۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۳

تیره‌تر شدن بیش از پیش روابط اتاوا-ریاض

کانادا هم از فروش سلاح به عربستان منصرف شد

کانادا هم از فروش سلاح به عربستان منصرف شد
نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد این احتمال را که کشورش قرارداد مهم فروش سلاح به عربستان سعودی را در پی به قتل رسیدن جمال خاشقجی لغو کند، رد نمی‌کند.

کانادا هم از فروش سلاح به عربستان منصرف شدبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز یکشنبه اعلام کرد این احتمال را که کشورش یک قرارداد مهم فروش سلاح به عربستان سعودی را در پی به قتل رسیدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی لغو کند، رد نمی کند.

نخست‌وزیر کانادا در برنامه‌ای که یکشنبه شب پخش شد اما روز پنجشنبه ضبط شده بود، اعلام کرد کشورش همیشه از حقوق بشر از جمله در عربستان سعودی دفاع می‌کند. این برنامه قبل از آن ضبط شده بود که عربستان سعودی اذعان کند که جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است.

از جاستین ترودو درباره قرارداد 15 میلیارد دلاری کانادا ( 9 میلیارد و 900 میلیون یورویی ) فروش خودروهای زرهی سبک به ریاض سئوال شد و وی در پاسخ اعلام کرد "در این قرارداد بندهایی وجود دارد که قرار است به تناسب استفاده از آنچه که آنها می‌خرند پیگیری شود".

وی افزود: "در صورتی که آنها این بندها را پیگیری نکنند بدون تردید این قرارداد لغو خواهد شد".

در همین حال نخست‌وزیر کانادا خاطر نشان کرد این قرارداد که با انتقاد سازمان های مدافع حقوق‌بشر رو به رو است، در دوره دولت قبلی (محافظه کار) امضا شده است.

در قوانین کانادا درباره فروش تجهیزاتی که کاربرد نظامی دارد محدودیت هایی در صورت نقض حقوق شهروندان کشوری که آنها را می خرد و ممنوعیت استفاده از آنها علیه غیرنظامیان پیش بینی شده است.

اتاوا سال گذشته درباره استفاده احتمالی از این خودروهای زرهی سبک در عملیات سرکوب در شرق عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده بود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز روز یکشنبه اعلام کرد کشورش با در نظر گرفتن تردیدهایی که درباره کشته شدن جمال خاشقجی وجود دارد، اجازه صادرات سلاح به عربستان سعودی را نخواهد داد.

کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا روز شنبه توضیحات مقامات عربستانی درباره مرگ این روزنامه نگار را "نا معتبر" توصیف کرد و تحقیق گسترده در این زمینه را خواستار شد.

روابط عربستان سعودی و کانادا در ماه های اخیر با بحران رو به رو است. ریاض ماه اوت بعد از آنکه اتاوا بازداشت فعالان حقوق بشر را در عربستان سعودی محکوم کرد سفیر کانادا را اخراج و سفیر خود را از این کشور فراخواهد و هر نوع روابط جدید در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری با کانادا را تعلیق کرد.

کلیدواژه ها :سلاح
منبع : باشگاه خبرنگاران

بازتاب این خبر در رسانه ها

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking