۱۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۵

نمایش تابلوی «مونالیزا»‌ی نیجریه پس از ۴۰ سال مفقودی!

نمایش تابلوی «مونالیزا»‌ی نیجریه پس از ۴۰ سال مفقودی!
تابلوی «مونا لیزا»‌ی نیجریه که بیش از ۴۰ سال مفقود شده بود در ماه فوریه در یک آپارتمان در لندن پیدا شد. این تابلو حالا پس از ۴۰ سال مفقودی برای اولین‌بار در نیجریه به نمایش گذاشته می‌شود.
به گزارش افکارنیوز،

«توتو» نام تابلوی هنری اثر نقاش مشهور مدرنیست نیجریه‌ای «بن انوون‌وو» است که آن را در سال ۱۹۷۴ خلق کرد. این تابلو سال بعد در لاگوس به نمایش درآمد و پس از آن به مدت ۴۰ سال ناپدید شد تا اینکه امسال در لندن پیدا شد.

صاحبان این تابلو که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که از «گیلز پپیات» کارشناس هنر مدرن و معاصر آفریقا خواسته بودند تا تابلو را شناسایی کند و اینگونه بود که پرتره انوون‌وو شناسایی شد.

گیلز پپیات، مدیر بخش هنر معاصر آفریقا در حراجی «بونهامز» لندن در این مورد گفت: «این تابلو توسط خود من کشف شد و من خیلی راحت به شیوه روتین به آن نگاه کردم و فهمیدم تابلوی بن انوون‌وو است. اول نمی‌دانستم که قرار است چه اثری را ببینم برای کارشناسی؛ که دیدم این تابلوی جالب و تحسین‌برانگیز است.»

خانواده‌ای که مالک این تابلو هستند، آن را متعلق به پدرشان می‌دانند که منافع تجاری در نیجریه داشته است. او در اواسط دهه ۷۰ میلادی به نیجریه سفر می‌کند و این تابلو را با خود می‌آورد.

این خانواده در ماه فوریه تابلو را برای حراج گذاشتند و آن را به قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار پوند (یک میلیون و ۵۷۰ هزار دلار) به خریداری گمنام فروختند. این فروش بالاترین رقم فروش اثری هنری از هنر معاصر نیجریه را به خود اختصاص داد.

از این بابت به تابلوی «توتو» لقب مونا لیزای نیجریه داده‌اند که از یک سو این هم یک نقاشی پرتره است و از سوی دیگر مثل «مونالیزای» داوینچی که در سال ۱۹۱۱ به سرقت رفت، ناپدید شده بود. تابلوی داوینچی که در آن زمان توسط شخصی به نام «وینچنزو پروجیا» به سرقت رفت سرانجام به ایتالیا برده شد و در سال ۱۹۱۴ پیدا شد و به موزه لوور ـ. جایی که به سرقت رفته بود ـ. بازگردانده شد.

 

کلیدواژه ها :نیجریه
منبع : افکار نیوز

پربازدیدترین امروز

website tracking