستان با ما برای امنیت اسرائیل همکاری می‌کندتلاش عربستان برای تاسیس اتحادیه دریای سرخ و خلیج عدن

وزیر خارجه سعودی گفت: این ایده را ملک سلمان مطرح کرد که هدف از آن ایجاد "سازکار و رژیمی برای گردهم آورده همه این کشورها تا بتوانند با چالش ها مقابله کرده و فرصت ها را به طور موثر غنیمت بشمارند.

وی ابراز امیدواری کرد که "گامی در ایین طرح برای تکمیل اقدامات مربوط به مسائل فنی و تکنیکی و حقوقی برداشته شود".

الجبیر گفت: ایجاد رژیمی در دریای سرخ و شاخ آفریقا همکاری اقتصادی و زیست محیطی و امنیتی مورد توجه کشورهای ما را تقویت خواهد کرد.

وی افزود: این رژیم به تقویت امنیت و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد و همچنین در تقویت تجارت و سرمایه گذاری در منطقه سهیم خواهد شد و اقتصاد ما را به یکدیگر مرتبط خواهد کرد.

الجبیر گفت: این رژیم باعث هنموایی در توسعه کشورهای ما در این منطقه حساس خواهد شد و در نتیجه در جلوی هرگونه قدرت خارجی را برای اینکه بتواند نقشی منفی در این منطقه حساس بازی کند، خواهد گرفت.

کلیدواژه ها :موضوع هفت سعودی ها
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking