۲۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۳

در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

خطر افسردگی در کودکان

خطر افسردگی در کودکان
یک روانشناس گفت: افسردگی بیماری است که ممکن است در کودکان هم مشاهده شود؛اما والدین علائم آن را به پای تنبلی و خجالتی بودن کودک می گذارند.

خطر افسردگی در کودکان

رویا حسینی روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛  درخصوص علائم افسردگی در کودکان اظهار کرد: افسردگی بیماری است که گاهی اوقات در بین کودکان نیز مشاهده می شود؛ معمولا هنگامیکه والدین با یکدیگر به نزاع و مشاجره می پردازند یا کار آن ها به جدایی می‌کشد، کودک خود را مقصر دانسته و به دلیل فکر و خیالتی که در ذهنش ایجاد می‌شود, ممکن است افسرده شود.

وی با اشاره به اینکه افسردگی در کودکان معمولا خطرناک‌تر از افسردگی در بزرگسالی است، گفت: افسردگی در کودکان معمولا با نوسانات رفتاری و خلقی در کودک قابل تشخیص است و البته تشخیص این مسئله حتما باید توسط یک روانشناس و متخصص کودک صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: روش‌های جلوگیری از افسردگی کودکان

این روانشناس اضافه کرد: بی اشتهایی، کم طاقت و حساس بودن، بی علاقه بودن نسبت به علایقش، پرخوابی یا کم خوابی مداوم، حرف نزدن بیش ازحد، افت تحصیلی، نبود تمرکز را می توان از علائم افسردگی در کودکان دانست.

حسینی با بیان اینکه طلاق والدین منجر به افسردگی در کودک می شود, تصریح کرد: استرس و اضطراب زیاد ممکن است منجر به افسردگی در کودکان شود و هنگامیکه والدین از یکدیگر جدا می‌شوند به دلیل اضطراب زیاد ممکن است باعث افسردگی کودک شود.

این روانشناس تصریح کرد: هنگامیکه والدین به افسرده بودن کودک پی ببرند می توانند با کمک معلمان و مربیان برای رهایی کودک از افسردگی کمک زیادی کنند و بهتر است در این زمینه از یک متخصص کمک گیرند.

وی با بیان اینکه افسردگی در کودکان بیماری است که والدین به آن کمتر توجه می کنند, خاطرنشان کرد: نیاز است تا والدین با بالا بردن سطح آگاهی خود  و مراجعه به یک پزشک متخصص به این مسئله توجه بیشتری کنند.

کلیدواژه ها :کودک
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking