۱۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸

کره شمالی مانع از فرار اتباع خود از چین می‌شود

کره شمالی مانع از فرار اتباع خود از چین می‌شود
پکن - ایرنا - پس از ماجرای پناهنده شدن شماری از اتباع کره شمالی به کشور همسایه جنوبی و اعلام سئول مبنی بر افزایش این روند، پیونگ یانگ با اعزام نیروهای امنیتی به چین تلاش دارد مانع از انجام این کار شود.

به گزارش ایرنا، اتخاذ این تصمیم از سوی پیونگ یانگ پس از آن صورت می گیرد که اواخر فروردین ماه جاری یک گروه 13 نفره از شهروندان کره شمالی که در رستورانی در شهر بندری «نینگ بو» در چین مشغول به کار بودند، از کره جنوبی درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند.
کره شمالی می گوید؛ این افراد که 12 زن و یک مرد بودند نه به خواست خود بلکه به زور به کره جنوبی برده شده اند.
یک فعال سیاسی کره جنوبی بدون آنکه نامی از وی منتشر شود به خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گفته است که به تازگی کره شمالی 300 مامور امنیتی خود را در این رابطه به چین گسیل کرده است.
او گفت که این مسئله به دستور مستقیم «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی صورت گرفته تا این ماموران علاوه بر نظارت بر فعالیت کارگران شاغل در این کشور، مانع از فرار آنان به دیگر کشورها شوند.
وی تاکید کرد که فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های سازمان ملل متحد باعث شده تا شمار بیشتری از اتباع کره شمالی که در چین مشغول به کار هستند، در حال گریختن از این کشور و پناهنده شدن به سایر کشورها باشند.
این در حالیست که بر اساس مشاهدات یک کارگر مهاجر و رئیس انجمن حقوق مهاجران کره شمالی، پیونگ یانگ اعزام این ماموران به چین را از هفته گذشته آغاز کرده است تا نظارت خود بر فعالیت کارگران را تشدید کند.
آنان همچنین تصریح کردند که در همین رابطه، ماموران امنیتی به رستورانهایی که توسط اتباع کره شمالی در چین اداره می شوند و همچنین به شرکتهای چینی و تجاری که کارگران کره شمالی در آن فعالیت دارند، اعزام شده اند.
با اینکه کره شمالی سال گذشته میلادی تدابیر امنیتی شدیدی برای خروج اتباع خود به دیگر کشورها از جمله کره جنوبی اتخاذ کرد، اما گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که در همین سال نزدیک به یک هزار و 280 نفر فقط به کره جنوبی رفته اند.
منابع خبری شمار پناهندگان کره شمالی در همسایه جنوبی این کشور را 28 هزار نفر برآورد کرده اند.
بر اساس اعلام وزارت یکپارچه سازی کره جنوبی، رستورانهایی که در خارج توسط کره شمالی هدایت می شوند یکی از منابع اصلی درآمد برای کره شمالی محسوب می شود و براساس پیش بینی منابع دولتی کره جنوبی، پیونگ یانگ حدود 130 رستوران و سالن پذیرایی در 12 کشور مختلف نظیر چین، کامبوج و ویتنام دارد که درآمد ارزی سالیانه آنها به 10 میلیون دلار می رسد.
همچنین نزدیک به 50 هزار نفر از اتباع کره شمالی در خارج از کشور بسر می برند که بخشی از آنان همین افرادی هستند که در رستورانها مشغول به کار می باشند.
کره شمالی از جانب غرب و کره جنوبی متهم است که از منابع کسب شده در این راه، در راستای توسعه و گسترش فعالیت های هسته ای و برنامه موشکی خود استفاده می کند.
برخی منابع رسمی کره جنوبی اعلام کرده اند که کره شمالی 50 هزار کارگر را برای کسب درآمد جهت کمک به وضعیت اقتصادی کشور که تحت شدیدترین تحریم های سازمان ملل متحد قرار دارد، به خارج از کشور اعزام کرده است.
تحریم های شورای امنیت سازمان ملل پس از آن شدت یافت که این کشور چهارمین آزمایش هسته ای خود را در دی ماه سال گذشته انجام داد و متعاقب آن چندین فروند موشک بالستیک با بردهای کوتاه و بلند شلیک کرده است.
این کشور اخیرا از سوی آمریکا نیز با محدودیت های جدیدی مواجه شده و «کیم جونگ اون» رهبر این کشور و 10 تن دیگر از مقام های کره شمالی به خاطر آنچه نقض حقوق بشر اعلام شده، تحریم شدند.
آساق**1597

منبع : ایرنا
website tracking