۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰

معضلات فراوان زیست محیطی، خاش را تهدید می ‌کند

معضلات فراوان زیست محیطی، خاش را تهدید می ‌کند
‌فرماندار شهرستان خاش با تاکید بر اینکه تجمیع سایت های دفع بهداشتی زباله یک نیاز مهم و اساسی برای این شهرستان محسوب می شود گفت: رهاسازی زباله و نخاله های ساختمانی و فاضلاب، طبیعت بکر منطقه را نابود می کند که اثرات زیانبار آن گریبانگیر حیات وحش و جامعه انسانی می‌گردد.

‌حمیدالدین یوسفی در گفت و گو با ایسنا-‌ بیان کرد: هم اینک در سطح شهر خاش افزون بر 100 تن زباله تولید و از سوی کارکنان شهرداری جمع آوری و دفع می شود‌.

وی اظهار داشت: در مناطق روستایی و حاشیه شهر و مراکز نظامی و آموزشی و غیره نیز به همین میزان و کمتر و بیشتر زباله تولید می شود که ضرورت دارد برای دفع این زباله ها فکری اساسی ‌شود‌.

فرماندار خاش ادامه داد: کار رهاسازی فاضلاب در معابر و رهاسازی زباله و نخاله های ساختمانی در داخل و حاشیه های شهر چهره زیبای منطقه را زشت جلوه داده و از طرفی برای شهروندان نیز مزاحمت ایجاد کرده است‌.

یوسفی افزود: برای جمع آوری و انتقال صنوف آلاینده و جایگاههای عرضه دام و عرضه مرغ زنده نیز باید تدبیر شود‌.

وی اظهار کرد: اهمیت دادن به حفظ محیط زیست و توجه به سلامتی اقشار جامعه و بهره برداری درست از منابع طبیعی اطراف باید به عنوان یک فرهنگ مهم در جامعه نهادینه شود‌.

‌وی ‌در ادامه ‌گفت: احترام گذاشتن به حقوق دیگران و رعایت حدود و اجرای احکام و دستورات اسلام از اصول مهم در دین به شمار می رود.

رئیس اداره محیط زیست خاش ‌نیز به خبرنگار ایسنا گفت: معضلات فراوان زیست محیطی جامعه و شهروندان ساکن در مناطق شهری و روستایی و عشایری را تهدید می کند‌.

جواد عرب مجاهد افزود: برای رفع معضلات زیست محیطی متعددی در کشتارگاه های دام و طیور و همچنین رهاسازی فاضلاب خانگی و قالیشویی، صنوف آلاینده و کارواش و غیره تدابیر لازم اتخاذ شود‌.

دبیر کمیته پسماند شهرستان خاش به گسترش ریزگردها و گرد و غبار در این شهرستان اشاره و تاکید کرد: قطع درختان قدیمی و از بین بردن پوشش گیاهی سبب شده تا ریزگرد ها و گرد و غبار پدید آید و به دنبال آن مشکلات تنفسی و شیوع بیماری ها را شاهد بوده ایم‌.

عرب متذکر شد: مراکز جمع آوری و سایت های زباله در شهرستان خاش به هیج عنوان مراکز بازیافت زباله و مرکزی مطمئن و بهداشتی برای دفع زباله نیست‌.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خاش بر ضرورت فعال کردن گشت مشترک بهداشت محیط، تجمیع صنوف مزاحم، افزایش چشمگیر بهره برداری از معادن و تجمیع میدان عرضه دام با کشتارگاه ها تاکید کرد و گفت: شرکت سیمان خاش به عنوان یک واحد نمونه تولیدی و صنعتی با انجام عمل درختکاری و کاشت انواع درختان و گل و گیاه و نصب سیستم تصفیه فاضلاب و راه اندازی پالایش آنلاین هوا اقدامات اساسی در جهت کاهش معضلات زیست محیطی انجام داده است‌.

وی افزود: حفاظت از محیط زیست از دغدغه های بسیار مهم‌ مسئولان کشور است.


انتهای پیام

کلیدواژه ها :خاش
منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking