۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۸

رئیس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی‌کنیم

رئیس شورای اروپا: مجددا درباره برگزیت مذاکره نمی‌کنیم
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو،

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا شامگاه دوشنبه اعلام کرد که هرگز مذاکره مجدد بر سر توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را نمی‌پذیرند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» تاسک در واکنش به اظهارات امروز «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا مبنی بر تعویق رای‌گیری بر سر برگزیت در مجلس عوام این کشور، گفت که مذاکره مجدد درباره اصل توافق خروج از اتحادیه اروپا و ترتیبات پشتیبان (Backstop) آن را نمی‌پذیرند.

ترتیبات پشتیبان به توافق اخیر بریتانیا با اتحادیه اروپا برای عدم ترسیم مرز مشخص با ایست‌های بازرسی بین دو ایرلند گفته می‌شود. مرز میان جمهوری ایرلند جنوبی و ایرلند شمالی (که یکی دولتی مستقل و دیگری بخشی از پادشاهی متحده است) یکی از موانع مهم بر سر توافق خروج از اتحادیه اروپا بود.

مردم پادشاهی متحده (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) سال 2016 رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و با شروع مذاکرات خروج در مارس 2017، دو سال فرصت دارند به توافقی برای جدایی از بروکسل دست یابند. تا کنون با وجود برگزاری چند دور مذاکره میان دو طرف، مذاکرات برگزیت با پیشرفت زیادی حاصل نشده است و آینده روابط دو طرف شامل روابط تجاری و مالی، روابط اجتماعی و مهاجران، روابط امنیتی و دفاعی از جمله مواردیست که انگلیس برای گفت‌وگو درباره آن تا قبل از پایان مذاکرات برگزیت تاکید دارد. 

طی دو هفته اخیر معلوم شده که لندن پذیرفته بود برای خروج از بن‌بست مذاکرات و پیشبرد آن حاضر است در این مرحله 50 میلیارد یورو به اتحادیه اروپا پرداخت کند که اکنون بعد از مخالفت حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی با شرایط لندن، مذاکرات به نتیجه نرسید.

ترزا می امروز طی سخنرانی در مجلس عوام در حالی از تعویق رای گیری برنامه ریزی شده بابت «برگزیت» در پارلمان این کشور خبر داد که گفته می‌شود این تصمیم جدید نیز به نوبه خود موجب تحقیر وی می‌شود.

منبع : خبرگزاری دانشجو

اخبار مرتبط

website tracking