۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۰

واکنش علمای اهل سنت کشور به نسل‌کشی آل‌سعود در یمن_2

آل سعود نوکر آمریکا و اسرائیل است/ عامل ایجاد اختلاف در جوامع اسلامی آمریکاست/ سکوت در برابر استکبارجهانی جایز نیست/ باید دست بیگانگان را از کشورهای اسلامی کوتاه کرد

آل سعود نوکر آمریکا و اسرائیل است/ عامل ایجاد اختلاف در جوامع اسلامی آمریکاست/ سکوت در برابر استکبارجهانی جایز نیست/ باید دست بیگانگان را از کشورهای اسلامی کوتاه کرد
علما و بزرگان اهل سنت ایران اسلامی عامل ایجاد اختلاف در جوامع اسلامی را آمریکا دانستند و ضمن محکوم کردن قتل‌عام مسلمانان یمنی به دست حکومت عربستان، بر لزوم بیداری اسلامی و اتحاد مسلمانان جهان برای کوتاه کردن دست بیگانگان تأکید کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بیش از 3 سال از آغاز حمله آل‌سعود و هم‌پیمانانش به یمن می‌گذرد. کشوری کوچک اما مقاوم که تنها گناهش این است که می‌خواهد مستقل باشد. آل‌سعود در برابر سکوت جهان اسلام و مدعیان حقوق بشر هر روز بیش از گذشته آتش عداوت و کینه‌توزی خود را بر سر مردم مظلوم و بی‌پناه یمن می‌ریزد و دریغ از اینکه این حملات از سوی کشور‌های مدافع حقوق بشر و مدعیان مبارزه با تروریست محکوم شود.

علما و بزرگان اهل سنت ایران اسلامی، در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف ضمن محکوم کردن جنایات آل سعود در یمن، بر وحدت و بیداری جهان اسلام برای کمک به مسلمانان مقاوم یمنی تأکید کردند.

 

سیستان و بلوچستان

مولوی سلامی:
سکوت در برابر جنایات های آل سعود جایز نیست

مولوی سلامی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون ضمن محکوم کردن جنایت های آل سعود در یمن اظهار کرد: این حرکات ددمنشانه آل سعود مغایر با قوانین شرعی و بین المللی است و سکوت در این خصوص خیانت محسوب می شود.

وی با بیان اینکه هر وجدان بیداری این اقدامات ددمنشانه را محکوم می کند، گفت: وحدت و همدلی امت اسلامی عاملی در شکست نقشه شوم دشمنان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری جنایت های وحشیانه آل سعود را گناهی نابخشودنی دانست و افزود: آل سعود دست پرورده آمریکا و اسرائیل است.
 

امام جمعه اهل سنت میرجاوه:
سعودی‌ها نوکر آمریکا و اسرائیل هستند

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور امام جمعه اهل سنت میرجاوه ضمن محکوم کردن جنایت های آل سعود در یمن، این اقدام را عملی غیرانسانی برشمرد و ادامه داد: جامعه اهل سنت این جنایت ها را محکوم کرده زیرا این اقدامات با حمایت های آمریکا و اسرائیل انجام شده و مردم بی گناه را به خاک و خون می کشند.

وی با بیان اینکه سعودی ها نوکر آمریکا و اسرائیل هستند، گفت: کسانی که خود را مدعی حقوق بشر می دانند امروز در برابر چنین جنایت های وحشیانه ای سکوت کرده، ما باید با همدلی و اتحاد بیشتر نقشه شوم دشمنان را نقش برآب کرده و توطئه آنان را خنثی کنیم.

ریگیان پور با بیان اینکه هوشیاری مسلمانان، بصیرت و همدلی مسلمانان قطعا زمینه یاس دشمن را فراهم می کند، ادامه داد: سکوت در برابر نسل کشی در یمن جایز نیست و گناهی نابخشودنی به شمار می رود.
 

امام جمعه اهل‌سنت سرباز:
آل سعود نوکر بی چون و چرای آمریکا هستند

مولوی عنایت الله رسولی زاده امام جمعه اهل سنت سرباز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون در این خصوص اظهار کرد: استکبار جهانی به دنبال نابودی اسلام بوده و همواره نقشه ای تازه برای رسیدن به این هدف شوم خود می کشند که کشتار مسلمانان توسط مسلمین کثیف ترین نقشه آنان است.

وی افزود: آل سعود نوکر بی چون و چرای آمریکا است و برای خوش خدمتی به اربابان خود هرکاری می کنند، که کشتار زنان و کودکان بی گناه یمنی گوشه کوچکی از این خوش خدمتی های آنهاست.

امام جمعه اهل سنت سرباز با تاکید بر لزوم روشنگری عمومی برای دفاع از مردم مظلوم یمن، بیان کرد: سازمان های حقوق بشری و کشورهای که خود را حامی حقوق بشر میدانند چشمشان را بر روی اقدامات آل سعود بسته‌اند که این خود نشان دهنده همکاری بی چون و چرای آنان است.

وی ادامه داد: در حالی که زنان و کودکان یمنی در مناطق جنگ زده این کشور از گرسنگی یا با بمب های آل سعود می میرند تمام جهان چشمهایشان را بسته و این جنایات را نادیده میگیرند که لازم است ما علما به همراه رسانه‌های جمعی به یاری این مردم مظلوم شتافته و به آنان کمک کنیم.

رسولی زاده در ادامه با اشاره به اینکه کمک به مردم یمن وظیفه ای واجب برای هر مسلمان است، تصریح کرد: بی شک افرادی که با بی شرمی زنان و مردان و کودکان بی گناه یمنی را به خاک و خون می کشند مسلمان نبوده و بلکه دشمنان شماره یک اسلام هستند که باید همه ما با روشنگری و محکوم کردن اقدامات جنایت کارانه آنان، برای دفاع از این مردم کاری کنیم.

 

خراسان جنوبی

عالم اهل سنت درمیان:
مسلمانان باید در جهت نجات مردم مظلوم یمن گام بردارند/ ضرورت کوتاه شدن دست بیگانگان از کشورهای اسلامی

مولوی خالقی یکی از علمای اهل سنت درمیان در گفت‌و گو با  خبرنگار خاورستان، اظهار کرد: چند سال از کشتار بیرحمانه مردم بی‌گناه یمن می‌گذرد و مردم مظلوم یمن زیر آتش بمباران هستند.

وی با اشاره به این‌که استکبار در منطقه مانند گرگی است که در لباس میش ظاهر شده است، گفت: جنایات علیه مردم مظلوم یمن محکوم است و باید برای همیشه آتش‌بس اعلام شود.

عالم اهل سنت درمیان با بیان این‌که کشتار در منطقه توسط دست‌نشاندگان استکبار جهانی انجام می‌شود، افزود: بایستی با وحدت اسلامی و همگام بودن مسلمانان جنگ در یمن خاتمه یابد.

خالقی عنوان کرد: متأسفانه در منطقه چند کشور با همدستی بیگانگان و در کنار مسلمانان به نام اسلام تبر به ریشه اسلام می‌زنند.

وی خاطرنشان کرد: بر مسلمانان عالم حق است که بیشتر وحدت علمی و عملی داشته و با گردهمایی برای حل مشکل مردم مظلوم یمن راهکار ارائه دهند.

عالم اهل سنت درمیان اختلاف‌افکنی را یکی از توطئه‌های دشمن دانست و افزود: قرآن به عنوان کتاب آسمانی مسلمانان از برادری سخن می‌گوید و به همین دلیل دشمن سعی دارد تا مردم را از این کتاب حق دور کند.

خالقی با تأکید بر ضروری چاره‌اندیشی برای حل مشکل مردم مظلوم یمن، تصریح کرد: کفر هیچگاه سر سازش با مسلمانان را ندارد و این موضوع در کشورهای منطقه را به چشم خود دیده‌ایم.

وی ادامه داد: باید مسلمانان جهان با محکومیت جنایات استکبار و با تحقق وحدت اسلامی تلاش خود را برای نجات مردم مظلوم یمن داشته باشند.

 

خراسان رضوی

امام‌جمعه اهل سنت نصرآباد تربت جام:
آل‌سعود با کشتار کودکان یمنی چهره پلیدش را نمایان کرد

مولوی امان‌الله برزگر در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: کاری که آل سعود با افراد بی‌پناه یمن می‌کند بسیار زشت و غیرانسانی است، افرادی که خود را خادم‌الحرمین می‌دانند می‌بایست به مسلمانان کمک کنند نه اینکه آن‌ها و فرزندانشان را قتل‌عام کنند.

وی با اشاره به اینکه آل‌سعود با کشتار کودکان یمنی چهره پلیدش را نمایان کرد افزود: امام خمینی(ره) این هفته را وحدت نام‌گذاری کردند و رهبری نیز هرساله به‌تبع دستور ایشان، کنفرانس وحدت اسلامی را در ایران با حضور نمایندگان مسلمانان از اکثر کشورهای اسلامی برپا می‌کنند.

امام‌جمعه اهل سنت نصرآباد تأکید کرد: با برپایی سالانه این کنفرانس ما مسلمانان وحدت، انسجام و یکپارچگی را احساس می‌کنیم؛ آل سعود که خود را خادم خانه خدا می‌کنند باید از فرمایشات مقام معظم رهبری تبعیت کند تا بدین واسطه بتوانیم ما مسلمانان به‌عنوان ید واحده در مقابل دشمنان باشیم.

مولوی برزگر با بیان اینکه امروز دشمنان اسلام همچون آمریکا، اسرائیل و انگلیس متحد شدند که علیه ما مسلمانان اقدامی انجام دهند، گفت: ما مسلمانان 95 درصد با یکدیگر اشتراک داریم و تنها اختلافات جزئی میان ما وجود دارد، متأسفانه آل سعود دولت قاصب اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد، این اقدامات است که چهره دشمنان را روزبه‌روز برملا می‌سازد.

وی ادامه داد: امیدواریم افرادی که به اسم اسلام علیه اسلام عمل می‌کنند ریشه‌شان نابود گردد تا مسلمانان ید واحده باشند.

 

گیلان

امام جمعه اهل تسنن تالش:
عامل ایجاد اختلاف در جوامع اسلامی نه شیعه است نه سنی بلکه آمریکاست/ بانیان جنگ یمن معتقد به دنیای دیگر نیستند

حجت الاسلام حسین خانی پور در گقت و گو با خبرنگار ۸دی با تبریک فرارسیدن میلاد پیامبر گرامی اسلام و فرزندش امام صادق و هفته وحدت و بسیج، اظهار کرد: عده ای از روی عدم آگاهی و دشمنی با اسلام که برای یک مقطع هم نیست و استمرار دارد می گویند اسلام در ذاتش جنگ و خونریزی را به همراه دارد یعنی اسلام دین جنگ و دعوا است، نه اتحاد!

وی افزود: می خواهم بگویم ما دینی داریم که سند اصلیش قرآن کریم است، در قرآن اولین بار از عبرت سخن گفته شده است یعنی علم و معرفت، سوره ای به نام نون و قلم در قرآن داریم که آن هم از علم و آگاهی است.

امام جمعه اهل تسنن تالش با بیان اینکه در هیچ کجای قرآن کریم خداوند به جنگ و قتال قسم یاد نکرده است، افزود: بلکه دعوت اسلام به صلح و برادری بوده است، علت این همه جنگ و دعوا درمیان مسلمانان معتقدم از دلایل اصلی آن عدم پایبندی به قانون است که مورد تأیید همه است.

خانی پور اختلافات را ناشی از نبود یک گفتگو و دیالوگ عالمانه و دوستانه و به دور از تکبر و عدم اعتقاد به یک اصل و اساس که  مایه  پیشرفت هر جامعه ای است و آن گذشت و ایثار است نیز دانست.

وی با تقبیح عدم تحمل  شنیدن رأی مخالف بدون تعصب و تکبر، گفت: عدم رعایت عدالت در جامعه نیز از این دست عوامل و دلایلی است که در جامعه مایه تفریق می شود و باید این امر را برای دیگران روشن و واضح کنیم که اتحاد ما اتحاد دینی است و می خواهیم الگویی در عالم باشیم.

امام جمعه اهل تسنن تالش با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند از ضرورات جامعه اسلامی وحدت است، اضافه کرد: اهمیتش آن است که امام راحل هم فرمودند که کسی که باعث ایجاد تفرقه و اختلاف بین شیعه و سنی می شود نه شیعه و نه سنی است بلکه آمریکایی است.

وی تأکید کرد: امام راحل فرمودند آمریکا شیطان بزرگ است، باید مواظب بود در جامعه آنطور زندگی کنیم که مورد رضای خدا باشد.

خانی پور در ادامه با اشاره به جنایت های آل سعود در یمن، گفت: بانیان این خونریزی ها و برادرکشی ها معتقد به دنیای دیگر نیستند.

وی ادامه داد: مردم یمن هر روز ناجوانمردانه بمباران می شوند و به خاطر بی فکری های یک فرزند ناخلف به نام “بن سلمان” این مردم بی گناه و زن و مرد و پیر و جوان از بین می روند و این ها حاضر نیستند سر عقل بیایند و قدری بیندیشند که این همه دشمنانی که داریم مگر کم است.

خانی پور با بیان اینکه اگر همین نیروی خودمان را در برابر دشمنان اسلام از جمله صهیونیست این غده سرطانی و آمریکا که در رأس این سلطه طلب ها قرار دارد عَلم کنیم دیگر زیان نمی دیدیم، تصریح کرد: علت این همه برادرکشی ها این است که به جای خداپرست بودند دنیاپرست و مادی پرست اند.

امام جمعه اهل تسنن تالش گفت: من یک زمان دارایی های شاهزادگان را مطالعه کردم، تعجب کردم و گفتم خدایا اینها معتقد به دنیای دیگر نیستند و غرق این ثروت ها هستند ، مردم یمن گرسنه و زیر بمباران قرار دارند و این ها برادران مسلمان خود را می کشند و باید فردا در پیشگاه خداوند هم پاسخگو باشند.

خانی پور با تأکید بر اینکه خدارا شاکریم که در سال ۵۷ همتی که ملت بزرگ ایران انجام داد و به رهبری امام راحل از یوق ظلم و ستم نظام ستم شاهی نجات پیدا کردیم، تصریح کرد: این مسیله الان برای دنیا الگو شده است و این بیداری ها در دنیا در هر نقطه ای حرکتی برعلیه ظلم و ستم است یقین بدانید الگوی آنها انقلاب اسلامی ما است که در سال ۵۷ به رهبری امام راحل به پیروزی رسید.

امام جمعه اهل تسنن تالش تصریح کرد: به امید آن روزی که در دنیا هیچگونه برادر کشی و ظلم و خونریزی را شاهد نباشیم و مظلومی را در دنیا نبینیم و همه به حق خودشان برسند.

خانی پور در ادامه هفته وحدت را نمادی ترسیم شده توسط امام راحل برشمرد و اظهار کرد: امام راحل تأکید داشتند مبادا در صفوف مسلمانان دشمنان نفوذ پیدا کنند و تفرقه ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه ملت ایران باید همیشه با هم انسجام و برادری داشته باشند، گفت: همه مسلمانان متوجه این مهم باشند تا به حد ایده آل که مورد انتظار در همه جوامع اسلامی است برسیم.

 

خراسان جنوبی

امام جمعه خوسف:
برای جهان کفر شیعه و سنی فرقی نمی‌کند/ حفظ وحدت یعنی اسلحه‌ها در مقابل دشمن مشترک

حجت‌الاسلام و المسلمین حامد شاه‌بیگی امام جمعه خوسف در گفت‌وگو با خبرنگار خاورستان، در خصوص ضرورت حفظ وحدت بین مسلمانان اظهار کرد: در جهان اسلام از چند زاویه می‌توانیم به مسأله وحدت نگاه کنیم.

 وی افزود: جهان اسلام علی‌رغم این‌که از نظر جمعیت انسانی، منابع، استعداد و هوش برتر است اما می‌بینیم که استکبار جهانی جهت تأمین منافع خود دست در جیب مسلمانان کرده و حق‌وحقوق آن‌ها را تضییع می‌کند.

 امام جمعه خوسف بیان کرد: کشورهای اسلامی که حکام دست‌نشانده و در خدمت منافع غرب هستند باعث شدند تا جلوی رشد استعدادهای مسلمانان گرفته شود و نتوانیم یک تمدن اسلامی داشته باشیم و از آن دوران اوج جامعه اسلامی افول کنیم.

شاه‌بیگی عنوان کرد: زمانی تمدن اسلامی بود که این تمدن جدید غربی سر سفره تمدن اسلامی نشسته بود اما آن دوران از بین رفته است و در عمل کشورهای اسلامی دچار اختلاف‌های عمیق باهم هستند و اختلاف‌های مذهبی نیز بهانه بر این اختلافات شده است.

وی تصریح کرد: وقتی به عمق اختلافات مسلمانان نگاه می‌کنیم می‌بینیم که همان افکار شیطنت‌آمیز غربی‌ها شعار رسمی انگلیسی‌ها "تفرقه بیانداز و حکومت کن" بوده است بایستی انسان عاقل به خودش بیاید و بگوید وقتی دشمن و بیگانه بین ما این‌گونه اختلاف ایجاد می‌کند نباید در این بازی بیافتیم.

امام جمعه خوسف با بیان این‌که حفظ وحدت یعنی اسلحه‌ها و توان در مقابل همدیگر قرار نگیرد، گفت: بایستی در برابر دشمن مشترک در کنار هم قرار بگیریم و بدانیم که برای جهان کفر شیعه وسنی فرقی نمی‌کند. او می‌خواهد مسلمانان را تحت سلطه خود قرار دهد.

شاه‌بیگی عنوان کرد: گام اول در جهت حفظ وحدت این است که دشمن مشترک را بشناسیم و در مشترکاتمان در برابر دشمن مشترک تأکید داشته باشیم تا بتوانیم آن بیگانه را از خانه خود بیرون کنیم. این ضرورت حفظ وحدت است.

وی ادامه داد: وقتی بین مسلمانان اینقدر اختلاف وجود دارد و فقر و گرفتاری در مسلمانان هست، وقتی می‌توانند با برطرف کردن اختلافات و حفظ وحدت جلوی بسیاری از مسائل را بگیرند اما در جهت رفع اختلافات برنمی‌آیند رسول‌خدا (ص) نیز از امت راضی نخواهد بود.

امام جمعه خوسف بیان کرد: قرآن به مسأله وحدت بین مسلمان و حتی وحدت غیر مسلمانان در بحث مسأله توحید تأکید دارد که با هم اتحاد داشته باشید اما این مسأله نیز رعایت نمی‌شود.

شاه‌بیگی با اشاره به آیه قرآن، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید "تنازع نکنید چراکه در جامعه سست و کوچک می‌شوید. اهل‌بیت علیه‌السلام نیز به وحدت توجه داشتند". قطعا مسأله وحدت این نیست که ما دست از عقایدمان برداریم بلکه یک مسأله واضح و عقلی است که بر ما لازم است به آن توجه کنیم.

 

اردبیل

امام جمعه اهل سنت عنبران:
کودکان مظلوم یمنی قربانیان جنگ‌افروزی استکبار جهانی/ جنایات آل سعود در یمن یک حرکت ظالمانه جهانی است

حجت الاسلام سیدیاور مرادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، اظهار داشت: در جهانی که امروزه مسلمانان، مورد هجمه اسلام ستیزی مستکبرین قرار گرفته اند، هفته وحدت و برگزاری جشن در سراسر جهان، می‌تواند تیری بر توطئه دشمنان باشد.

وی با اشاره به اینکه تیری که در چند ماهه اخیر با رشادت و فداکاری سربازان اسلام متشکل از نیروهای ایران، عراق، سوریه، افغانستان و ... توانست به سوی افکار شوم داعش حکومت عراق و شام در منطقه و خاورمیانه پایان دهد باید به فاجعه کودک کشی های آل سعود هم در این کشور پایان دهد،  افزود: کودکان مظلوم یمنی قربانیان جنگ افروزی استکبار جهانی هستند.

امام جمعه عنبران با محکوم کردن ظلم بزرگ حاکمان سعودی در یمن تصریح کرد: جهان اسلام امروزه آگاه‌تر از پیش دست دشمن را خوانده وبا بیداری اسلامی و پیروی از الگوی معرفتی و سیاسی مقابل هرگونه نقشه‌های فرهنگی، نظامی، اجتماعی و... ایستاده است.

وی با بیان اینکه جنایات آل سعود در یمن یک حرکت ظالمانه جهانی است، تاکید کرد: جنگی که در حال حاضر در یمن راه افتاده است ظالمانه و بی‌رحمانه علیه مردم یمن اتفاق می‌افتد.

مرادی تصریح کرد: سازمان ملل و شورای امنیت به لحاظ ادعاهایی که مطرح می‌کنند مبنی بر حقوق بشر و حمایت از آن، در اصل باید حافظ و منافع ملتی مانند یمنی‎ها باشداما با صدور قطعنامه‌ای مجوز جنگ ظالمانه علیه این ملت را صادر کردند و سرگرم به کرسی نشاندن اهداف خود در منطقه و خاورمیانه شدند.

وی گفت: متأسفانه از دیگر پیامدهای این جنگ می‌توان به شیوع بیماری‌های مسری در جامعه یمن نام برد، بیماری‌های مهلکی که روزانه جان کودکان، سالخوردگان و ضعفای یمنی را می‌گیرد.

 

آذربایجان غربی

ماموستا بیضاوی:
سکوت در برابر جنایات علیه یمن بی معنی است/ لزوم حفظ وحدت آزادی خواهان در برابر جنایات آل سعود

ماموستا عبدالقادر بیضاوی در گفت‌وگو با اروم نیوز اظهار داشت: امروز وحدت و برادری بزرگترین سلاح جهان اسلام برای مقابله باجنایات آل سعود است.

وی، با بیان اینکه آل سعود درصدد گام برداشتن در مسیر اهداف آمریکاو اسرائیل است، افزود: سکوت دربرابر جنایات آل سعود برعلیه کودکان بی دفاع و مظلوم یمن بی معنی بوده و مدعیان حقوق بشر پاسخگوی این اتفاق باشند.

امام جمعه اهل سنت ارومیه، بیان کرد: حملات ناجوانمردانه آل سعود علیه یمن بی انصافانه و ظالمانه بوده و باید هر چه سریع تر اقدامات این کشور پیرو دستورات غرب متوقف شود.

وی، با بیان اینکه هفته وحدت فرصت مناسبی برای محکومیت این حنایات است، ادامه داد: مسئولان کشور های اسلامی سراسر دنیا درصد محکومیت این جنایات اقدام های اساسی و سریع داشته باشند.

ماموستا بیضاوی، تاکید کرد: امت اسلامی با اتخاد خود و با بهره گیری از درایت های رهبر معظم انقلاب و حرکت در مسیر تدابیر ایشان دشمن را مایوس کرده است.

وی، تصریح کرد: تمام آزادی خواهان بشریت باید با وحدت در مقابل استکبار جهانی بایستند تا جهان در آرامش به سر ببرد چرا که مستکبرینی مانند آمریکا و اسراییل به دنبال منافع خود در جهان هستند و از جنایت در هیچ نقطه از جهان واهمه ای ندارند.

منبع : دانا
website tracking