۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۵

پیگر مدیر تئاتری از احوال تنها بازمانده خیمه شب بازی

پیگر مدیر تئاتری از احوال تنها بازمانده خیمه شب بازی
مرتضی خمسه‌ای به عنوان تنها بازمانده نمایش ایرانی خیمه شب بازی هنرمندی است که با وجود بیماری و سختی‌های کار به این راه ادامه داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، شهرام کرمی شامگاه ۱۷ آذر ماه با حضور در منزل مرتضی خمسه‌ای به ملاقات این تنها بازمانده خانواده خمسه‌ای (از پیشگامان هنر خیمه شب بازی) رفت و در فضایی صمیمی با خانواده او گفت وگو کرد.

در این دیدار که دو فرزند استاد خمسه‌ای نیز حضور داشتند، مدیرکل هنرهای نمایشی بر استمرار این هنر توسط خانواده‌ی خمسه‌ای تاکید کرد و افزود: استاد خمسه‌ای میراث دار هنر اصیل سنتی ما هستند و جایگاه پدر و برادر ایشان هم در این مسیر کاملاً مشخص است. هنر خیمه شب بازی که خاطرات کودکی نسل ما و گذشتگان را به هم گره زده است مدیون هنرمندی خانواده‌ی خمسه‌ای است بنابراین استمرار این هنر توسط این خانوده اهمیت دارد.

در این ملاقات خانواده  استاد خمسه‌ای هم مشکلات خود را عنوان کردند.
پایان بخش این دیدار اجرای قطعه‌ای خیمه شب بازی توسط این هنرمند و فرزندانش بود که با استفاده از خیمه و عروسک‌های قدیمی صورت گرفت که میراث خانواده خمسه‌ای است. برخی از این عروسک‌ها از برادر و پدر استاد مرتضی خمسه‌ای به ارث رسیده بود.

مرتضی شیخ احمد خمسه ای فرزند احمد خمسه‌ای و برادر رضا خمسه‌ای است که از سال ۱۳۲۰ زمانی که ۴ سال داشت پای خیمه پدر شروع به آموختن این هنر کرد.

احمد خمسه‌ای معروف به «حاج احمد خمسه» از بزرگ‌ترین و تاثیرگذار ترین هنرمندان خیمه شب بازی در تاریخ تئاتر ایران است و سال‌های زیادی را در کنار  دو فرزندش خیمه این هنر را برپا کرده است.
بعد از درگذشت رضا خمسه‌ای در سال ۹۲، برادرش (مرتضی خمسه ای) تنها بازمانده این شیوه نمایش ایرانی از خانواده‌ی خمسه‌ای است که با وجود بیماری و سختی‌های کار به این راه ادامه داده است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking