۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۵

30 درصد زنان و 17 درصد مردان ایرانی چاق هستند

30 درصد زنان و 17 درصد مردان ایرانی چاق هستند
تهران-ایرنا-معاون آموزشی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: 30 درصد زنان و 17 درصد مردان ایران چاق هستند البته وضعیت چاقی و اضافه وزن استان به استان فرق می کند و به عنوان مثال در سیستان و بلوچستان چاقی و اضافه وزن بسیار کمتر از مازندران است.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، باقر لاریجانی روز یکشنبه در همایش بین المللی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: بسیاری از بیماریهای غیرواگیر افراد جامعه را به زیر خط فقر می برد. 17 میلیون نفر بر اثر سکته های قلبی و عروقی، 8 میلیون نفر بر اثر سرطانها، 4 میلیون نفر بر اثر بیماریهای ریوی و 1.5 میلیون نفر نیز بر اثر دیابت جان خود را از دست می دهند که 82 درصد از مرگ و میرهای مردم بر اثر بیماری های غیرواگیر ناشی از این 4 بیماری است.

**افزایش سن امید به زندگی زنان ایران به 79 سال
وی با اشاره به افزایش امید به زندگی 74 سال در مردان و 79 سال در زنان در ایران، اظهار داشت: این شاخص در استانهای کشور متفاوت است اما لازم است که در این زمینه به نقاط حنوبی کشور توجه ویژه ای شود.
لاریجانی کاهش مرگ و میر کودکان و نوزادان در ایران را نشانگر شرایط بسیار مناسب بهداشتی عنوان کرد و گفت: بهبود وضعیت بهداشتی کشور باورکردنی نیست و روند مرگ و میر کودکان و نوزادان در ایران از سال 1990 تا 2015 از وضعیت قرمز به وضعیتی مناسب انتقال یافته است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف ما پیشگیری و کنترل چهار بیماری عمده غیرواگیر است، اضافه کرد: وضعیت کشور ما از نظر بیماری های قلبی و عروقی مناسب نیست، از نظر سکته های مغزی و قلبی در حد متوسط جهانی و رتبه ای مناسب در منطقه هستیم، در مورد سرطان ها وضعیت ایران نامناسب نیست و از میزان معمول جهانی در رده پایین تری قرار داریم.
لاریجانی اظهار داشت: وضعیت آمارهای ابتلا به دیابت در کشور نسبت به کشورهای منطقه و جهان بالا و نگران کننده نیست اما باید توجه داشته باشیم که این بیماری به سرعت در حال شیوع است و لازم است به کنترل و پیشگیری از آن توجهی جدی شود.
وی بسیاری از عوامل خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر را در بین این بیماری ها مشترک دانست و گفت: وضعیت تغذیه در ایران مناسب نیست اما خوشبختانه سازمان غذا و دارو توانسته به خوبی میزان اسید چرب ترانس و چربی های اشباع را کاهش دهد و برنامه های مشخصی برای کنترل آن دارد.
دبیر کمیته کشوری پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: مصرف دخانیات در کشور نسبت به متوسط مصرف در منطقه و جهان بالاتر نیست و یکی از تصمیمات بسیار مهمی که در سال گذشته در ایران گرفته شد، اخذ مالیات و عوارض از سیگار بود.
وی با بیان اینکه در برخی از هدف گذاری های سند پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر اهدافی سخت تر از سازمان جهانی بهداشت برای کشور در نظر گرفته ایم، افزود: خوشبختانه ایران از نظر مصرف الکل در رده های بسیار پایین منطقه و جهان قرار دارد البته شاید همجواری با کشوری مانند افغانستان در مصرف مواد مخدر در ایران موثر باشد اما مصرف الکل در کشور نگران کننده نیست و بسیار پایین است.

**200 هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به کاهش پرداختی از جیب مردم برای هزینه های درمانی ، افزایش دسترسی و عمق بخشی به دسترسی با اجرای طرح تحول سلامت در ایران، تحصیل 200 هزار نفر دانشجو در رشته های پزشکی در کشور را ظرفیتی بسیار مهم در رسیدن به اهداف سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر دانست که البته با احتساب دانشگاه آزاد به 250 هزار نفر می رسد.
وی ضمن تاکید بر لزوم همکاری های بین بخشی به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، یادآور شد: وزارت بهداشت در این راستا می تواند نقش رهبری داشته باشد اما نیاز است تا سایر دستگاه ها نیز با ما همکاری کنند.
لاریجانی گفت: سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر با حضور رئیس جمهوری، رئیس سازمان بهداشت جهانی و 11 وزیر به تصویب رسید و رئیس جمهوری و رئیس مجلس نیز از آن حمایت کردند.
اجتمام(1)**3063 ** 1418

منبع : ایرنا

پربازدیدترین امروز

website tracking