۲۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۱

خواهر شهید شکارچی:

مسئولان مراعات حال مردم را بکنند

مسئولان مراعات حال مردم را بکنند
گروه جهاد و حماسه ــ خواهر شهید شکارچی در برنامه «در کوی نیکنامان» گفت: با اوضاعی که در جامعه پیش آمده مسئولان باید مراقب رفتارشان باشند و ان‌شاءالله که مردم و مسئولان بتوانند راه شهدا را ادامه دهند.

در کوی نیکنامانبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی و هنری منطقه هشت و فرهنگسرای گلستان؛ ویژه برنامه «در کوی نیکنامان» صبح پنج‌شنبه، 19 مهرماه در فرهنگسرای گلستان با هدف زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهیدان و تجلیل از مقام شامخ خانواده های شهدای منطقه 8 برگزار شد.

این برنامه با قرائت زیارت پر فیض عاشورا توسط حاج حسن مستخدمین شروع شد و بعد از ذکر توسل به اهل‌بیت(ع)، خطیب ارجمند حجت‌الاسلام وحیدی در سخنانی به بیان نکات ارزشمندی پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین وحیدی ضمن عرض تسلیت فرارسیدن ماه صفر و خیر مقدم حضور خانواده شهدا اظهار کرد: حقیقت حب و بغض بودن در دین چیست؟ این مطلب بر‌می‌گردد به یک سری معانی و حقایق. مثلاً در حال حاضر این دو شهید بهانه‌اند تا ما از مقام شهادت تجلیل کنیم و یادمان باشد، شهادت را فراموش نکنیم. حضرت امیرالمؤمنین (ع) نشانی از حقیقت است، آن‌هایی که فکر کردند حضرت خودش حقیقت است به بیراهه رفتند و در آن توقف کردند و علی‌اللهی شدند. علی(ع) بهترین علامت حقیقت و انسانیت است و از ایشان به دنبال این هستیم که حقیقت را بتوانیم کشف کنیم. عشق ورزیدن به آن معنا و حقیقتی است که این انسان دارد و این حقیقت راه را به ما نشان می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین وحیدی افزود: لعن فرستادن بر افراد بد به این معنا نیست که ما داریم شخص را لعن و نفرین می‌کنیم. بلکه حقیقت وجودی او را که بدی است را لعن می‌کنیم. در زیارت عاشورا شمر را نفرین می‌کنیم، یعنی این شمر نمادی از یک حقیقت است و آن حقیقت شمریت است. شمر کیست که من بخواهم به آن فکر کنم و بخواهم او را لعن و نفرین کنم. عمر سعد به خاطر حکم ری حاضر شد، امام حسین(ع) را به شهادت برساند، به عبارتی عمر سعد جاه طلب بود و نفرین بر عمر سعد یعنی نفرین بر جاه طلبی. ابن زیاد خدای نیرنگ و فریب بو و نفرین بر او یعنی نفرین بر تمامی نیرنگ‌ها و دورویی‌ها.

وی در ادامه اظهار کرد: بنا بر آیه شریفه‌ «فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ * وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ‏ » سوره زلزال آیه7 و8؛ هر کسی همان خوبی که این جا دیده همان را می‌بیند و هر بدی که این جا انجام داده همان را می‌بیند. مهم این است که الآن که زنده‌ای چه کار کرده‌ای. بعد از مردنت خیرات‌ها خیلی کاری از دست آنها برنمی‌آید. با این نفرین‌ها عذاب هرمله‌، شمرها و یزیدها زیادتر نمی‌شود. عذاب آخرت مثل عذاب دنیا نیست که کم و زیاد بشود، مانند رابطه دست وآتش است،همان قدر که اتش هست می‌سوزاند و با حرف ما کم و زیاد نمی‌شود. آنجا عذاب‌ها عینی است.

وی بیان کرد: سلام به حسین(ع) سلام به شخص نیست، سلام به رحمت و مهربانی و همه‌ خوبی‌هاست. السلام علی الحسین یعنی سلام بر خوش اخلاقی، دوست داشتن و کمک به یکدیگر کردن. اگر زیارت عاشورا را خواندی و مهربان‌، شریف و صادق بودی و کسی را نرنجاندی، معلوم است که زیارت عاشورا بر تو اثر کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین وحیدی تصریح کرد: اگر افرادی که مرتب زیارت امام رضا (ع) می‌روند و هیچ وقت خوب نمی‌شوند، زیرا فقط زیارت شخص رفته‌اند، نه زیارت حقیقت آن. خانه‌ی کعبه نمادی از یک حقیقت است. دور سنگ طواف نمی‌کنی بلکه دور حقیقت طواف می‌کنی. ائمه نماینده آن حقایق هستند. ما دراسلام نفرین بر شخص نداریم. مراقب باشیم در اشخاص توقف نکنیم. این که دعا می‌کنیم خدایا محبت اینها را در دل ما ایجاد کن یعنی محبت به راه اینان را به ما عطا فرما.

در پایان مراسم خواهر شهید حمید رضا شکارچی گفت: ما چهار فرزند بودیم، حمیدرضا واقعا با بقیه فرق داشت و روزهایی که با من می‌گذراند خیلی برایم خاطره‌انگیز بود. زمانی‌که همسرم به خاطر کارش منزل نبود، می‌آمد شب‌ها پیش من می‌ماند و با آن سن کمش خیلی مراعات حال همسایه‌ها را می‌کرد، موقع درس خواندن چراغ را خاموش می‌کرد و می‌گفت شاید صاحب خانه راضی نباشد، من این موقع شب درس بخوانم. بسیار شوخ طبع و دوست داشتنی بود و وقتی در یک میهمانی حاضر نبود همه سراغش را می‌گرفتند و این به خاطر اخلاق خوبش بود. دوستانی که انتخاب می‌کرد همه نمونه بودند و اکثراً هم شهید شدند.

وی افزود: در دانشگاه علم و صنعت درس می‌خواند. یک روز به خانه آمد و گفت دانشگاه دانشجوها را به مدت ۶ماه به جبهه می‌برد و من می‌خواهم بروم البته خانواده ابتدا قبول نکرد، اما می‌گفت من که باید بعدا به جبهه بروم اجازه دهید همین الان داوطلبانه باشد. خلاصه به سمت غرب راهی شد. دو، سه ماه بیشتر طول نکشید که شهید شد.

وی بیان کرد: برادرم در جبهه قسمت اطلاعات عملیات بود یک روز تماس گرفت به مادرم که دلواپس بود گفت: برای من اتفاقی نمی‌افتد ما قبل از عملیات می‌رویم بررسی‌های مرزی را انجام می‌دهیم و نیروهای دیگر برای عملیات می‌روند. در اسفند ماه بود که ما هیچ اطلاعی از او نداشتیم، مادرم اراک بود و دلواپس و شبها مدام خواب‌های بد می‌دیدید تا اینکه اطلاع می‌دهند برادرم در ۲۶ اسفند ماه شهید شده است، ولی من چون باردار بودم به من نگفتند و بعد از خاکسپاری از شهادتش باخبر شدم.

در ادامه خواهر شهید شکارچی در پاسخ به این سوال که انتظارتان از مردم و مسئولان چیست، گفت: با اوضاعی که در جامعه پیش آمده مسئولان باید  مراعات رفتارشان را بکنند چون باید جواب بسیاری از خانواده شهدا را بدهند. این شهیدان برای به دست آوردن مقام و جایگاه نرفتند اینها رفتند به خاطر وطن و خانواده و شرف. من الان وقتی جامعه را می‌بینم، خیلی افسوس می‌خورم. ان شاءالله که مردم و مسئولان بتوانند راه این شهیدان را ادامه دهند.

وی افزود: جوانان امروز درکی از صحبت‌های آن دوران ما ندارند، آنها در دورانی بزرگ می‌شوند که نمی‌توانند زندگی آن زمان ما را باور کنند و چون باور ندارند حرف ما را خیلی قبول نمی‌کنند. امروز جوانان به دنبال زندگی راحت هستند و زمانی که به نتیجه نمی‌رسند می‌گویند می‌خواهیم از اینجا برویم.

در پایان لوح سنگی منقش به عکس شهید و هدیه‌ای به رسم یادبود از طرف مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۸ به خانواده مکرم شهدا اهدا شد.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :سلام اوضاع راه عاشورا ان
منبع : خبرگزاری قرآن

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking