۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۹

به مناسبت سالگرد وفات عبدالباسط؛

10 نکته از صاحب حنجره طلایی

10 نکته از صاحب حنجره طلایی
گروه بین‌الملل ـ 9 آذرماه برابر با 30 نوامبر سالگرد وفات یکی از مشهورترین قاریان جهان عبدالباسط عبدالصمد بود، وی به «صاحب حنجره طلایی» و «صدای مکه» معروف بود و در سال 1988 میلادی (1367 شمسی) درگذشت.  

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری «dmcnews»؛ به مناسبت سالروز درگذشت قاری معروف مصر عبدالباسط عبدالصمد ده نکته از مهمترین جنبه‌های زندگی وی را در ادامه می‌خوانیم؛
 
1ـ وی در سال 1927 در روستای «المراعزه» از توابع استان «قنا» به دنیا آمد و در حالیکه ده سال سن داشت قرآن را حفظ کرد.
 
2ـ هنگامی که به همراه پدر بزرگش به زیارت حضرت زینب (س) رفت، قاریان بزرگ از جمله عبدالفتاح الشعشاعی و مصطفی اسماعیل از وی خواستند تا به مدت 10 دقیقه به تلاوت قرآن بپردازد اما قرائت وی 60 دقیقه ادامه پیدا کرد؛ این نقطه، شروع مشهور شدن عبدالباسط بود و قاریان به وی پیشنهاد کردند تا در رادیو ثبت نام کند.
 
3ـ همیشه خنده به لب داشت و طبق گفته نوه او یاسر عبدالباسط، وی همیشه با مهربانی با بچه‌ها رفتار کرده و آن‌ها را نصیحت می‌کرد.
 
4ـ دارای روابط خوبی با همه قاریان بود و محمود علی بنا، الرزیقی و مصطفی اسماعیل با وی روابط نزدیکی داشتند.
 
5ـ به او لقب «صدای مکه» داده شده زیرا وی اولین قاری مصری است که در حرم مکه قرآن خواند.
 
6ـ عبدالباسط مذهبی نبود بلکه یک فرد اعتدالگرا بود و در جوانی به سی دی های خواننده‌هایی مثل ام کلثوم و سعاد محمد و فیروز گوش می‌داد.
 
7ـ عبدالباسط هم‌عصر با سیاتمدارانی هم‌چون عبدالناصر، انور سادات و حسنی مبارک بود، آنها عبدالباسط را در بسیاری‌ از جشن‌ها دعوت می‌کردند و روابط خوبی با آنها داشت و در حادثه ترور انور سادات حضور داشت.
 
8ـ او به چندین نشان از جمله نشان «صلاحیت فکری» از عراق، نشان «الارز» از لبنان، بالاترین نشان از مالزی، نشانی از حسنی مبارک و نشانی از یاسر عرفات، دست یافت.
 
9ـ آخرین آرزوی وی، تلاوت دوباره قرآن در مسجدالاقصی بود که به دلیل مرگ وی این آروز محقق نشد.
 
10ـ عبدالباسط معروف به «صدای مکه» در سال 1988 در سن 62 سالگی درگذشت، جنازه وی بصورت رسمی و در سطح محلی و بین‌المللی با حضور سفیرانی از کشورهای جهان به نمایندگی از ملت و رؤسای کشورهایشان، تشییع شد.
  انتهای پیام
کلیدواژه ها :مکه
منبع : خبرگزاری قرآن
website tracking