۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۳

ظریف با موگرینی و سه وزیر اروپایی تلفنی گفتگو کرد

ظریف با موگرینی و سه وزیر اروپایی تلفنی گفتگو کرد
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه جمعه با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه جمعه با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «هایکو ماس»، «مارگوت والستروم» و «هانتر ساموئلسون» وزیران خارجه آلمان، سوئد و دانمارک به طور جداگانه تلفنی گفتگو کرد.
«محمد جواد ظریف» در این گفتگو‌های تلفنی در خصوص اقدام آمریکا در اعمال مجدد تحریم‌های آن کشور و تلاش‌های اروپا برای مقابله با این اقدامات با مقامات اروپایی رایزنی و تبادل نظر کرد.
موگرینی و وزرای خارجه اروپایی نیز با تاکید چندباره بر تعهد خود به برجام و تلاش برای حفظ کانال‌های مالی با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز ایران بر اهمیت تعهد وزرای دارایی علاوه بر وزرای خارجه سه کشور اروپایی و سایر اعضاء برای اجرایی کردن سازوکار ویژه مالی اروپا تاکید و اعلام کردند این سازوکار در روز‌های آتی رسما ثبت و آغاز به کار می‌کند.
بر این اساس در گفتگو با وزیر امور خارجه دانمارک طرفین در خصوص ادعای اخیر پلیس آن کشور مبنی بر انجام عملیات تروریستی در دانمارک گفت: وگو کردند.
ظریف در این گفتگو با رد این ادعا‌های واهی، به تلاش آشکار رژیم صهیونیستی برای تخریب روابط ایران و کشور‌های اروپایی و از بین بردن ابتکارات اروپا برای حفظ برجام اشاره و آمادگی کشورمان را برای همکاری با مقامات امنیتی دانمارک به منظور روشن سازی ابعاد مختلف این دسیسه و کشف حقیقت اعلام کرد.
رییس دستگاه دیپلماسی در عین حال مسئولیت دولت دانمارک را برای تعقیب و دستگیری عوامل گروهک تروریستی که به دخالت در حمله تروریستی اهواز اعتراف کرده و مسئولیت آن را پذیرفته اند، یادآور شد و اقدام دولت دانمارک برای حمایت از این افراد به رغم اذعان صریح به مسئولیت عملیات تروریستی اخیر در اهواز را غیرقابل قبول دانست.
وزیر خارجه دانمارک هم در این گفت: وگوی تلفنی یک بار دیگر بر حمایت دانمارک از برجام و همراهی با سازوکار‌های مالی اروپا برای ادامه همکاری‌های اقتصادی با ایران تاکید کرد.
به گزارش دانشجو، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شب گذشته بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.
وزیران خارجه و دارایی آلمان، انگلیس و فرانسه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز تاسف از بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران بر اهتمام این کشور‌ها نسبت به تکمیل فرایند سازوکار ویژه مالی و بهره مندی ایران از منافع برجام تاکید کردند.
منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking