۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۴

دمیرچی‌لو در نشست روابط ایران و قزاقستان و چشم انداز آن:

اقتصاد قزاقستان از سال 2014 با کاهش قیمت نفت کوچک شد

اقتصاد قزاقستان از سال 2014 با کاهش قیمت نفت کوچک شد
سفیر سابق ایران در قزاقستان گفت: در سال 2014 با کاهش قیمت نفت رفته رفته اقتصاد قزاقستان هم کوچک شد.

اقتصاد قزاقستان از سال 2014 با کاهش قیمت نفت کوچک شدبه گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی دمیرچی لو سفیر سابق ایران در قزاقستان امروز دوشنبه 21 آبان ماه در نشست " روابط ایران و قزاقستان و چشم انداز آن" که در موسسه مطالعات ایران و اوراسی (ایراس) برگزار شد، اظهارکرد: با توجه به اینکه قراقستان دارای ابعاد اقتصادی و سیاسی خاصی است و این ابعاد مختلف بر سیاست خارجی این کشور و روابط ان با ایران تاثیر گذار بوده و و اینکه چرا سطح روابط خارجی ایران با قزاقستان پایین است باید مورد برررسی بیشتر قرار بگیرد.

وی در تشریح ویژگی های این کشور اضافه کرد: قزاقستان بزرگ ترین کشور محصور در خشکی بوده و با ازبکستان، چین و ایران (از طریق خزر) همسایه و در بین آسیا و اروپا واقع شده است؛ کمااینکه در برخی نقاط این کشور تابلوهای آسیا و اروپا مشاهده می شود و این قرار گیری در سیاست های این کشور تاثیر بسزایی داشته است.

دمیرچی‌لو گفت: این کشور دارای نظام سیاسی خاصی است که اتکای زیادی به نظر وایف به عنوان شخصی که سال هاست قدرت این کشور را در دست دارد داشته و شاکله قدرت مدتهاست بین او و اطرافیانش در گردش است. در واقع باید گفت سه دایره مرکزی قدرت در این کشور وجود دارد، از جمله نظر وایف، خانواده وی و سلسله فرزندان وی، بروکرات ها و فرزندان دایره دوم و این شاکله قدرت مهم ترین مساله در این کشور محسوب می شود.

کارشناس اوراسیا ادامه داد: اقتصاد این کشور وابسته به صادرات مواد نفتی، مواد معدنی و غلات است و در سال 2014 با کاهش قیمت نفت رفته رفته اقتصاد این کشور هم کوچک شد و در 27 سالی که از استقلال این کشور می گذرد، سیاست های خاصی از طرف حاکمان این کشور دنبال می شود، از جمله اینکه یاید برای توسعه سیاسی ابتدا به دنبال توسعه اقتصادی این کشور اولویت قرار گیرد.

دمیرچی‌لو ادامه داد: حدود 400 تا 700 نفر از جمعیت این کشور تابحال به تروریست‌های حاضر در سوریه پیوسته‌اند.

در حال تکمیل...

کلیدواژه ها :چشم سفیر
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking