۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۶

یک فوریت طرح حفظ و احیاء آثار و محوطه‌ تاریخی مقبره الشعرای تبریز تصویب شد

یک فوریت طرح حفظ و احیاء آثار و محوطه‌ تاریخی مقبره الشعرای تبریز تصویب شد
طرح دو فوریتی حفظ و احیاء آثار و محوطه‌ تاریخی مقبره الشعرا در هفتاد و هشتمین جلسه شورا شهر بررسی شد که با نظر اعضا، با یک فوریت این طرح موافقت و برای بررسی به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، طرح دو فوریتی حفظ و احیاء آثار و محوطه‌ تاریخی مقبره الشعرا در هفتاد و هشتمین جلسه شورا شهر بررسی شد.

عبدالله تقی زاده، رئیس کمیسیون خدمات شهری تبریز، مقبره الشعرا را شناسنامه و هویت شهر خواند و اظهار داشت: تبریز از دیرباز ماوا و مأمن شعراء عرفا و نویسندگان فرهیخته بوده که در کوی‌ها و محله‌های قدیمی این شهر زندگی می‌کردند و روزگار می‌گذراندند.

وی ادامه داد: بنای یادبود مقبره الشعرای تبریز این روزها با آن سازه منحصر به فرد و تماشایی‌اش، یکی از نمادهای فرهنگی شهر تبریز محسوب می‌شود و محوطه اطراف آن نیز اهمیت بالای تاریخی دارد چراکه مدفن بیش از 400 شاعر و عارف نامی بوده و مجموعه‌ای فاخر به لحاظ تاریخی و فرهنگی است.

وی خاطرنشان کرد: به گفته کارشناسان این مقبره مجموعه‌ای غنی از تاریخ ادبیات ایران است که گستره جغرافیایی آن حتی از مرزهای کشورمان نیز فراتر می‌رود.

وی با اشاره به گزارش پخش شده در سیمای مرکز استان در برنامه‌ حرکت، ابراز کرد: ادامه عملیات ساختمانی در اشراف مقبره الشعرا که قبلاً برابر توافق، توقف عملیات ساختمانی صادر شده بود تا مجموعه موزه قاجار و مقبره الشعرا با اتصال به همدیگر بعنوان یک مجموعه کامل فرهنگی تاریخی مورد استفاده گردشگری واقع گردد که متاسفانه اخیراً برابر حکم دادگاه دیوان و عدالت اداری رفع توقف صادر گردیده است.

وی با پیشنهاد این که شهرداری تبریز با توجه به اعلام رضایت مالکین نسبت به تملک در قالب تهاتر اقدام لازم و سریع بعمل آورد، گفت: در این راستا طرح حفظ و احیاء آثار و محوطه‌ تاریخی مقبره الشعرا به عنوان شناسنامه و هویت شهر به قید دوفوریت تقدیم می‌شود.

اعضای شورا شهردار را به تملک ساختمان‌های بلندمرتبه در اطراف مقبره الشعرا مکلف کردند

ایرج شهین باهر شهردار تبریز، با اشاره به اینکه طرح مذکور باید با کار کارشناسی بررسی شود، ابراز داشت: مالکان مبالغ بالایی برای این امر خواسته بودند.

وی ادامه داد: پروانه این ساختمان‌ها به دلیل مجوز بلامانع توسط میراث فرهنگی در سال‌های گذشته صادر شده است.

با نظر اعضا، با یک فوریت این طرح موافقت و برای بررسی به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.

‌ادامه مصوبه طرح پیشنهادی کمیسیون خدمات شهری در خصوص ایجاد و توسعه فضای سبز و امکانات رفاهی در محدوده پایگاه ششم رزمی هوانیروز تبریز، بررسی شد.

عبدالله تقی زاده رئیس کمیسیون خدمات شهری در این رابطه اظهار داشت: در شورای چهارم قرار بر این شده بود تا به منظور توسعه فضای سبز شهر، شهرداری با امضا توافق نامه‌ای، به غرس نهال بدون توجه به مالکیت فضای موجود بپردازد که توسط مجریان این امر رد شد.

وی در ادامه طی درخواستی از شهرداری ابراز داشت: از شهرداری خواهشمندم تا بر این امر در مجتمع‌های بزرگ، به دلیل کاهش عبور و مرور و در پی آن، کاهش آلایندگی اقدام کند.

فریدون بابایی اقدم، دیگر عضو شورای شهر تبریز هم از عدم توجه کافی به سرانه فضای سبز مناطق محروم انتقاد کرد و با تاکید بر اینکه باید سرانه فضای سبز در این مناطق افزایش یابد، گفت: باید در قالب طرح‌هایی دامنه خدمات حوزه عمرانی و... را بیشتر کنیم.

به گزارش تسنیم، با نظر اکثریت شورا قرار بر این شد تا به منظور کاهش آلایندگی و توسعه و افزایش سرانه فضای سبز، شهرداری مکلف شود تا با مناطق نظامی، اداری، مسکونی و آموزشی نسبت به کاشت نهال از اعتبارات مصوب بر این امر اقدام کنند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking