۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

وزیر علوم:

دانشگاه‌های آزاد برای سرپا نگه‌داشتن خود تلاش بیشتری کنند/ با کمبود دانشجو و صندلی‌های خالی روبرو هستیم

دانشگاه‌های آزاد برای سرپا نگه‌داشتن خود تلاش بیشتری کنند/ با کمبود دانشجو و صندلی‌های خالی روبرو هستیم
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره کاهش دانشجو به‌مثابه معضلی برای دانشگاه‌های آزاد کشور، گفت: این دانشگاه‌ها باید برای سرپا نگه‌داشتن خود، تلاش بیشتری کنند.

دانشگاه‌های آزاد برای سرپا نگه‌داشتن خود تلاش بیشتری کنند/ با کمبود دانشجو و صندلی‌های خالی روبرو هستیمبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیش از ظهر سه‌شنبه در نشست شورای آموزش عالی شهرستان گرمسار بابیان اینکه در بخش غیردولتی اعم از دانشگاه آزاد، پیام نور و دانشگاه‌های غیرانتفاعی‌ها با مشکلاتی مانند کمبود دانشجو و صندلی‌های خالی روبرو هستیم، تأکید کرد:  با توجه به اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت می‌بایست بخش خصوصی را برای ارائه خدمات بهتر، حمایت کند و ما نیز در وزارت خانه خود را موظف به حمایت از این دانشگاه‌ها می‌دانیم اما از سوی دیگر نیز باید گفت در سال‌های پیش متأسفانه سیاست غلط توسعه کمی دانشگاه‌ها بدون در نظر گرفتن آینده‌ای بدون دانشجو در رأس امور قرار داشت تا امروز این مشکلات پدید آید.

وی با تأکید بر ضرورت تلاش بیشتر دانشگاه آزاد برای سرپا نگه‌داشتن خود، بیان کرد: اعلام ظرفیت‌های اضافی دوره‌های پزشکی و پیراپزشکی و همچنین کمک در چارچوب ضوابط و مقررات و نظارت کیفی در زمره اقداماتی هستند که در کنار کمک‌های دولتی به دانشگاه‌های بخش خصوصی می‌بایست در دستور کار قرار گیرند.

کمبود دانشجو در سال های اخیر

وزیر علوم بابیان اینکه با توجه به گسترش وسیعی که در سال‌ها گذشته در حوزه دانشگاه‌های آزاد وجود داشت و کمبود دانشجو که امروز وجود دارد، باید تعدادی از واحدها که از جمعیت کم برخوردار است، به‌ناچار جمع شوند، گفت: دانشگاه‌های آزاد اسلامی باید برای سرپا نگه‌داشتن خود تلاش بیشتری کرده و درآمدزایی کنند تا از پس مشکلات بربیایند.

غلامی بابیان اینکه بخشی از اساسنامه دانشگاه که با ظرفیت قانونی وزارت علوم همراه بود، اصلاح‌شده است، افزود: در مورد دانشگاه‌های پیام نور و مشکلات ناشی از صندلی‌های خالی آن‌ها نیز باید گفت این دانشگاه‌ها می‌بایست با ستاد مرکزی باید در تعامل باشند و هر سرویسی که می‌توانند در راستای مأموریت توسعه آموزش عالی از فضاهای آموزشی بگیرند، با انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشارکت با مراکز رشد، صورت دهند.

وی در ادامه از بازنگری در دروس دانشگاهی نیز خبر داد و تأکید کرد: بیش از هفت هزار عنوان درس بازنگری شده‌اند هرچند در اجرای این طرح دانشگاه‌های بزرگ جاافتاده‌اند اما در ساختار فعلی آن رشته‌های قدیمی و سنتی تغییر خواهند کرد از سوی دیگر در توسعه و مجوز دادن برای جذب رشته‌های جدید می‌بایست بامطالعه دقیق همراه شود و تنها رشته‌های موردنیاز کشور در دانشگاه‌ها جذب شوند.

جلوگیری از موازی کاری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین گفت: دانشگاه‌هایی که در دستگاه‌های مختلف اجرایی مانند وزارت دفاع، دانشگاه فرهنگیان و صداوسیما و ... جمع شده‌اند نباید با سایر دانشگاه‌ها موازی کاری کنند.

غلامی در دیگر بخش سخنان خود همچنین گفت: هرساله با توجه به ورود معلمان و خروج تعداد قابل‌توجهی معلم دیگر به‌واسطه بازنشستگی با کسری نیرو در وزارت علوم مواجه هستیم حل آنکه دانشگاه فرهنگیان ظرفیت مطلوبی برای رفع این بخش دارد از سوی دیگر فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر در رشته‌هایی که متناظر با دانشگاه فرهنگیان دارد ازنظر کیفی نباید با دانشگاه‌های تربیت‌معلم تفاوت داشته باشند این در حالی است که آموزش‌وپرورش برای جبران کسری نیروی خود باید از بهترین‌های دانشگاه‌های معتبر کشور استفاده کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking