۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۸

رحمانیان مطرح كرد:

آسیب دیدن رابطه انسان با خدا؛ منشأ بروز تمام مشكلات

آسیب دیدن رابطه انسان با خدا؛ منشأ بروز تمام مشكلات
گروه اجتماعی ـ معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس گفت:‌ تمام مشکلات به دلیل آسیب دیدن رابطه انسان با خدا به وجود می‌آید و همین آسیب آغاز نقطه انحراف انسان است.

به گزارش ایكنا از فارس، احمد رحمانیان، معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس امروز، 12 آذرماه با بیان اینکه یکی از مشکلات کنونی جامعه رشد برخی از جرائم و آسیب‌ها از قبیل اعتیاد، طلاق، سرقت، جرائم اخلاقی و شرب خمر در برخی از مناطق است، گفت: یکی از روش‌های موثر برای از بین بردن جرائم و کاهش زمینه‌های آسیب های اجتماعی نماز است.
وی با طرح این پرسش که نماز با چه ساختاری سبب کاهش جرائم و آسیب‌ها می‌شود؟ ادامه داد: در روابط انسانی ۴ نوع رابطه مطرح می‌شود که تزلزل در هر یک از این روابط بسترساز آسیب و جرم می‌شود، به طور مثال اگر رابطه انسان با خودش به‌هم بخورد سبب خودکشی، افسردگی و اعتیاد می‌شود، اگر رابطه انسان با همنوع خود به هم بخورد جرائم خشونت و علیه اشخاص مثل قتل و پرخاشگری توسعه می‌یابد، اگر رابطه انسان با محیط بهم بخورد جرائم زیست محیطی و عمومی گسترش می‌یابد.
رحمانیان با بیان اینكه در حقیقت تمام مشکلات به دلیل آسیب دیدن رابطه انسان با خدا به وجود می‌آید و همین آسیب آغاز نقطه انحراف انسان است، گفت: نماز تنها چیزی است که در این شرایط می‌تواند به کمک انسان بیاید و انسان را از شرک خفی و جلی آزاد می‌کند.
وی تأكید كرد: گسترش نماز به‌صورت گسترده در جامعه موجب می‌شود كه دیگر شاهد تملق، ریاکاری و چاپلوسی در برخی از بخش‌های دولتی و غیر دولتی نباشیم چرا كه نماز اثرات اجتماعی و فرهنگی گسترده‌ای در سطح جامعه دارد.
رحمانیان بیان كرد: نمازخوان واقعی در زندگی به بن بست نمی‌رسد یا راهی خواهد یافت یا راهی خواهد ساخت، در نتیجه هیچگاه اقدام به خودکشی نكرده و حتی به آن فکر هم نمی‌کند.
دبیر شورای پیشگیری از جرم استان فارس با بیان اینكه ریشه خیلی از جرائم و آسیب‌ها در عدم تقید به نماز است، گفت: اگر ریشه برخی از جرائم مالی مانند کلاهبرداری و سرقت و... را بررسی کنیم ریشه در حرص و آز بزهکار و بزه دیده دارد و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی همچون دعاوی خانوادگی، خشونت، اهانت، توهین ناشی از پایین آمدن آستانه تحمل افراد جامعه است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس با بیان اینكه برای تشویق به نماز نیاز به گفتار اقناع کننده است نه اجبار، گفت: اگر به پرونده‌های دادگستری بنگریم بیشتر آن‌ها نمازخوان نیستند، طی یك پژوهش به عمل آمده 85 درصد زندانیان نسبت به نماز کاهل بودند و ۹۵ درصد از سارقان نماز نمی‌خواندند، به همین دلیل ترویج و گسترش نماز به طور ویژه در دستور کار قوه قضاییه و سازمان زندا‌ن‌ها در جهت کاهش جرم و اصلاح زندانیان و مجرمان قرار گرفت.
وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه نماز در دادگستری و زندان‌های فارس گفت: تنها 5 درصد زندانیان بعد از نماز خوان شدن به زندان برگشته‌اند.
رحمانیان یادآور شد: 78 نماز خانه به مساحت 7395 متر مربع، ۲۰ ستاد اقامه نماز، مشاركت 96 درصد زندانیان در برنامه‌های نماز و تشكیل ۹۸ هسته یاوران نماز از فعالیت‌های انجام گرفته در زندان‌های فارس است.
انتهای پیام

کلیدواژه ها :بروز نماز
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking