۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۵

گزارشی از مشکلات روستای عبدالله آباد سرخه؛

هدر رفتن آب در نیمی از سال بخاطر نبود استخر ذخیره/عدم برخورداری از نعمت گاز شهری

هدر رفتن آب در نیمی از سال بخاطر نبود استخر ذخیره/عدم برخورداری از نعمت گاز شهری
"عبدالله آباد بالا " روستایی با قدمت 5 هزار سال جزو دهستان لاسگرد از توابع شهرستان سرخه می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  مرآت؛ جمعیت این روستای کهن بالغ بر 200 نفر می باشد که معیشت اهالی آن از طریق کشاورزی تامین می شود.

نداشتن استخره ذخیره باعث هدر رفتن آب در 6 ماه از سال می شود

صادق رهایی دهیار روستای عبدالله آباد بالا در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه آب کشاورزی روستا از چشمه دائمی تامین می شود، گفت: از اوایل مهرماه تا آخر فروردین سال بعد که درختان نیاز چندانی به آب ندارند، آب چشمه بخاطر نبودِ استخر ذخیره آب در رودخانه رها می شود.

رهایی در خصوص وضعیت آب شرب روستا، اظهار کرد: دو چشمه ی آب شیرین و تلخ در عبدالله اباد وجود دارد که لوله کشی آب تلخ در منازل به مصرف غیر شرب روستاییان می رسد و آب شیرین برای مصرف شرب نیز از شیرهای تعبیه شده در کوچه های روستا تامین می شود.

وی با اشاره به کمبود آب شرب روستاییان در فصل گرما و آبرسانی با تانکر برای رفع کمبود آب، گفت: 2 سال پیش یک حلقه چاه برای رفع کمبود آب شرب روستاییان حفر شده است ولی تا کنون هیچ اقدامی برای انتقال آب چاه انجام نشده است.

دهیار روستای عبدالله آباد بالا با بیان اینکه این روستا هنوز از نعمت گاز شهری برخوردار نشده است، ابراز کرد: لوله کشی گاز تا 9 کیلومتری روستا به منظور گاز رسانی به کارخانجات گچ انجام شده است ولی علیرغم پیگیری های مکرر مردم این روستا هنوز از این نعمت طبیعی برخوردار نشده اند.

شرایط بازپرداخت تسهیلات بومگردی مردم را دلسرد کرده است

رهایی با بیان اینکه تا کنون 2 سرای بومگردی در این روستا آماده فعالیت می باشد، گفت: ایجاد سراهای بومگردی برای اشتغال روستاییان طرح خوبی ست و مورد استقبال واقع شده است ولی شرایط بازپرداخت تسهیلات و الزام بیمه کردن 2 فرد در هر سرا، برای مردم سخت است و موجب دلسردی اهالی شده است.

دهیار روستای عبدالله آباد با بیان اینکه این روستا قدمتی بیش از 5هزار سال دارد، افزود: وجود 2 امامزاده به نامهای امامزاده "شاه مردان" و "زین العابدین"، یک قلعه ی تاریخی به نام "چهل پیچ" و 3 آبشار از جاذبه های تاریخی و گردشگری این روستاست.

وی با اشاره به وجود یک خانه قدیمی با قدمت 5 هزار سال در عبدالله آباد، گفت: این بنا یکی از خانه های قدیمی استان سمنان است ولی تا کنون به ثبت نرسیده است.

رهایی با بیان اینکه اکثر جوانان روستا بخاطر نبود اشتغال به شهرها مهاجرت کرده اند، تصریح کرد: دانش آموزان ساکن در روستا برای تحصیل به سرخه و سمنان می روند و درمانگاه روستا نیز تبدیل به دفتر شورا شده است.

جوانان روستای عبدالله آباد بالا علاقه زیادی برای برگشتن از شهر و اشتغال در روستا دارند

رمضانعلی رهایی رئیس شورای عبدالله آباد بالا در گفتگو با خبرنگار مرآت با بیان اینکه در روستا زمین و آب کافی برای کشاورزی وجود دارد، گفت: اگر یک بند خاکی و استخری برای ذخیره آب زمستانه فراهم شود جوانانی که علاقه برگشت به روستا را دارند به راحتی صاحب شغل می شوند.

وی افزود: حدود 5 سال پیش مبلغی بیش از 4 میلیون تومان برای احداث استخر ذخیره آب پرداخت کردیم و طرح آن نیز نوشته شده است ولی هنوز خبری از عملیاتی شدن طرح نیست.

رئیس شورای عبدالله آباد با بیان اینکه خیلی از جوانان روستا از 6 سال پیش شهرکی در روستا احداث کرده و با ساخت مسکن، قصد برگشت از شهر را دارند، گفت: هم اکنون امکانات اولیه از جمله امکان لوله کشی آب برای خانه های مسکونی وجود ندارد و آب مورد نیاز را از مخزن استفاده می کنند.

آسفالت مسیر 12 کیلومتری روستا از محور تهران ـ سمنان فرسوده است

رهایی با اشاره به برخی مشکلات دیگر از قبیل: عدم برخورداری مردم عبدالله آباد از گاز شهری وعدم آنتن دهی تلفن همراه در مسیر جاده اصلی روستا، گفت: مسیر اصلی روستا از محور تهران ـ سمنان به طول 12 کیلومتر بخاطر تردد زیاد کامیونها به مقصد کارخانه های گچ، فرسوده شده است و نیاز به آسفالت مجدد دارد.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking